Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

moskvast ja moskva oblastist vangi langenud mobbitud. Pilt: dialog.ua

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 08. november 2022:

mitmes rindelõigus kasvatas vene pool rünnakute aktiivsust ja Ukraina sondeerib uusi võimalikke ründealasid ning kahjuks ei kajastu lahingustatistikas vangilangenute arv…

Öösel olid u 10-s Ukraina idapoolsemas linnas õhuhäired, aga tulemusi ei tea. Põhiliselt pommitati rindejoonest kuni 100 km kaugusele jäävaid linnu. Ukraina luure hinnangul on vene poolel alles vaid 120 Iskander-raketti. Sestap siis neil suur lootus Iraani „abile”. Samuti Ukraina luure sõnul olla siiski venemaaga uus diil tehtud ja seal olla neid ballistilisi rakette ka sees, eks näis. Küll on järjest jõudmas võimekamat õhutõrjetehnikat Ukrainasse aga kogu riiki pole kahjuks võimalik Iisraeli sarnaselt nn „vihmavarjuga” katta. Ukraina külad vene piiri ääres said eile vähem tabamusi.

Harkivi põhjasuund: eile piirduti kaudtulega, aga kuidagi hõredamalt piiriäärsed külad siingi pomme said. Mingi kõlakas liigub, et selle odava moonaga olla mõnes rindelõigus pisut kitsas. Arvan, et mure pigem tarneraskustes, sest Ukraina jätkuvalt neid logistikaahelaid ründab ja vahel tuleb tarnetes auke. Juba mitu päeva pole kuulnud, et Harkivi linn oleks tabamusi saanud. Kuna õhuhäireid on, siis ju lasti ohuallikad enne alla.

Kupiansk-Kreminna: rinde põhjaosas hetkel pigem nn possalahingud. Otse Svatove suunal hallis alas siiski tihe edasi-tagasi liikumine käib, sestap neid mobbitutest vene vange järjest lisandub. Viimase pundi suurus oli u 20 soldatit moskvast ja selle ümbrusest. Väga õnnetu või nüüd siis juba õnnelik punt, sest jäid ellu ja said parema „lobi” peale. Selleltki seltskonnalt sõnumid, et varustamine ja juhtimine olematu ning esimese kaudtulekontakti peale panid ohvitserid putku. Kasvavad kõlakad ka järjest tihenevast „omatulest”. Kaudtuleduell oli siin lõigus päris tihe ja rindejoones muutusi ei tuvastanud. Küll lubab kohalik ilmajaam sel nädalal u 6-10 kraadi sooja ja vihma alles alates laupäevast ning püsivamat jahedust 0 ümber alates järgmisest nädalast, siis annab maastikul veel toimetada. Nii siin kui mujal tundub mobbitute kaotuste arv nõnda suur olevat, et sellise „tempoga” peab hakkama uut mobbi läbi viima juba aastavahetusel. Kreminna suunal tundub, et mõlemad pooled aktiivsed, Ukraina üritab pisut põhja poolt jõuda Svatove-Kreminna maanteeni ja sealt edasi saamaks Krasna jõeni ja vene pool üritab lõuna poolt. Seni rindejoones muutusi ei tuvastanud. Küll jagus siingi kaudtuld mõlemapoolselt. Tuli kõlakas, et nende üksuste mobbituid, kes ellu on jäänud peale tugevat kaudtuletöötlust, koju ei lastavat ja sidevahendid ka ära korjati, sest infot kaotuste kohta peab varjama. Kuna kangeid vene naisi siiski jagub, siis tragimad on sõitnud Luganski oblastisse kohale omasid otsima ja otsitakse ka neid, keda lahingusse minemisest keeldumisel on kohalikesse ajutistesse vangilaagritesse pandud. Siin jätkub peitusemäng kgb ja naiste vahel, sest neid laagreid üritatakse jooksvalt vahetada…

Siversk: tundub, et siia on rünnakusuundadele wagneri üksuseid abiks toodud ning surve mõlemale Bilohorivka külale läks päris kõvaks. vene pool küll kiitles, et kummaski külas jalg maha saadi, aga kindel selles pole ja jääb siis päeva peale selgust ootama. vene kaudtuld jagus kogu päevale.

Bahmut: Soledari ümbrus oli eile suht rahulik, võib olla siit viidi osa wagneri üksusi appi põhja poole (vt eelmist lõiku). Piirduti vaid kohatise kaudtulega. Bahmuti kagu- ja lõunasuunal siiski intensiivsed lahingud jätkusid ja pisut segane seis nii Opytne kui Ivanhradi küla osas. Kummaski on vene pool kanna maha saanud ja üritab edasi tungida, aga külade üle kontrolli pole saanud. Eks siingi peaks päev tooma rohkem selgust. Bahmutist lõuna pool läänesuunalised rünnakud kahes kohas ja needki olid edutud ning Majorski raudteejaama siiski vene pool pole suutnud vallutada, aga aktiivne lahingutegevus siingi. vene kaudtuld jagus nii rünnakute toetuseks kui profülaktikaks. vene meedias (ka sotsmeedias) kasvab wagneri juhi prigosini mõjuvõimu kasvatamine. Tundub, et tegudeltki mingit jõuplatvormi see mees kasvatab ning võib juhtuda, et mingil hetkel siiski kremliga põrkumine peatselt võib tulla.

Donetsk: pisut lahingutegevus vähenes. Vodiane küla suunal ikka üle põllu suruvad ja enamasti peale paari täpset kaudtulelaksu tagasi tõmbutakse. Opytnet, Pervomaisket ja Nevelsket vaid pommitati. Ju kogutakse end pisut ja vast täna võetakse ka need suunad ette. Üle pika aja prooviti Krasnohorivka linnale tormi joosta ja siingi rünnakud tagasi löödi. Lahingud jätkusid ka Marinkas ja Novomõhlivkas ja ühtki tänavahe edenemist seekord vene kiidulaulus polnudki. Kaudtuletoetust vene poolelt jagus põhiliselt rünnakusuundade toetuseks. Pavlivka, Pavlivka, Pavlivka, vene rünnakud kogu päeva jätkusid vaatamata jooksvatele suurtele kaotustele. Raskema tehnikaga üritatakse tulla otse mööda teed lõuna poolt (2 km pikkune sirge ja põllud kahel pool) ja mitmel korral on jõutud ka Pavlivkasse sisse ja siis alles valusalt pihta antud. Jalameestel sealt põgenemine 2 km üle põllu on päris paras katsumus. Soomuse ja jalaväega üritatatakse asulale tormi joosta kagu suunalt. Põõsastikus tuleb jalavägi ja selle kõrval asuvat põlluteed pidi soomus. Ukraina kaudtuli töötleb siin päris täpselt (droonid kogu aeg õhus) ja ikka üllatakse vastast otse tankitõrjelaskudega nii  1km kauguselt kui 100 m pealt, lastes esmalt tanki endast mööda ja astudes siis tee äärde välja (on ikka kamikazed need mõned Ukraina võitlejad). Tundub, et seal „tapaalas” ei too vene pool ära ka enda haavatuid. vene kaitseministeerium asus pisendama nende kaotuste arvu seal ja toodab lisaks uudiseid kohalikelt võitlejatelt, et kaotused väga väiksed ja rünnakuid jätkatakse. Kaug-idast võiks siiski sealne kuberner tulla asjaomasesse üksusesse kaotuste suuruses veenduma… Paljudel omastel puudub igasugune teadmine, kus nende soldatid asuvad ja kas üldse elus on, sestap kasvab pisut tõusvas joones rahulolematus. Täna peaks seal rünnakud jätkuma, sest nii suure kaotuste põhjustajat ei saa ju vallutamata jätta. Päris karmilt pommitas vene pool Vuhledari ümbrust sooviga varustusliine läbi lõigata. Ukraina aga on asunud Donetski ümbrust ja linna ööpäevaringselt töötlema.

***

Lõunarinne: kaudtuleduell ja vene poolel tugev kaitseliinide rajamine nii lääne- kui põhjasuunal. Mingid kõlakad, et Ukraina SOF siiski üle Dnepri jõe mingeid reide teeb, aga infot selle kohta rohkem pole. Enerhodaris asuva tuumajaama alaline energiaühendus sai jälle tööle. Küll üritavad vene omad sundida kohalike töötajaid allkirjastama uusi töölepinguid ja kes sõlminud, need venemaale teistesse tuumajaamadesse tööle saadetakse.

Herson: eriti uudiseid pole, mingid luurekad käivad, „tavaline” pommisadu sarnaselt eelnevatele päevadele (vene pool saab ikka valusalt pihta), vene üksused jätkavad rohutirtsuparve taktikat ehk siis varastatakse kõike, mida võtta annab. Jätkuvalt jääb selgusetuks, kuidas see staff üle Dnepri saadakse. Lisaks vaid vene poole kõlakad, et Ukraina kahele võimalikule löögisuunale järjest väge juurde toob.

Ukraina laste küüditamine venemaale jätkub ning paljud neist vene peredesse jätkuvalt ära antakse. Ei loe, et nende vanemad elus on…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti. kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised