Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 09. november 2022:

rindejoones toimus mitmeid muutusi nii siia- kui sinnapoole. vene soldatite emad ja naised sõidavad rindele kohale ja üritavad omade lootusetud seisu kuidagigi parandada…

Ööpäeva jooksul said õhulööke vaid rindejoonest kuni 100 km kaugusel mõned suuremad Ukraina linnad. Õhuhäiret jagus sealt kaugemale vaid kolmele linnale ning hetkel teadmine, et need droonid olla alla lastud. Piiriäärsetest Ukraina küladest said tabamusi vaid kaks – Harkivi oblasti piirist kuni Valgeveneni. venemaa riikliku julgeolekunõukogu sekretär patrušev saabus Teherani 8. novembril, et tõenäoliselt arutada Iraani ballistiliste rakettide võimalikku müüki venemaale. Eks neid droone ole ka juba puudu, muidu oleks rünnakuid Ukraina linnadele rohkem.

Harkivi põhjasuund: vene pool pommitas päevas mitu korda kahte piiriäärset küla ning Harkivist edelas pommitati ikka energiataristu sõlmpunkte katkestamaks elektriühendust linnale, aga seni pole Harkivis elektriga veel nii raske kui Kiievis.

Kupiansk-Kreminna: Ukraina on tõstnud pisut intensiivsust ja võimalik, et Kupiansk-Svatove maanteed pidi on pisut Svatove poole jälle liigutud. Eks siin vene kaudtule järgi peab tuletama ja sestap arvab, et ka Svatove ja Kreminna vahel on Ukraina hallis alas pisut uusi possasid paika saanud. vene pool üritab vasturünnakuid teha põhiliselt Kreminna poolt, suurel metsa-alal linnast läänes ja edelas (on hall ala) mingeid lahingkontakte on. Kaudtuld jagus vene poolelt nii Zerebetsi jõeäärsete külade kui Ukraina possadele põhiliselt Svatove suunal. Juba igapäevaselt tuleb lugusid just siit piirkonnast, et mobbitute juhtimist ja varustamist pole olla. Isegi haavatutele meditsiinilist abi ei antavat. Ei jaguvat isegi automaadile moona. Sestap ei imesta, et vene vintsked naised on juba jõudnud rindejoone taha ja nõuvad oma poegade või kaasade aitamist. Seni neid veel ei kuulata, sest nende arv on veel väike, aga loodan selle tuntavat tõusu. Kõlakas käib, et Svatove lähedal (ikka lääne pool) metsas olla u 200-pealine mobbitute jõuk redus… eks nende olukord rindel ole kõige hullem, kõlakad käivad, et isegi nende haavatuid ei lasta rindelt ohutusse kaugusesse transportida. Ju meditsiinilist abi ei jagu isegi elukutselistele ja seal käib „omade vahel” tõsine ellujäämise võitlus. Ukraina töötleb nii vene rindejoont kui tagala-ala Svatove ja Kreminna suunal.

Siversk: pisut keeruline seis Bilohorivka külaga jätkub. Hetkel pigem tundub, et wagneri uudised üritavad luua edu-uudiseid ning suur lisavõimendus ka abiks. Paar päeva olla koos teiste vene üksustega siiski küla rünnatud ning seda wagneri enda uudisevoos ka kajastati. Eile aga tõmmati vene üksused loost maha ja öeldi, et kogu edu vaid wagneri oma. Aga eduloost siis: hetkel tundub, et külla sisse siiski saadud pole ja võib-olla küla vahetus läheduses ühes kaevandusalas kand maha saadi. Eks ootab uudiseid edasi. Vene kaudtulega oli siin eile kõhna.

Bahmut: eile rasked lahingud jätkusid. Siin on läinud üksutega segaseks, kuna lisandunud on vene väge ja sestap ei saa enam viidata vaid wagnerile. Rünnakuid jätkati Soledari linna ja Bahmutke küla poole kagusuunalt, aga rindejoones muutusi pole. Kaudtuld anti palju nii linnale kui selle ümbrusele. Bahmuti linna prooviti sisse saada ida suunalt ja seni pole eelmisi possasid veel tagasi saadud. Suurem surve on Bahmuti linnalõuna küljel asuvate Ivanhradi ja Opytne külade suunas ja hetkel on teadmata, kas siin rindejoones muutusi toimus. Lahingud ja pommitamine kestab terve päeva ja hetkel niipea siin rünnakute aktiivsus ei lange (väge toodi juurde). Bahmuti hõivamine on üks kremli kinnisidee ja iga hinna eest see lihtsalt tuleb vallutada. Eks igatsugu inetusi hakkab tulema, sest tavapäraste vahenditega seni edu pole vene pool saanud. Lisaks jätkati lahinguid Bahmutist lõunas suunaga lääne poole ja rünnakukolonnidega jõutakse päris kaugele, enne kui tagasi lüüakse. Tundub, et Klištšiivka küla poole mööda põlluteed veel kannatab raskema tehnikaga tulla. Lisaks jätkatakse Majorskis võitlust raudteejaama ümbruses ja seni pole Ukraina kaitsest läbi murtud. Vene kaudtuld jagus nii rünnakute toetuseks kui piki Bahmut-Majorsk (põhja-lõuna suunaline) maanteed. Ukraina kaudtuli pigem keskendus ründavate vene üksuste töötlemisele.

Donetsk: Avdiivka jäeti rahule. Rünnati Vodyane küla ja seni pole seda ära vallutada suudetud. Tundub, et siin käib pisut vene üksuste reorg, sest kolmes suunas rünnakuid jätkata ei suudetud. Küll ei puhanud kahuriväelased ja kõigile kolmele suunale anti tuld. Eks sel nädalal kindlasti veel paar korda kõigis suundades proovivad, sest mobbituid, keda ründele saata peaks jaguma. Juba paar päeva on rünnatud Krasnohorivka linna aga seni see 2014 aasta rindejoon püsib. Pisut murelikud sõnumid Marinkast (9400 elanikku), kus eile mitmes suunas vene pool ründas. Hetkel info, et linna põhjaküljel mõnisada meetrit edeneti. See linnaosa asub teisel pool Osikova jõge ja on 1/5 suurune. Peatänavani siiski jõutud ei ole ja vene hõisete info järgi olla sellest 200 m kaugusel. Linn ise on tiheda pommisaju all. Küll on kasvanud vene poole kurtmine, et ilm raskendab maastikul (üle põldude) ründamist. Pavlivka juures lahingud jätkusid terve päeva ja tundub, et lõpuks on mingis kohas küla idaservas kand maha saadud. Arvan, et lahingud tänagi jätkuvad ja vene poole kaotuste arv püsib jätkuvalt kõrgel. Siin olla vene poolt kurtmist, et tanke enam rünnakuks ei jaguvat. Kaudtuld aga jagus ja terveks päevaks ning seda ka Ukraina poolt. Donetskiski olla elektriga pisut keeruline.

***

Lõunarinne: vaid tihe kaudtuleduell. Sevastoopolis üks ärev hetk eile oli, kui seal õhutõrje töötas. Türgi ei ole seni lasknud Vahemerest vene sõjalaevu tulla Mustale merele, kuigi seal mõned „soovijad“ on.

Herson: mingid kõlakad vaid. Snihurivka linna juures (rinde kõige loodepoolsem serv) toimub mingi liikumine. Ukraina tugeva kaudtulelöögi olla sealt linnast lõunapoole suunduv vene tehnikakolonn saanud. Mingit lahingutegevust ka linna piiril toimuvat. Lisaks olla pisut Ukraina tõstnud survet piki Dnepri kallast lõuna poole ja vene enda kõlakad, et kuskilt olla Ukraina üksused vene kaitsest läbi saanud, aga kinnitust sellele pole. Nii vene kui Ukraina kaudtuld jagus tervele rindejoonele. Neid betoonjurakaid (2,5×2,5 m laskeavaga karbid) olla hakatud üle Nova Kakhvoka tammi Dnepri lääne kaldale vedama. Tundub, et vene pool võtab asja päris tõsiselt. Kuna enamuses läänekaldal nettti pole ning sidega keeruline, elanikke ikka veel sealt minema veetakse, siis toimuvast on keeruline aru saada. Küll tõstis Ukraina rinde põhjaosa kaudtulega töötlust ja pommitati tugevalt just eesliini. Jätkuvalt Hersoni suunal kahetisel arvamusel, et kuhu suunas tegevused liikuma hakkavad. Võimalusi paistab jaguvat…

vene kubermangude eelarved tugeva pinge all, sest kremli suunise järgi peavad nemad kohalikust eelarvest kinni maksma nii mobbitute preemiad kui palgad ja varustamise. Kuna raha ei jätku, siis nende laekumisega ikka probleemid jätkuvad. Õli valab tulle exeli kasutamise mitteoskamine ja registrid on nii sassis, et paljudel juhtudel isegi ei teata, kelle üldse peaks ja mille eest maksma. Lisaks käib juurde skeemitamine ja tõstetakse suurema palga ja preemiasaajate nimekirju nn odavamasse lahtrisse. Rongid aga veavad üle venemaa sõjatehnikat Ukraina poole, aga tundub, et need ešelonid on kuidagi lühemaks jäänud…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti. kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised