Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 19. november 2022:

vaatamata karmidele lahingutele mitmes rindelõigus rindejoones muutusi ei tuvastanud. Tundub, et vene pool valmistab ette järgmist mobilisatsiooni ja mobilisatsiooni vastaste arv venemaal on kiirel tõusuteel…

Õhuhäireid ja tabamusi said mitmed Ukraina linnad rindejoonest kuni 120 km kaugusel. Piiriäärsete Ukraina külade pommitamine jätkus ning Ukraina mõne vastulöögi neile tegi. Elektriga Ukrainas jätkuvalt keeruline. Viga on saanud ka Ukraina kahe tuumajaama elektriühendused. Eks oht kas tahtlikult või tahtmata mõne vene raketiga tabada Ukraina tuumajaama kasvab.

Harkivi põhjasuund: vaid vene kaudtuli piiriäärsete Ukraina külade pihta. Küll on suundumus, et neid pommirünnakuid kiputakse päevas mitu korda tegema.

Kupiansk-Kreminna: lahingud jätkusid nii Svatove kui Kreminna (siin tihedamalt) suunal ja nende vahel. Vene pool küll suudab mõne rünnaku päevas lääne poole teha, aga juba pikemat aega pole need rindejoont lääne poole lükanud. Ukraina mingitest väikestest edusammudest uudiseid tuleb, aga kus ja kui palju, sellest mitte. Üle pika aja sai kreml ühe „kondi hambusse”, kui alustas Ukraina süüdistamist sõjakuritegudes. Nimelt olla üks vene üksus just alla andmas, kui hoonest tormas tulistades välja veel üks vene soldat ja hiljem siis ports surnud soldateid järgi jäi. Arvan, et kreml tõmbas teema rohkem käima seetõttu, et soldatid end vangi ei annaks, aga kogu video esitlemisel just kiiret allaandmist propageeritakse. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt ja vene pool ikka Zerebetsi jõe ümbrust ja Kupianski ning Ukraina Svatove ja Kreminna suunda pommitas. vene mobbitute kaotusenumbrid peaks olema jätkuvalt kõrged. Neid igale poole augu täiteks saadetakse. Temperatuuri kõikumine on seal rindelõigul päris suur (+10 kuni -1) ja nii vihma kui lörtsi mitmeks päevaks veel jagub. Kehva varustusega ning madala moraaliga soldatil langeb mott veelgi. Kuna Ukraina jätkab aktiivselt vene kaitse töötlemist, siis mingil hetkel see murrang tuleb. Hetkel tundub, et sügis lahingutegevuse vähenemist siiski ei põhjusta.

Siversk: lahingud põhjapoolse Bilohorivka küla pärast jätkusid. Tundub, et siin vist kgb üksused sunnivad vene soldateid lahingusse. Muutusi rindejoones ei tuvastanud. Lisaks jätkas vene pool juba üleeile alanud survet otse Lõssõtsanski suunalt Siverski poole, aga edu pole seni saadud. Kaudtuld jagus põhiliselt vene poolelt, Ukraina omad keskendusid vaid vene rünnakute tagasilöömisele.

Bahmut: eile hakati aktiivsemalt Soledari linna ründama, aga vaatamata mitmetele katsetele muutusi rindejoones polnud. Bahmuti suunal üle pika aja Opytne küla Bahmutist lõunas rünnati, aga siingi muutusi ei tulnud. Rünnakuid lääne poole (Bahmutist lõunas) ja Majorski juures ei tuvastanud. Küll töötles vene kaudtuli kõiki rindejoone läheduses olevaid külasid. Ukraina ulatus eile poole Luganskini. Pisut teeb mõtlikuks, et miks siin rünnakute arv ja intensiivsus nii kõikuv on. Kas hakkab wagneri põhituumik muutuma kriitliselt väikseks või hakatakse rohkem enda elu säilitamisele mõtlema?

Donetsk: vene pool suudab ikka „üllatada”. Paar päeva tagasi teatasid Donetski üksused, et suutsid Opytne küla tervenisti vallutada ja nüüd siis teatas vene kaitseministeerium, et eile vene enda üksused küla vallutasid. Lahingud Opytne-Vodyane-Pervomaisk suunal jätkusid. Hetkel tundub, et Ukraina suudab päris edukalt töödelda nii Opytne kui Vodyane küla täpse kaudtulega ning siit ei tohiks veel niipea vene pool edeneda. Pervomaiske kandis võib peatselt siiski vene edenemist tulla ja seda ka Nevelske küla suunal. Novomykhailivka küla suunal lahingud jätkusid ja seni pole vene pool siingi külasse sisse saanud. Pavlivka küla suunalt vene pool üritab pealetungi jätkata, aga seni enamus üritusi juba küla enda territoorimil täpse Ukraina kaudtule tõttu lõppevad. Tundub, et 24h Ukraina droonid vene sihtmärke otsivad. Vaid kõlakad, et mitmel pool seal läheduses olla Ukraina pisut vastu torkinud. vene pool jätkas kogu rindejoone kaudtuletöötlust ja Ukraina ikka Donetski ümbrusele tähelepanu pööras.

***

Lõunarinne: kaudtuleduell jätkus sarnaselt eelmistele päevadele. „Tundmatu” meredrooni rünnak Novorosiiski sadamas (asub Krimmi poolsaarest ida pool venemaal) oli pisut üllatav endalegi. Plahvatus seal toimus, aga hetkel veel tagajärgedest miskit ei tea. Kaugus rindejoonest linnulennult u 400 km ja võimalik mereteekond minimaalselt 700 km. Osa vene sõjalaevu sinna peitu puges peale edukat Sevastoopoli sadama rünnakut.

Herson: kaudtuleduell sarnaselt teistele päevadele.

putin seni osalise mobilisatsiooni lõpetamise korraldusele allkirja pannud pole. Kõlakaid tuleb, et juba valmistavad komissariaadid uusi nimekirju. Mitmes kohas sunnitakse üliõpilasi läbima sõjalisi koolitusi ähvardusega, et kui õpet ei läbi, siis kooli lõputunnistust ei saa. Riigiametid teevad nimekirju võimalikest uutest mobilisatsiooni kandidaatidest ning korraldusi antavat ka suurematele ettevõtetele. Okupeeritud aladelt veel mehi leitakse ja seal mobilisatsioon jätkub. Kui Ukraina mees võtab vastu vene passi, siis needki sunnitakse järjest enam soldatiks. venemaa kohus otsustas blokeerida lingid populaarsele mobilisatsioonivastasele petitsioonile saidil Change.org, millel oli üle 500 000 allkirja. Rahulolematus nii mobbitutel kui nende omastel jätkab kasvamist. Neid probleeme, mis vene võimudel mobilisatsiooniga on, pole õnneks võimalik ka paari aastaga ära lahendada. Vähemalt mitte Ukraina sõja jätkumisel. putin kutsus kokku aga enda julgeolekunõukogu ja eks ootab siis, mis uute jamadega välja tullakse…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised