Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 10. november 2022:

Hersonis hakkas vene pool Dnepri läänekaldal sildasid purustama ja osa üksusi on hakanud taanduma Nova Kakhovka ja Hersoni poole ning idarindel karmid lahingud jätkuvad… putin sööb enda sõnu hetkel vaikides…

Öised õhuhäired vaid mõnedes lõunapoolsetes Ukraina linnades ning rindejoonest kuni 100 km paar neist ka tabamusi said. Ikka üritab vene pool halvata Harkivi energiataristut, rünnates ühendusi linnast edela pool, aga seni pole suudetud seda piisavalt kahjustada. Kiievis elektrit antakse jaokaupa ja saadakse hakkama. Iraani droone alla lastakse, aga nende rünnakute arv on kahanenud juba u 10-le ööpäevas. Sekka ka mõni vene rakett. Piiriäärsed Ukraina küladest paar tabamusi said.

Harkivi põhjasuund: vaid paari piiriäärset küla pommitati.

Kupiansk-Kreminna: lahingud hallis alas jätkuvad ning kaudtuleduell on tihenenud. vene pool alustas rindelõigu põhjaosas vene piiri läheduses suuremat kaudtuletöötlust. Liikus ka mingi kõlakas, et Ukraina võib plaanida siit hakata suruma, lõikamaks läbi vene põhja-lõunasuunalisi logistikasuundi. Svatove suunal on initsiatiiv Ukraina poolel ja tundub, et hallis alas mingeid uusi kohti enda kontrolli alla saadakse. Vene pool töötleb ikka Zerebetsi jõe ümbrust. Kreminna ja Svatove vahel käib kahel paralleelsel suunal tegevus, pisut põhja poolt surub Ukraina ja lõuna poolt vene pool. Seni rindejoones muutusi pole täheldanud, aga tundub, et vene pool on end juba kanaliseerinud vaid suurematele teedele (läbitavuse tõttu). Järgmise nädala ilm alles hakkab õiget sügis/talvist nägu näitama. Kreminna suunal käib mingi vilgas tegevus ikka neis metsades linnast lääne ja edela suunal ning hetkel tundub, et peale paari vene poole rünnakuüritust seal on pisut enda possasid sel alal tahapoole tõmmatud. Võimalik, et Ukraina SOF liialt edukalt seal askeldab. Ukraina kaudtuli keskendus eile ikka Svatovele ja Kreminnale. Suuremate laskemoonaladude ära laskmiste arv väheneb, sest nüüd on hakanud vene pool laskemoona hoidma veoautodes. Ilm on hetkel hea ja soosib koduste droonidega vastase possadele granaatide ja mürskude pillamist ning videode arv sellest ei taha vähenenda.

Siversk: lahingud mõlema Bilohorivka küla pärast on ägenenud. Täpsema infoga jätkuvalt keeruline. Tundub, et selles lõunapoolsemas on küla idaosa wagner kätte saanud ning põhjapoolsemas on küla kirdeservas asuva kaevandusalani vist jõutud. Lisaks samaaegselt surus vene pool edasi lõunapoolsemast Bilohorivka külast lõuna poolt, lõikamaks läbi seda eenduvat Ukraina käes olevat maa-ala, jätmaks paari küla kotti, aga õnneks see neil tagasi löödi. Lahingud jätkusid seal terve päeva ja Ukraina külade kaotusest rääkinud pole, ning ka vene pool kummagi küla tervenisti ära vallutamisest ei räägi. Põhjapoolsema küla ründamine aga peaks olema väga kulukas… vene pool vist unustas eilseks laskekäsud tegemata ja nii vist kaudtulevaba päev oligi.

Bahmut: siin on vene pool suutnud end uuesti käima tõmmata ja kogu rindejoonel tõsiselt üritati terve päev. Yakovlivka, Soledari ja Bahmutke suunas rünnati, aga rindejoones muutusi ei tuvastanud. Bahmuti suunas rünnati nii idast kui lõunast. Hetkel pole eelmisi possasid, mis Ukraina tagasi sai, kätte saadud. Tundub, et isegi lõuna suunal Opytne juures vene pool üleeilse edu käest andis ja pisut taandus. Eks seal on keeruline, sest lahingud käivad pikad päevad ja seis on jooksvalt muutuses. Lisaks ründas wagner lääne poole ja ikka madistavad Majorske raudteejaama ümbruses, aga mitte kuskil rindejoone muutusi tuvastada ei suutnud. vene kaudtuld igapäevaselt palju ja pommitatakse nii Ukraina eesmisi possasid kui tagalaala. Ukraina kaudtuli aga ulatus eile poole Luganskini.

Donetsk: tihe lahingutepäev siingi. Uuesti elustatakse Avdiivka ründamist ja prooviti jälle lääne poolt, aga edutult. Maastik siin toetab oma veekogudega Ukraina kaitset. Vodyane küla jäeti eile rahule ja üritati kahelt poolt nii Opytne kui Pervomaiske poole tavalistest suundadest, ning ikka mööda tuttavaid põldusid. Tundub, et siingi Ukraina pool piirdub paari täpse kaudtulelasuga rünnakute tagasi löömiseks. Novomykhaylivkasse üritatakse sisse saada, aga siingi 2 km pikkune sirge maantee kesest põldusid ja seda mööda ollakse „tore” sihtmärk. Pavlivka ründamise kinnisidee jätkuvalt töös ja proovivad ikka läbi põõsastiku külasse sisse saada. Olla sinna mingeid vene üksusi juurde toodud, aga igatsugu liigutamine kipub kohe Ukraina kaudtule kaela saama. Eile ei suudetud isegi külgedelt enam survet avaldada. Eks see nädal üritab vene pool leida kahelt poolt küla uusi kohti Vuhledari suunal ründamiseks. Kogu siinne rindelõik on ka tiheda vene pommisaju all ning kuni Vuhledarini see toimus. Donetski ümbruse töötlus Ukraina poolt on tõusutrendis.

***

Lõunarinne: vene kaudtuld oli eile kuidagi vähe, aga Ukraina ulatus oma laskudega peaaegu Mariupoli linnani. Kogu alas aga vene pool jätkab kaitserajatiste tegemist nii lääne kui põhja suunal. Isegi Mariupoli linna äärde rajatakse tõkkeid ning miiniväljadega neil seal juba peavalu, sest sinna kipuvad kohalikud sisse minema.

Herson: copy uudisest: venemaa kaitseministeerium andis vene vägedele Dnipro jõe läänekaldal (paremal) korralduse alustada 9. novembril taandumist idakaldale. venemaa kaitseminister sergei śoigu andis käsu viia vene väed üle Dnepri jõe 9. novembril toimunud kõrgetasemelisel telekohtumisel Ukrainas asuva venemaa relvajõudude ülema armeekindral sergei surovikiniga. Telesaadete kaudu edastatud kohtumisel soovitas surovikin lahkuda ja śoigu nõustus tema otsusega, andes surovikinile ülesandeks tagada „turvaline üleandmine personal, relvad ja varustus” idakaldale. Küll aga alustasid vene üksused Dnepri läänekaldal sildade purustamisi ja mõnest külast lahkumisi varem, esmalt rinde põhja- ja kirdeosast. Snihurivka linna seis hetkel teadmata, eile sinna Ukraina väed sisenesid, aga kas kogu linn juba nende kontrolli all on, ei tea. Kuna miine palju, siis kiire tagaajamine on paras risk. Hetkel tundub, et vene pool üritab taganeda sammude kaupa ja selleks otstarbeks rajanud kindlustusi kõigil taganemisteedel. Hersoni ümber on paljudes kohtades parved juba vene üksuste ootel, aga tundub, et Ukrainal on neist täpne hetkeseis olemas, sestap peaks seal vene poolel raskeks minema. Ukraina tõstis oma kaudtulelöökide arvu ja töödeldakse juba nii Hersoni kui Nova Kakhovka ümbrust ööpäevaselt. Lisaks ei jäeta võimalust vene poolel rahulikuks taganemiseks ning kolonnegi tabatakse. Eks see taganemine võib võtta seal nädalaid ja mõnda vingerpussi võib vene pool siin proovida. Hetkel üritab vene pool hoiduda paanikast, aga Ukraina surve õiges kohas võib selle siiski vallandada…

Tundub, et putin on asunud vaikides enda sõnu sööma, sest kremli kommentaare vabatahtlikust „vene alade” loovutamisest pole seni tulnud. Iga nende õpiku järgi peaks järgnema ründele vene territoriaalse terviklikkuse pihta kõige kiirem ja karmim reageerimine. Lisaks on putin seda rauda kogu aeg tagunud. Eks ootab kremlist uudiseid, kuidas siis põhjendadakse vene riigi territooriumi vähenemist. Pingeid peaks seal punaste müüride vahel jaguma ja jätkuvalt arvamusel, et kui isegi võtmeisikute koosseisus muutusi tuleb, siis kgb võim ikka alles jääb.

Juba palju kordi kirjutanud mobbitute halvast seisust nii rindel kui venemaal. Uudisevoog vaid tiheneb nii varustuse ja varustamise halvast seisust, palkade mittemaksmisest jne. Kisub tragikoomiliseks, kui meestele antakse kiivrid ja kuulivestid aastast 1950 ja relvad nii roostes on, et isegi lukku lahti ei saa. Tore ja kurb samaaegselt on võrrelda varustust ja väljaõpet Ukraina võitlejatel Suurbritannias ja vene mobbitute seisu venemaal. Kasvab ka omaste rahulolematus, sest lubatud, aga laekumata preemiad ja tasud on nendegi eelarved miinusesse löönud ja isegi vene pangad seni maksete leevendust pole andnud.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti. kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised