Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 14. november 2022:

aktiivne kaitse ja vastase sügavusse tarneahelate ründamine tekitab nii mitmeski rindelõigus vene poolele peavalu… Ukraina väed on viimase 3 kuu jooksul vabastanud 400+ asulat ja vene väed on vallutanud 5 ja 1/2.

Suuremates Ukraina linnades peaaegu kuni Kiievini kostus õhurünnakutesireene ja vähemalt neli linna said tabamusi. Mõned vene piiriäärsed Ukraina külad sekka.

Harkivi põhjasuund: vene pool tõstis kaudtulelöökide arvu ja ulatus kuni Harkivini välja. Millegipärast on nii kurski kui belgorodi oblastis tunda pingete tõusu. Eks oma osa annab kartus, et Ukraina võib rünnata nii õhust kui maad pidi, aga mobbitute halb olukord ning närvilised vene sõjaväelased seal askeldamas, rääkimata pidevast vene tehnika voolust Ukraina suunal, mis ei tahagi lõppeda ja justkui musta auku kaob… vene uudistes aga oleks nagu kõik hästi, aga see „hästi” ja ümber toimuv ei lähe kokku, ning see tuntav seal ka tavakodanikul, rääkimata juhtivatest ametnikest.

Kupiansk-Kreminna: aktiivne lahingutegevus endistel suundadel. Kuna ilm lubab õhuväel tegutseda, siis vene pool on rünnakute toetuseks neid aktiivselt kasutanud. Küll on keeruline seda täpselt teha, sest hallis alas hästi tuvastatavaid objekte vähe ja seis seal segane. vene pool üritab Ukraina omasid Zerebetsi jõe taha suruda, murdes piki teid eesmistest Ukraina üksustest läbi, aga need suht lootusetud üritused. Neid isegi lastakse läbi ja siis hävitatakse. Ukraina sai eile kontrolli kogu Makiivka küla üle, mis asub Zerebetsi jõe idakaldal ja on olnud enamuse päevi vene ühel pideval rünnakusuunal. Vene kaotuste arv peaks olema jätkuvalt kõrge, mobbituid liidetakse ründavatele üksustele juurde, tõstetakse kvantiteeti ja nagu ikka, see toob kaasa kvaliteedi languse. vene kaudtuld jagus palju enamasti Zerebetsi jõe ümbrusele. Ukraina töötles Svatove ja Kreminna ala, aga erisusega, pisut töödeldi Svatove-Kreminna vahelist lõiku. Põldudel enam palju ei toimetata ja tegevus on koondunud teedele ja metsaaladele. Tundub, et rünnakute aktiivsus kummaltki poolt ei kahane.

Siversk: lahing Bilohorivka küla (põhjapoolne) pärast jätkub. Hetkel vaid kõlakas, et küla põhjanurgast vene üksused pidid taanduma, olla valusa kaudtulelöögi saanud. Eks päeva peale saab selgust. Üle mitme päeva proovis vene pool kätte saada Spirne küla ja juba mitu kuud see pole õnnestunud. Külas vaid paarkümmend majapidamist ja üks suurem laudakompleks. Peaaegu igapäevaselt töötleb vene pool seda küla kaudtulega.

Bahmut: juba paar päeva pole rünnatud Yakovlivka küla, Soledari linna ja Bahmuti linna lõunast. Eile tuli kõlakas, et Ukraina on asunud siin väiksemaid vasturünnakuid tegema ja ei lase enam vene poolel end rahulikult tunda ega rünnakuid üles ehitada. Pisut aktiivsemaks on muutunud ka Ukraina kaudtuli ja eile küünditi Luganskini välja. Vene pool pommitas kõiki varasemaid rünnakusuundadel olevaid külasid ja linnasid. Vastane suutis rünnata vaid Bahmuti linna idast ja ise vähemalt rõkkasid, et väed linnas sees, aga seda ei kipu uskuma. Majorski raudteejaama põhjaküljes lahingud jätkusid. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

Donetsk: eile rünnakuid Opytne/Vodiane/ Pervomaisk suunal polnud. Pervomaiskest lõuna pool Nevelske küla poole siiski vaid prooviti. Krasnohorivka linna peale prooviti päevas mitu korda, aga seni linna siseneda pole suudetud. Maryinkas käivad karmid linnalahingud. Võibolla suutis vene pool seal linna lõunapiiril mõne tänavavahe edeneda, aga jõest lõunas pole seni peatänavani jõutud. Novomykhaylivka rünnak löödi tagasi ja siingi pole suudetud külla sisse saada. Lahingud Pavlivka külas jätkuvad. Eile vene poolel edeneda ei õnnestunud, aga suutsid küla serval possasid hoida. Mõlema poole kaudtuletöötlus on pidev. Siin peaks vene poole kõrge kaotuste arv jätkuma.

***

Lõunarinne: kaudtuleduell. Melitopoli lennuväli sai jälle pihta ning linnas kostus mitmeid plahvatusi. Tulemusi veel ei tea. Kipun arvama, et siin käib vene poolel vägede roteerumine, ala julgestavad üksused liiguvad põhja poole rindejoonele ja Dnepri läänekaldalt toodud osa üksusi nendega asendatakse ehk siis nn puhkus nende mõistes. Sestap arvan, et lahingud lõunarindel peatselt ees ootavad ja võimalik, et alustab surumist vene pool. Ukrainal on sinna suurem ring üksuste toimetamiseks Hersoni suunalt. Vene poolele on vaja mõnd suuremat Ukraina linna, et pisugi muuta infovoogu neile soodsamaks ja Ukrainal oleks vaja lõigata Krimmi maismaaühendus läbi…

Herson: Dnepri läänekalda puhastamine käib. Vastase tehnikat ning laskemoona koguneb. Olla mõningaid tulevahetusi veel paaris kohas ning jaht tsiviilriietes soldatitele jätkub. Hersoni linnas üritatakse elu käima saada ja loodavad mõne nädalaga elektrivarustuse tööle saada. vene pool on asunud jõe lähedust kaudtulega töötlema, aga seni pole tuli veel massiline. Ukraina andis valusa löögi Nova Kakhvoka pihta ja „vana tuttav” Skadovski linn sai mitu tabamust. Siin meeldis vene soldatitel Musta mere ääres puhata ja neid seal hulgaliselt paikneb. Varem paaril korral suvel nende puhkuseidüll lõpetati. Kaugus u 80 km ja jääb HIMARS-i tänase Ukraina kasutuses oleva moona ulatusse. Õhtune kõlakas: vene allika teatel on Ukraina väed vabastanud Herois’ke küla (1450 inimest) Dniprovska lahe vasakul kaldal. See pikk poolsaar, kus palju võsa, veekogusid ja sood ning küla asub poolsaare keskel. Järgmise külani mandri poole on u 15 km ja teedega kõhna ning läänepoole jääb kolm väiksemat küla. Põnevusega jääb siin sündmuste arengut ootama, sest Ukraina üllatuste valmistamise oskus on päris hea. Võimalik, et poolsaarel jagub igatsugu vene luure ja õhutõrjestaffi, mis nüüd loodetavasti rivist välja viiakse.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti. kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised