Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Allikas: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 16. november 2022:

Massiline Ukraina linnade ja energiataristu ründamine, lahingud idarindel jätkusid ning Kinburni poolsaarel toimuva kohta seni täpsemat infot pole.

Eile kella 14.30 paiku ründasid vene okupandid Ukrainat õhust ja merelt tiibrakettidega.

Rakettide laskmises osales 14 Tu-95 lennukit, vene Musta mere laevastiku laevad ja Iraani droonid „Shahed-136/131″. Kokku lasti välja umbes 70 X-101/X-555 tiibraketti. Samuti umbes 20 raketti Mustalt merelt ja 10 kamikaze drooni. Esialgsetel andmetel hävitati õhukaitse poolt 73 vaenlase raketti ja kõik 10 kamikaze drooni. Pihta said nii eluhooned kui energiataristu. Pommitati kogu riigi ulatuses ja läänepoolsemad sihtmärgid olid Poola piirist u 70 km (Lvivi linn sai mitu tabamust). Poolat tabas kaks raketti ja kaks inimest sai surma. Mis täpselt juhtus jätab hetkel spekuleerimata, uurimine käib ja ootab tulemused ära. Kuna Ukraina sõjaväega ei kipu vene pool hakkama saama, siis nn inetute rünnakute tegemine jätkub ja sihtmärgiks ikka Ukraina riigi ja kultuuri hävitamine ning selleks sobivad kõik vahendid. vene varasalves jagub veel palju erinevaid hävitusvahendeid. Eile kasvas vene piiriäärsete Ukraina külade pommitamine ja enamus neist sai tabamusi. Tundub, et Ukraina suutis mitmes kohas ka vastata.

Harkivi põhjasuund: vene pool tõstis kaudtulelöökide arvu nii piiri ääres kui Harkivi pihta. Küll tuleb vahel kõlakaid, et belgorodi linnas (venemaa) ikka need vene enda lastavad raketid kipuvad kohapeal kas plahvatama, vaid lühikese lennu tegema või tagasi laskja poole pöörduma.

Kupiansk-Kreminna: vene poole rünnakud kipuvad järjest hambutumaks muutuma ja Ukraina jätkab aktiivselt surumist. Hetkel Ukraina enda uudis, et mõnes kohas metsasel alal on edenetud. Ilm pilvine ja terve päeva peaks tibutama ning suurem vihm homme terve päev, mis peaks lõppema lörtsise nädalalõpuga ja algavad miinuskraadid. Jätkuvalt arvamusel, et selline jalaväelase ilm soosib ründajat ja luurajat. Kõlakad jätkuvad, et neid vene mobbituid üksusi kuskil ringi uitab plaaniga lahingutest kõrvale hoida. Lisaks ollakse nendega hädas nii tagalas kui venemaal, sest nutikas vene soldat leiab alkoholi või sarnase joobeseisundi tekitamiseks vajalikud vahendid alates saapamäärdest lõpetades igatsugu vedelike nuusutamisega. Kaudtuleduell oli tihe, vene pool töötles Zerebetsi jõe ümbrust ja Ukraina asus aktiivsemalt töötlema sihtmärke Svatovest põhjapool ning terve päev töödeldi Kreminna ala. Possade varjamiseks, millega vene pool on hädas, kasutatakse küll kättesaadavaid materjale (enamasti läheduses olevatest taluõuedest, mis erilist varjatust ei taga) ja kogu prügi ikka ümber possade. Ukraina kasutab nii maskeerimisvõrke kui loodusest saadavat oksamaterjali ning prügi ei vedele ümber possade.

Siversk: vene pool jätkab põhjapoolse Bilohorivka ründamist, aga eile edutult. Jälle olla neid tabanud Ukraina kaudtuli. Kuna küla kõrgendikul, siis vaade ümbrusele hea ning varjatult lähenemine külale võimalik vaid põhja poolt ja seda kitsas koridoris. Rindejoones muutusi polnud. Küll on vene poole uudis, et Ukraina kaudtuli ulatus rindejoonest u 60-70 km kaugusele ja arvan, et sihtmärgid olid Starobilsk-Lugansk raudtee läheduses.

Bahmut: eile vene rünnakute aktiivsus veel langes. Enamusel rünnakusuundadel vaid torgiti nii kaud- kui otsetulega. Prooviti idast Bahmuti poole, aga edutult. vene poole suur rõkkamine, et ollakse Bahmutis sees, on vaibunud. Linna pole lõuna poolt juba mitu päeva rünnatud. Paar rünnakut rindejoone lääne poole lükkamiseks Bahmutist lõunas ja edenemise soov Majorskis edu ei toonud. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt. Tundub, et nende erinevate üksuste (wagner, mobbitud, vangid ja okupeeritud aladelt värvatud) vahelised vastuolud on tublis tõusutrendis ning loodan, et kaklevad seal omakeskis, kes rünnakule läheb. Isegi Donetski ja Luganski omasid ei saavat kokku panna, lähevad kaklema.

Donetsk: rünnakud Opytne, Vodiane ja Pervomaiske suunal jätkusid. Hetkel tundub, et osa Opytnest siiski Ukraina kontrolli all ja millegipärast pommitab juba mitu päeva vene pool Vodiane küla, mida nad on deklareerinud enda käes olevaks. Võimalik, et Ukraina teeb vasturünnakuid. Pervomaiskes peaks juba kõik hooned olema maatasa, aga Ukrainat pole asulast välja saadud. Nevelske küla (sealt lõunas keset põldusid) vist suutis vene pool mõnisada meetrit edeneda ja sai kanna maha u 1,5 km kaugusel külast. Vihma aga sajab ja paari päeva pärast lubab u nädalaks lund ja lörtsi ning eks näis, kuidas vene soldat ründab üle põllu. Marinka pommitamine jätkus terve päev ning hetkel tundub, et rindejoones muutusi polnud. Asula peaks olema juba mitmekordselt maatasa pommitatud. Pavlivkast tuli eile kahetisi uudiseid, et olla seal küla põhjaservas ikka Ukraina possad alles ning vastastikku käib kõva kaudtuleduell ning madin iga hoone pärast.

***

Lõunarinne: vaid kaudtuleduell ja mõni kõlakas, et kumbki pool on paar luurerünnakut viimastel päevadel korraldanud. Olla kasvanud ka droonide tihedus õhus. vene pool jätkab vägede nihutamist rindejoonele lähemale. Ukraina suudab enda liikumisi paremini varjata. Melitopoli lähedus ikka pihta saab ning sihtmärgiks suuremad vene üksuste kogumid ning raudteeühendused. Lisaks jätkub partisanitegevus ja üks okupatsiooni ametkonna juht sai jälle pihta. Krimmi sillaga läheb veel kaua…

Herson: seni pole täiendavaid uudiseid Kinpurni poolsaarel toimuva kohta mis annaks kindlust miskit väita. Ukraina jätkab kuni Krimmi poolsaareni vene üksuste kimbutamist kaudtulega. Need pole uue Ukraina kaudtuleulatusega veel harjunud. vene pool jätkas põhiliselt Dnepri kalda läheduse pommitamist.

Lõpuks putin tegi suu lahti ja algas vana mantra, mida kordama ei hakkaks. Küll allkirjastas ukaasi lubamaks välismaalasi ja välismaal elavaid topelt kodakonsusega venelasi võtta vene väkke soldatiks. Lisaks saab nüüd soldatiks ka kuni 65-aastane ja aidaa rindele. Soovitakse kehtestada venemaa kodakondsusega välismaalaste tsenseerimiseks täitemeetmed, mis võimaldaksid sõjaväe värbamisametnikel edaspidi läbi viia varjatud mobilisatsiooni ja vastata kriitikale venemaa sõjalise kampaania ebaõnnestumiste kohta kuni nendelt isikutelt kodakondsuse äravõtmiseni. Lisaks on hakanud putin andma kgb-le suuremaid õiguseid (ikka repressiivsemaid).

Hetkel ootel mida toob NATO kriisikoosolek…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised