Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Ukrainas sai pihta suur laskemoonaladu. Foto: Novoje Izdanije

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 05. november 2022:

vene pool kasvatab rünnakute arvu ja kaudtulelööke idarindel ning Ukraina kaudtuli töötles eile kogu Hersoni rinnet…

Suuremates Ukraina linnades öösel õhuhäiresireenid töötasid aga tulemusi veel ei tea (7.00 hommikul). Kindlasti sai pihta Pokrovske raudteejaamas (Donetski rindelõigust u 45 km kaugusel) asuv suurem Ukraina laskemoonaladu. Hetkel tundub, et põhiliselt kasutab vene pool nii enda kui Iraani droone nendeks rünnakuteks. Lisaks on kogu rindejoonel tõusnud sarnaste droonide rünnakud Ukraina possade, tehnika ja isikkoosseisu pihta. vene pool jätkas Ukraina külade pommitamist enda piiri ääres Harkivi oblasti piirist kuni Valgeveneni aga süüdistab nagu tavaliselt Ukrainat hoopis vene piiriäärsete külade pommitamises. Küll ei näe sellest ühtki fotot ja nii kobad, et ühtki olulist objekti ei tabata, pole Ukrainlased juba ammu. Elektriga jätkuvalt Ukrainas keeruline ja tuhat elelkstigeneraatorit vaid pisku olukorra leevendamiseks. Tundub, et vene pool kavatseb jätkata kogu talve Ukraina elektritaristu ründamist, sest rindel edeneda ei suudeta. Kuna lääneriikide abi siin kahjuks ei aita piisavalt, siis võib olla vaid aja küsimus, kuna Ukraina sarnaselt võib vastata.

Harkivi põhjasuund: Ukraina külade pommitamisega kiputakse tegelema juba terve päev. Hetkel pole veel sügavusse minekut märganud, aga ei imesta, kui ühel hetkel uuesti proovitakse tõsisemalt Harkivi poole rünnata. Jätkuvalt üritab vene pool Harkivit välja lülitada Ukraina elektrivõrgust ning linnast lõuna ja kagu suunal elektritaristut pommitati. Tulemusi veel ei tea.

Kupiansk-Kreminna: lahingud jätkuvad hallis alas, aga juba mingi aeg pole rindejoones muutusi tuvastanud. vene pool üritab Ukraina üksusi kaugemale lükata Svatove-Kreminna maanteest, aga seni pole see neil õnnestunud. Võimalik, et Kreminna suunal on pisut vene pool ise tagasi tõmmanud, aga loodan homseks rohkem selgust saada. Vene kaudtuld jagus palju ja enamusele päevale ning Ukraina kaudtuld tuvastada ei suutnud. Ilm seal kipub öösiti väikses miinuses olema ja vihma on jäänud pisut vähemaks. Jalgade külge hakkab pinnas ikkagi ning osad põllud veel kannatavad raskema tehnikaga sõita. Küll on kasvanud oht igatsugu nõlvade puhul, sest ülesmäge ei kiputa enam saama. Jätkuvalt loodan, et neid „jalaväelase ilmasid” suudab Ukraina enda kasuks kallutada.

Siversk: kipub juba tavaliseks muutuma, et paar rünnakut päevas, aga samadest kohtadest, kust varem, ikka Bilohorivka ja Spirne küla suunas. Sai kirjutatud vist juba kuu tagasi, et tundub arusaamatu, kuidas suudab vene pool oma soldateid otse surma saata ja arvasin, et ka alkohol/narkootikumid või karmid püssimehed taga. Nüüd on hakanud rohkem kõlakaid tulema, et „sõbralikud” püssimehed taga ja soldati rünnakule ajavad. Jah, äsja mobbitud rindel ründamas relva ähvardusel… egas suurt edu tulla saa ja jätkub kõrge vene poole langenute arv. Jagus vaid vene kaudtuld ja päris tihedaks ning alaliseks on see siingi läinud. Muutusi rindejoones ei tuvastanud.

Bahmut: rünnakuid jagus pisut vähemates suundades ning lisandunud on kõlakad, et siiagi wagneri alasse olla mobbituid toodud, sestap arvab suurt rünnakute kasvu ning arvata võib, et neid hakatakse tegema terve päev. Lahingud aga Soledaris jätkusid, aga ei midagi tõsist, Bahmuti poole prooviti nii idast kui lõunast, aga siingi vist lihtsalt päeva kirja saamiseks. Töödeldi kogu rindejoont ning Ukraina põhikaitseliini piki Bahmuti linnast lõunasse kulgevat raudteed. Kaudtuld jagus terveks päevaks ja need moonakogused on läinud päris suureks. Kuna eile oli ka lennuilma, siis lennukidki oma panuse Ukraina possade pommitamisele andsid. Ukraina kaudtuli on keskendunud Horlivkas asuva suure raudteesõlme (kolm haru kokku jooksevad) pommitamisele ja seda mitu korda päevas tehakse. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

Donetsk: lahingud jätkusid mitmes kohas terve päeva. Nüüd surutakse kolmes kõrvuti asuvas suunas korraga nii Pervomaiske, Vodiane kui Opytne peale. Opytnes löödi vene rünnakud tagasi. Vodiane asula idaosas käivad lahingud, aga külast vähemalt pool peaks olema Ukraina kontrolli all. vene pool üritas üllatada vist küll pigem iseennast, üritades rünnata Pervomaiske suunas möödudes asulast lõunas, aga see ala avatud ja hästi „töödeldav” ning piiratud veekogudega. Paari kilomeetri kaugusel küll üks tamm, kust üle saab, aga seda vaid üks. Arvan, et siingi eile vene poole kaotuste suur arv jätkus. Kaudtuld suutis vene pool anda kogu rindejoonele terve päev. Korra proovis vene pool Avdiivka peale ja seda otse, läks nagu alati. Vuhledari juures siiski olid kõige karmimad lahingud. Kõlakad käivad, et massiga prooviti terve päev ning lõunaks olla suudetud isegi pool Pavlivka asulat hõivata, aga õhtuks ikka välja löödi. Samaaegselt kummaltki kõrvalsuunalt (ikka otse Vuhledari peale ida poolt ja läänest Prechystivka küla peale) mitu korda rünnati. Lääne poolne suund tundub suht lootusetu üritusena, sest sealt raskema tehnikaga läbi ojade ja soode ei pääse. Vuhledari otse ründamine tundub kaardilt vaadates lihtne olema, aga seda õnneks vaid kaardil, Ukraina on saanud siin aastaid kaitserajatisi teha ja tuntav Ukraina kaudtuletoetus töötab valusalt. Suurem osa Ukraina kaudtuld läks ikka Donetski ja selle ümbruse pihta. vene pool jätkas terve päev rindejoone töötlust. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

***

Lõunarinne: vaid kaudtuleduell.

Herson: lahingutest eriti infot ei leidnud ja rindejoone muutusi tuvastada ei suutnud. Küll oli päris tugev Ukraina kaudtulelöökide arv piki kogu rindejoont ja seda päevas mitu korda. Ületati vene kaudtuld mahult kordades. Võimalik, et pisut rünnakuootus võib kasvada. Lisaks jätkas Ukraina Hersoni ja Nova Kakhovka mõjutamist oma kaudtulega. vene pool kuulutas Hersonis välja ööpäevaringse liikumiskeelu. Kõlakad tulevad, et mingeid paate ja laevu olla hakanud vene pool ise hävitama. Kas suur kartus Ukraina kiire edenemise korral võimalus ka üle Dnepri järgi tulla?

putin pole veel allkirjastanud osalise mobilisatsiooni lõpetamise ukaasi, aga juba kiitleb, et number sai isegi u 5 protsenti suurem. Varjatud mobb ikka käib. Lisaks muudeti seadust, lubamaks vene vangidel (ka raskete isikuvastaste kuritegudega) saada amnestiat rindele mineku korral, kui seal 6 kuud olla. Veel käib mobilisatsioonissüsteemi korrastamine ning kohalikud võtmeisikud valmistuvad peatseks järgmiseks mobilisatsiooniks. Küll aga ei jagu oblastitel raha mobbitutele palkade ja lubatud preemiate maksmiseks. Igatsugu saalid aga on okupeeritud aladel nii tihedalt mobbituid täis pandud, et Ukrainlased juba naeravad, et uued koroonapesad. Varustus on ikka väga kirju ja huvitaval kombel ei näe, et juba rindele kohalejõudnutel oleks relvad käes.

Slovakkia saadab küll abi Ukrainale, aga sealt läksid ka Iraani poole teele droonide ehitamiseks vajalikud osad. Pärast seda, kui Iraani droon Mohajer-6 kukkus oktoobri alguses merre Ukrainas Odessa sadama lähedal, oli Ukraina sõjaväe ootamatu avastus, et drooni jõuallikaks oli Austria tipptasemel Rotax 912iS mootor, mida kasutatakse väikestes tsiviillennukites. Tootja Rotax lükkas viivitamatult ümber teabe Iraanile mootorite tarnimise kohta ja algatas uurimise.

Peagi selgus, et Slovakkia toll oli andnud „rohelise tule” toote „Rotax 912 lennukimootor DY-K103 tsiviillennukitüübile” ekspordile Iraani. Ühtlasi sai teatavaks, et erinevate kaupade nimekiri, mille Slovakkia tollitöötajad pärast Ukraina sõja algust venemaale lasid, ulatub mitme tuhande positsioonini ning nende komponentidega saab toota raskerelvi. Need on laagrid, tööpinkide osad tootmiseks ja isegi terved mootorid. Uurimine näitas, et tolliametnikud ei paistnud eksporti kinnitades kontrollivat, kas kaupa saab kasutada ka sõjavarustuse tootmiseks – ja seega, kas tegemist on kahesuguse kasutusega kaubaga – nii tsiviil- kui ka sõjalise otstarbega. Tavaliselt vajavad sellised kaubad enne välismaale saatmist majandus- ja välisministeeriumi heakskiitu, mida antud juhul ei saadud. Hetkel süüdistab Slovakkia rahandusministeerium kahtlases ekspordis venemaale ekspordilitsentside väljastamise eest vastutavat majandusministeeriumi. Majandusministeerium aga väidab, et väljastab ekspordilitsentse vaid nõudmise peale ning selliseid taotlusi pole tehtud. Selle ministeeriumi hinnangul suudavad küsitava kauba tuvastada vaid tolliametnikud. Militaarsüsteemidesse sattuda võivate kaupade eksporti Slovakkiast venemaale hakkas kontrollima finantsamet. Mõne Slovakkia ekspordinimekirjas oleva kauba importijad võivad olla seotud konkreetsete venemaa sõjavarustuse tootjatega.

Küll aga teade peatselt ühise tegevuse (USA, Tšehhi ja Hollandi koostöös) 90-ne T-72 tanki moderniseerimine ja üleandmine Ukrainale ning uus USA abipakett ning mitmest muust riigist päris suurte koguste soomusmasinate jätkuv tarne teeb headmeelt.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised