Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 17. november 2022:

vene poole rünnakute arv vähenes, rindejoones muutusi ei tuvastanud, vene kaudtuld palju ja Ukraina löögid ikka täpsemad (valusamad) ja ulatusid päris kaugele… Ukraina laste küüditamise propageerimine venemaal kasvab jõudsalt.

Eile pommitati vaid rindejoonest kuni 100 km kaugusele jäävaid linnasid. Lisaks jätkas vene pool piiriäärsete Ukraina külade pommitamist. Kipub juba reegliks saama, et mõni küla päevas mitu tulelööki saab. Pisut vene pool kurdab, et Ukraina vastu laseb. Küll oli piirist 180 km kaugusel üks „ringi hulkuv” droon Orjoli kandis (venemaa) naftabaasi tabanud. Ukraina tegeleb aktiivselt elektriühenduste taastamisega. Hetkel arvamine, et vene poolel on sarnase mahuga löökideks ressurssi veel vaid paariks korraks (kui just võimsamaid rakette kasutada ei taheta). Poolat tabanud rakettidega seonduvalt veel uurimine käib ja esmane versioon, et tegu oli Ukraina õhutõrjerakettiga on töös. Kindel on hetkel see, et NATO Ukrainat ei süüdista, sest tegemist oli Ukraina enesekaitsega vene raketirünnaku tõrjumisel. Seda, et midagi võib mingil hetkel Poola territooriumile langeda, sai ennustatud juba sõja esimestel kuudel, sest rakette ikka vales suunas läheb ja seda eriti neid vene omasid.

Harkivi põhjasuund: tihe pommisadu piiriäärsete Ukraina külade pihta. belgorodis (venemaa) õhutõrje töötas.

Kupiansk-Kreminna: tundub, et torkimiste aktiivsus kummalgi suunal vähenes. Ukraina luurekad ja varitsused metsades jätkuvad ning päris tugevalt Ukraina vene possasid pommitab. Hetkel tundub, et vene pool tegeleb üle Krasna jõe vaid mobbitute juurde toomisega eesliinile rindejoone kaitseks ja neid langeb seal palju. Juba üleeile hakkas Ukraina lööke andma Starobilski kanti (u 60 km rindejoonest) ja eile töötlust jätkati ning piki raudteed need läksid. Lisaks töödeldi aktiivselt Svatove linna ja selle ümbrust. vene pool jätkas oma igapäevast Zerebetsi jõe ümbruse pommitamist.

Siversk: põhjapoolse Bilohorivka piiril eile lahingud jätkusid, aga rindejoones muutusi polnud. Küla juures toetab kumbki pool oma kaudtulega. Lõunapoolse Bilohorivka küla pärast lahingud jätkusid ja seni see rindejoon sealt külast läbi jookseb.

Bahmut: rünnakuid veel vähem ning intensiivsuski languses. Bahmutke külas edeneda ei õnnestunud ja Soledari linna isegi ei üritatud rünnata. Yakovlivka küla ka ei proovitud rünnata. Mingi lahing Bahmuti ida/kagu nurgas oli, aga tundub, et siingi mingit muutust polnud. Bahmuti linna lõunasuunalt eile ei rünnatud. Paar rünnakut linnast lõunas läänesuunal siiski prooviti ning Majorske juures lahingud jätkusid, aga rindejoones muutusi tuvastada ei suutnud. Vene poole rünnakute kulukusest: lahingutes Mayorski pärast kaotas Donetskist mobiliseeritud pataljon 50% oma isikkoosseisust ja saadeti laiali. Kaudtuld jagus mõlemalt poolt aga Ukraina ulatus peaaegu Luganskini välja.

Donetsk: Mõnda uut rünnakusuunda vene pool proovis. Esimene Avdiivkast põhjas üle põldude Novokalynove poole. Seal külade kolmik koos neid läbiva jõekesega peaks Ukrainale tagama hea kaitse. Otse Avdiivka poole ka prooviti ja vähemalt vene pool väidab, et mingid meetrid edeneti. Opytne-Vodyane-Pervomaiske suunal eile suruti viimase peale ja ikka oma lootusetud üle põldude edenemist prooviti asulast lõunas ning Vodyanes pole suudetud üle jõe saada. Nevelske küla ei rünnatud. Novomykhaylivka suunas ka vene pool edu ei saanud ning jätkatakse sellegi asula maatasa pommitamist. Marinka ja Pavlivka juures piirduti kaudtuleduelliga. Hetkel tundub, et Ukraina pool on Pavlivka küla maha jätnud, aga vene pool tiheda kaudtule tõttu pole suutnud siit uusi rünnakuid Vuhledari poole käima saada. Vuhledari linna ja selle ümbrust pommitatakse terve päev. Teine uus vene rünnakusuund on Velika Novosylka asula (5200 elanikku) suunal. Rünnak tagasi löödi ja eks näis, kas siit rünnakud jätkuvad. Arvan, et vene pool hakkab aktiivsemalt uusi rünnakusuundi proovima. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt ja siingi tundub, et hakkab valdkond võrdsustuma.

***

Lõunarinne: kaudtuleduell. Küll olla pihta saanud Mariupol-Melitopol raudtee ja liiklus seal seisma jäi. Paar vene väeosa olla ka valusalt pihta saanud. Kõige valusam löök läks Dzhankoi pihta Krimmi poolsaarel (kaugus rindejoonest 180 km) ja seal asub nii sõjaväe lennuväli kui mitu väeosa. Tulemusi veel ei tea.

Herson: vene poole kaudtulelöökide arv kipub olema mitu korda väiksem kui Ukraina oma. Ukraina töötles kogu Krimmini jäävat ala. Hetkel tundub, et Kinpurni poolsaarel on vaikne ja võimalik, et Ukraina eriüksused andsid oma löögid ära ja läksid üle jõe tagasi.

Ukraina laste küüditamine ja vene peredesse andmine käib ning seda lausa reklaamitakse vene meedias. Olenemata vanusest või sellest, kas neil on olemas vanemad. Üks nende dokumentaalsari väidab, et venemaa ametnikud evakueerisid ainuüksi 2022. aastal Donbasist üle 150 000 lapse. Lisaks jätkub Ukrainlaste küüditamine venemaale ning asemele tuuakse vene inimesi.

Lahingusse minekust keeldujate vangilaagreid tulevat okupeeritud aladel juurde ja neid jaguvat juba ka venemaal. Kasvavad omaste protestid ja kaebused mobbitute halvast väljaõppest ja varustamisest ning lubatud rahade mittemaksmisest. Hetkel veel on vene komissariaatide väide, et vene vägi pole kellelegi võlgu. Küll on järjest enam kahe tule vahel kohalikud kubernerid, keda omaksed järjepidevalt pommitavad.

vene kaotuste numbrid ei paista langevat ja iga päev üle 500 surma võib tähendada u paari tuhandet haavatut päevas. Kuuga peaks jääma lahingutest kõrvale u 75 000 soldatit ehk siis enamus mobbituid on 1. jaanuariks lahinguväljalt eemal. Eks järgnevatel aastatel läheb vene naistel keeruliseks endale kaasat leida ja juba niigi negatiivse iibe langustrendi kõver läheb vabalangusesse. Sestap peatselt mingid uued tegevused kremlist käima lükatakse, sest soldateid on juurde vaja.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised