Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 13. november 2022:

mitmes rindelõigus karmid lahingud jätkusid ja nii putinil kui kogu kremli seltskonnal on suu jätkuvalt vett täis…

Üle poole Ukraina ulatuses õhuhäired töötasid, hetkel info vaid Tšerkassõ linna tabamisest, kus olla toimunud mitmeid suuri plahvatusi. Siiski piiriäärsed Ukraina külad jäeti rahule alates Harkivi oblasti piirist Valgevene piirini.

Harkivi põhjasuund: siin vene pool jätkas piiriäärsete külade pommitamist.

Kupiansk-Kreminna: vene pool jätkab Ukraina aktiivsuse mahasurumisega ja otsib Ukraina edenemise kohti. Lahingud jätkusid vähemalt neljas rindelõigus (Svatovest põhjas, Svatove suunal, Svatove-Kreminna vahel ja Kreminna suunal), kaudtuld jagus tavapäraselt ja tihedalt piki Zerebetsi jõge anti tuld. Kasvanud on vene raketirünnakud siin rindelõigus. Rindejoones muutusi ei tuvastanud. Kõlakad käivad, et vene pool jahib enda deserteerunuid mööda metsi. Vene pool eile kurtis, et päris tihe ja valus tuli oli Kreminna pihta. Hetkel tunne, et vene pool võib üritada hakata suruma põhja poolt surumaks Ukraina üksusi Zerebetsi jõe taha.

Siversk: vene rünnakud jätkuvad põhjapoolse Bilohorivka küla vallutamiseks. Eile neil edeneda ei õnnestunud ja Ukraina ei suutnud ka küla põhjaosa vabastada. Arvan, et sealt suunalt saadab vene pool järjest uusi üksusi rünnakule ja neid peaks seal jaguma. Lisaks üritas vene pool otse Siverski poole rünnata piki Lõssõtsansk-Siversk maanteed pidi, aga tagasi löödi. Võimalik, et rünnak oli pigem Bilohorivka suuna toetuseks. Kaudtuld vene poolelt jagus mõlema rünnakusuuna toetuseks. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

Bahmut: eile vene pool üritas mitme frontaalrünnakuga Yakovlivka küla tagasi võtta, aga arvatavalt suurte kaotustega tagasi need rünnakud löödi. Tundub, et siia ressursi suunamisel jäeti ka Soledaris rünnakud tegemata. Bahmutke küla siiski pisut prooviti. Kogu piirkond oli tiheda vene kaudtule all. Bahmuti linna rünnati idaküljelt, aga linna sisse ei saadud. Lõunasuunalt eile vene pool rünnakuid ei teinudki ja tundub, et juba teist päeva teeb seal oma reorgi. Küll jätkati surumist lääne poole ning lahingud Majorski raudteejaama põhjaküljel jätkusid, aga tundub, et eile rindejoones muutusi polnud.

Donetsk: üleeilsele Opytne küla vallutamisele lisandus eile Vodiane küla lõuna poolse osa vallutamine. Küll pole vene pool suutnud seal jõge ületada ja küla teisel kaldal olev osa on Ukraina kontrolli all. Arvan, et siit vene pool jätkab aktiivselt edasi surumist, lootuses jätkata Avdiivka ümberpiiramist. Eile jätkati ka Pervomaiske ründamist seal kõrval (tundub, et siin on vene vägede konsentratsioon päris suur, sest suudetakse rünnata samaaegselt neljal suunal korraga). Hetkel tundub, et edeneda siin ei suudetud, aga enamus asulat olevat maatasa pommitatud. Pervomaiske kõrval jätkatakse Nevelske küla ründamist ja seegi küla peaks juba maatasa olema, aga Ukraina suudab seni possasid hoida. Võin vaid arvata, et siin kaudtuletöötlusega vene rünnakuid ohjatakse. Rünnati Krasnohorivka suunas, aga seni pole vene pool linna sisse saanud. Marinka pärast on läinud lahingud väga karmiks ja tulevahetus käib kogu päeva ja jätkub veel pimedaski. Pommitamine käib terve päev. Võimalik, et tänavahe siiski vene pool eile edenes. Pavlivka külas eile vene pool küla lõunaservas kanna maha sai ja lahingud algasid külas sees. Arvan, et täna vene pool jätkab hullu survega. Lisaks käib tihe kaudtuletöötlus kuni Vuhledari linnani. Küll liikusid mingid kõlakad, et kuskil seal lääne pool olla Ukraina proovinud ise rünnata, aga see vaid vene poole väide. Ukraina jätkab tihedalt kogu Donetski ümbruse töötlemist ning vene pool on päris närvis suutmatusest neid kaudtulelööke maha suruda, sestap arvan, et tugev surve kasv jätkub. Tundub, et vene poole kaotuste arv eile nii Bahmuti kui Donetski suunal oli päris suur.

***

Lõunarinne: vaid kaudtuleduell ja on kasvanud vene vägede liikumine ida suunal.

Herson: jätkub Dnepri läänekalda alade puhastamine. Vene pool eile pommitas põhiliselt läänekalda lähedust ning mõned droonid ja raketid ka Mõkolajevi suunal läksid. Ukraina aga tundub, et lausa 9 HIMARS-iga tulelöögi Tšaplinka lennuvälja pihta andsid. Vene väge olla seal palju ja tihedalt olnud.

kremlis jätkuvalt väga vaikne on ja kasvab vene milblogijate viha sel suunal. Julgemad süüdistavad putinit vene uhkuse hävitamises ning oma lubaduste mittepidamises. Tundub, et peab vist sel suunal eraldi loo tegema. Skeemitamine aga jätkub, et mitte maksta soldatitele palku ja preemiaid. Langenud teatakse, et olla deserteerunud ja kompensatsiooni ei saa, haavatud palgalt maha võetakse, lubatud summasid vähendatakse jne. Kemplus kubermangude ja kremli vahel jätkub, sest kohalikel eelarves maksete teostamiseks raha ei jagu. prigozin (wagneri omanik) on pisut kriitilisemaks muutnud kremli suunal ja nõuab, et kogu riik peaks end mobiliseerima ja pühenduma Ukraina vallutamisele. Ukrainlaste küüditamine olenemata vanusest venemaale jätkub. Küll kasvavad pinged Donetski ja Luganski okupatsioonivõimude ja kremli vahel. Kreml on asunud seal võtmeisikuid välja vahetama ja sunnib nende üksuste soldateid tegema uusi lepinguid otse vene väega. Eks näis, kuidas kohalikud bossid selle alla neelavad…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti. kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised