Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 15. november 2022:

mitmes rindelõigus aktiivsus kasvas, vene pool sai lõpuks kaks küla tervenisti enda kontrolli alla ja Ukraina tõstis mitmes rindelõigus kaugtule tihedust ja kaugust.

Õhuhäireid oli tavatult vähe. Tabamusi sai paar linna ja vene pool jätkab energiataristu hävitamist ning suudeti üht suuremat objekti kahjustada ja veelgi raskendada Kiievi elektrivarustust. Õnneks seda seal siiski jupikaupa jagub. Jätkus tihe piiriäärsete Ukraina külade pommitamine, tuletades vene infost arvan, et jõutakse päris kiirelt reageerida ja tabatakse teisel pool vene piiri tule avanud kaudtuleüksusi.

Harkivi põhjasuund: vene kaudtuld jagus piirile, Harkivi linnale ja selle ümbrusele. Siingi sihitakse energiataristut, aga seni Harkiv ei kurda. Mingid plahvatused belgorodi oblastis olid ning isegi vene enda poole info, et paar soldatit pihta sai (ju ikka rohkem).

Kupiansk-Kreminna: vene pool järjest enam kanaliseerub, aga Ukraina suudab maastiku läbitavusest maksimumi välja võluda. Vene pool jätkas Svatove suunalt piki maanteed Kupianski poole rünnakuid ja Kreminna suunalt Torske poole, aga kõik rünnakud löödi tagasi. Ukraina aga kasvatas survet Svatove-Kreminna vahel ja tuntavalt vähenes hall ala. Lisaks olla Ukraina edenenud suures metsamassiivis Kreminnast edelas ja eesmised Kreminnat kaitsvad vene üksused peavad hakkama end tagasi tõmbama, et mitte kotti jääda. vene kaudtuld jagus Zerebetsi jõe ümbrusele ja Kupianskile. Ukraina kaudtuli andis päevas mitu kööki Svatove ja Kreminna pihta ja juba on seal asi läinud nii karmiks, et vene pool hakkab Kreminnast, Severodonetskist ja Rubižnõist rahvast sunniviisiliselt evakueerima. Hetkel tunne, et surve hakkab end tunda andma ja kuskil peaks vene kaitse kukkuma…

Siversk: vene rünnakud mõlema Bilohorivka küla pärast jätkusid. Küll läks põhjapoolsemaga vene poolel kehvasti (jälle), sest hakkasid enda rünnakut ettevalmistama ,kui Ukraina neid oma vasturünnakuga üllatas. Lõunapoolse Bilohorivka pärast eile lahing jätkus aga rindejoones muutusi polnud. Ukraina kaudtuli töötles eile edukalt nii rindejoont kui Severodonetski linna ning vene pool jätkas oma rutiini.

Bahmut: osa vene uudiseid teatab, et ollakse Bahmuti kagunurgas ja surutakse kesklinna poole ning jätkuvalt selles kindel pole, sest ühtki seda kinnitavat pilti või videot pole. Seni kindel selles, et vene pool eile sel suunal proovis linnale läheneda ja olla ka Ukraina ametlike teadete kohaselt tagasi löödud. Lahingud Soledari pärast jätkusid, aga kuidagi Bahmuti kirde suund on vaiksemaks jäänud. Sama toimub rünnakutega Bahmutile lõuna poolt. Lisaks tulid kõlakad ja vene väited, et Ukraina tegi vasturünnakuid Bahmutist lõunas suunaga ida poole. Lõpuks siiski sai vene pool Majorske asula enda kontrolli alla ja üritas sealt eile edeneda, aga tagasi löödi. Seal suunal peaks edasi tulema päris tugev Ukraina kaitseliin. Vene kaudtuld jagus rohkelt, pisut on Ukraina keskendunud vene eesmiste possade ja nende rünnakute tagasilöömisele. Hetkel ei oska arvata, miks wagneri rünnakutehoog pisut vaibunud on. Võimalik, et koostöö täienduseks saadetud üksustega (ka vangid ja mobbitud) ei laabu…

Donetsk: enamuses suundades jätkas vene pool rünnakuid. Juba mitmes kord proovib vene pool rünnata üles mäge Krasnohorivka poole, aga tagasi lüüakse. Opytne-Vodiane-Pervomaiske suunal lahingud toimusid, aga siingi edeneda ei suudetud. Arvan, et sel nädalal peaks vene pool siin survet kasvatama. Pisut lõuna pool Nevelske küla poole vaid prooviti. Marinka asulaga on läinud seis nii pingeliseks, et vist Ukraina üksused hakkavad asulat maha jätma. Lihtsalt kaudtuletöötlus on nii tihe. Polevat juba ammu seal ühtki tervet hoonet. Õnneks suund ohtlik pole ning peatselt veevöönd selle suuna lukku paneb. Ei jäetud ka Novomikhailovkat torkimata, aga asulasse sisse pole seni saadud. Pavlivka küla peaks olema nüüdseks vene kontrolli all, aga tihedas Ukraina kaudtule töötluses. vene pool üritas juba eile edeneda Vuhledari suunal aga ei õnnestunud. Donetski ümbruse ja sealt vene poole sügavusse jätkas Ukraina oma kaudtulega lööke.

***

Lõunarinne: mingi askeldamine kahel pool rindejoont ja kaugtuleduell.

Herson: vene pool tõstab kaudtulelöökide arvu üle Dnepri jõe, aga Ukraina vastas eile ikka väga valusalt. Plahvatustest teatati Kalantšakis, Skadovskis, Lazurnes ja Hola Prystanis. Löögid ulatusid peaaegu Krimmi poolsaareni välja. Hetkel Kinpurni poolsaarel (Dnepri idakallas) toimuv on tiheda sõjauduhäguga kaetud. Mingi tegevus seal toimub, sest vene pool on dessandi tagasilöömisest teada andnud. Kui video paadidessandist on õige, siis juba vene poolel rünnaku suuruse numbrid ei klapi, sest tundus oluliselt suurem Ukraina üksus olevat. Eks peab ootama… Küll mingi Ukraina kaudtuletöötlus lisaks sellel suunal käis.

vene poole vihjed, et võiks läbirääkimistele mõelda, on mõeldud põhiliselt lääneriikidele, sest seni kumab läbi nende tegelik soov (Ukraina vallutamine koos Ukraina kultuuri kaotamisega). Osa sõnumit on, et eeltingimusi pole ja teise poolega öeldakse, et vene poole eesmärgid siiski peavad saama täidetud.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti. kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised