Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 06. november 2022:

pommitamist palju aga rindejoones vist vaid üks pisike muutus, küll on tunne, et Hersonis peaks kohe algama Ukraina tugevam rünnak ja sarnane tunne on ka Svatove suunal…

vene pool jätkas drooni (peamiselt) ja rakettirünnakute tegemist idapoolsemate Ukraina linnade pihta ning suurema tabamuse sai Dnepropetrovski linna alajaam. Enamus droone küll lastakse alla ja õnneks lasti Lvivis (Poola piiri lähedal) kaks drooni alla ning miskit vene pool ei tabanudki. Igapäevaselt jätkab vene pool enamuse piiriäärsete Ukraina külade pommitamist (ikka Harkvist kuni Valgevene piirini) ja süüdistab Ukrainat ühe nende küla tabamises…

Harkivi põhjasuund: vaid vene kaudtuli piki piiri ja mõnes kohas päeval laskmist korrati.

Kupiansk-Kreminna: mingid liikumised ja lahingkontaktid mitmes rindelõigus jätkusid. Hetkel tundub, et Ukraina on aktiivsem nii Svatovest põhja pool, otse linna suunal ja Svatove-Kreminna vahel ning vene pool aktiivsem pigem Svatovest lõuna pool ja otse Kreminnast lääne pool. vene kaudtuld jagus mitmele rindelõigule aga tunduvalt harvemalt kui eelmistel päevadel. Isegi Kupianski piirkond tabamusi ei saanud, vaid ühte küla töödeldi linnast põhja pool Oskoli jõe ääres. Küll muutus Ukraina kaudtuli ning eile töödeldi kogu Svatove läheduse rindejoont ning Svatove linna, sestap arvan, et miskit tugevamat seal Ukraina looma hakkab. Eile tuli uudis, et sealkandis olla mitmel varasemal päeval Ukraina kaudtulega rindejoonel kaks vene mobbitute pataljoni suurust üksust enamuses surma saanud. Olla toodud rindele ja kästud end sisse kaevata, aga pataljoni peale vaid 3 labidat. Lisaks olla esimese kaudtulega põgenenud esmalt ohvitserid… Mobbitute üksused on jõudnud enamusele rindelõikudele, aga nende juhtimise, varustuse ja koordineerimisega on jätkuvalt kehvasti. Isegi elukutseliste varustamine lonkab (vaid kaudtulemoonaga läheb hästi). Ilm jätkuvalt niiske ja jahe ning selle mõju peaks soldatitele „hästi mõjuma”. Uue ilminguna on hakanud vene soldatid rajama nn „ühe mehe” aukusid possadest kaugemale vähendamaks pommitamise korral tabamist, aga siingi juba mitu Ukraina videot, kus droonilt neile miskit kaela pudeneb… üks „rekor” ka: rindele jõudmisest möödus vaid poolteist tundi, kui üks pihkva kandi soldat vangi langes.

Siversk: siingi lükatavat mobbituid ründele ja kaks rünnakut päevas kipub juba reegliks saama, üks ikka Bilohorivka küla peale ja teine lõunalõigus Spirne või Nahirne juures. Seni need edu pole toonud ja liiguvad kõlakad, et neid vene langenuid soldateid pidi mitmel rünnakusuunal palju maas lebavat. vene kaudtulega suudeti kumbagi rünnakusuunda toetada ning pisut töödeldi ka Slovjanski linna. Ukraina kaudtulest info puudus. Rindejoones muutusi polnud.

Bahmut: kuna vange ja mobbituid siin jagub, siis rünnakuid jätkus. Soledari linna kõrval asuvat Bahmutke küla rünnati, lisaks kõva pommisadu, aga rindejoones muutusi ei saadud. Soledari linna vaid mitmel korral päevas pommitati. Prooviti ka Bahmuti linna idast ja lõunast rünnata. Aktiivsem tegevus käis Bahmuti linna lõunaküljel ja mitmes kohas üritas wagner edeneda, aga edutult. Kõlakad käivad, et u 500 vangi olla juba paari kuu jooksul surma saanud, mis peaks moodustama u pooled wagneri langenutest. Üks võimalik rindejoone muutus siiski, Bahmuti linnast u 20 km lõuna pool Mayorske raudteejaama juures Ukraina mingilt possalt taandus, aga muutus nii väike, et kaardil ei kajastu, aga vene poole rõõmuhõisked kippusid olema nagu oleks Bahmut vallutatud. wagner jätkab ka võimaluste otsimist Bahmutist lõuna poolt mööduda, aga seni edutult. Tuntavalt on kasvanud selle rindelõigu pommitamine. Eile aga meeldiva üllatusena töötles Ukraina päris tugevalt wagneri rindelõiku Bahmutist kagu- ja lõunasuunal.

Donetsk: pisut rünnakute hoog ja suundade arv vähenes. Üks rünnak tehti Kamianka külale, mis asub Avdiivka linnast kirde suunal, aga see suund suht lootusetu, sest isegi küla vallutamisel jääb jõgi ette ja sealt üle on vaid üks väike jõge paisutav tamm, kust siiski masinaga üle saab, aga eks seegi pudelikael ole. Vodiane ja Opytne suund jäeti eile rahule ning üritati vana rünnakusuunda Pervomaiskest lõunas üle põldude jätkata. Metsasiilud seal täpselt risti ees ja nende vahel paiknevad põllud on heaks laskmisalaks just Pervomaiskes paiknevatele Ukraina üksustele ja nii see rünnak siingi sumbus. Pervomaisket ja Vodianet siiski pommitati tugevasti. Samaaegselt rünnati veel pisut lõuna poolt Nevelske küla poole üle põldude aga siingi edutult. Peaks olema vene poole jaoks palju lubavam rünnakusuund (8×8 km, vaid põllumaad ja üks küla ning oht mitmes kohas valusalt ära lõigata Ukraina varustuskanaleid), aga tundub, et löögirusikate koondamine vene poolel ei tööta. Üks põhjuseid võib olla, et neid väeüksusi palju erinevaid on alates eriüksustest, dessantnikest, merejalaväelastest, vabatahtlikest, okupeeritud alade üksustest ja portsuna veel mobbitud ka sekka. Loodan, et rivaalitsemine ja koostöötahe neil jääbki selliseks. Lisaks prooviti edeneda Marinka asulas, aga tundub, et siingi isegi tänava vallutamisest vene pool uudist ei tootnud, jätkati ka võimaluste otsimist sisenemaks Novomykhailivka asulasse, mis seal suunal täpselt punniks ees, aga seni pole see vene poolel õnnestunud. Kaudtuld jagati ohtralt. Tuntavalt aga langes surve Pavlivka asulale, kuhu vist vaid mõned uued rünnakukatsed tehti ja sedagi vaid kagu suunalt. Kaardilt tundub olevat kas viljapuude või põõsaste istandus, mille varjus läheneda üritati, aga egas seal suurt varju saa. Ukraina töötles päris tugevalt ikka Donetski ümbrust.

***

Lõunarinne: vaid kaudtuleduell. Krimmi sillaga jätkuvalt kehvasti ja uue ekspertiisiga selgus, et pisut rohkem see parandamist vajab.

Herson: mingid lahingukontaktid rindel toimuvad, aga muutusi rindejoones polnud. Ukraina jätkab tugevalt rindejoone töötlust kaudtulega ja seda kuni Hersonini välja. Ilm on seal jätkuvalt soojem ja kuivem. Üht uut eilset videot nägin ja tundub, et see ei saa olla mujal kui Hersoni suunal tehtud ning rünnakukolonnis oli päris suur kogus Ukraina tehnikat alates soomukitest, maasturitest ja tankidest. vene poole kaudtuld ikka hõredalt ja jäi tuntavalt alla Ukraina omale. Lisaks kaudtulele töötles Ukraina vastast ka õhust. Hersoni silla juures ikka praame tabati ning nii mõnigi vene väeüksus täpse tule sai Dnepri ületuse ootel, sekka kõike muudki. Ikka tulevad kõlakad, et vene pool hävitab tsiviilaluseid Dnepril. Hersoni linn on siiski vene väge täis ja mõlemal kaldal kindlustuste rajamine käib.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised