Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Iraani saadetis vnukovo lennuväljal. Pilt: milinfolive

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 04. november 2022:

rünnakute intensiivsuse langus, jätkuv tihe kaudtuli rindejoonel ja muutusi rindejoones ei tuvastanud…uus Iraani „kaubasaadetis” jõudis vnukovo lennuväljale…

Paar Ukraina linna droonitabamusi sai (rindejoonest üle 100 km kaugusel). Põhilise raketi- ja droonisaju sai u 10 Lõuna-Ukraina linna, mis jäid rindejoonest kuni 80 km kaugusele. Suurematest täiendavatest elektrikatkestustest infot ei tulnud. Ukraina külad, mis asuvad alates Harkivi oblasti piirist kuni Valgeveneni said eile pisu hõredamalt pommitamist ning paar küla päevas kaks korda pihta sai. Eile siis vene pool andis teada, et Ukraina külasid pommitati Ukraina kaudtule maha surumiseks, sest väidetavalt olla kaht nende küla pommitatud. Igapäevane piki rindejoont enda pommitamine on kuidagi tähelepanuta jäänud…

Harkivi põhjasuund: kaudtule löökide arvu tõus rindejoone läheduses ja paar lööki Harkivist edela suunal energiataristu kahjustamiseks. Siingi kipub vene pool küladele päevas mitu korda tulelööke andma.

Kupiansk-Kreminna: hetkel tundub, et pigem possasõda käib. vene pool üritas kahes paralleelses rünnakusuunas piki ida-läänesuunalist maanteed jõuda Zerebetsi jõeni Makiivka ja Novoljubivka suunas (u 20 km Kreminnast loodes), isegi kaudtule eelnev töötlus piki rünnakusuunda ja seda juba alates hallist alast aga tagasi löödi. Vaid vene poole info, et tervel rindejoonel toimusid Ukraina rünnakud ja kõik tagasi löödi, aga see neil igapäevane „ilustamine”. vene pool jätkas kaudtule andmist Zerebetsi sillapeade ning jõe äärsete külade pihta. Lisaks töödeldi Kupianski linna ning sealt piki Oskoli jõge põhja suunal asuvaid asulaid. Ukraina keskendus eile vene eesliini töötlemisele Svatove linna suunal ja sealt paarkümmend kilomeetrit põhja poolt. Vahel teeb Ukraina seda rünnakusuuna eeltöötlust, aga on kasutanud ka „hämamiseks”, ent tühja need lasud ei lähe, sest vene pool kurdab, et siin olla kogu rindejoon Ukraina droonidega kaetud… Rindejoones muutusi polnud.

Siversk: vene pool ikka üritab, aga eile neid vist isegi päris rünnakukatseks nimetada ei saa. Kaudtuld jagus vene poolelt pisut vähematesse kohtadesse, aga kiputakse neid päevas mitu korda pommitama. Rindejoones muutusi polnud.

Bahmut: siingi rünnakute intensiivsus juba üle nädala madal. Soledaris ja selle ümbruses vaid üksteist possadelt tulistatakse ning vene poole kaudtuletöötlust tehakse piki rindejoont terve päev. Mingi rünnakukatse Bahmuti linnale ida suunalt oli, aga seegi kontakt jäi lühikeseks. Lõuna poolt Bahmuti poole ei suutnud eile ühtki rünnakut tuvastada. Mingid torkimised lääne suunal Bahmutist lõuna pool jätkusid, aga needki olid eile kuidagi nõrgad. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

Donetsk: eile siin vene poole rünnakute hoog pisut rauges. Vodiane küla jäeti eile rahule ja on võimalik, et Ukraina kasvatas pisut survet Novomihailovka asulas, millele pidi siis see vene rünnaku suund keskenduma. vene poole kaudtuld jagus siingi tervele päevale. vene pool väidab juba igapäevaselt, et Marinkas edenevad ja kohe jõuavad pearistmikule, aga juba neid päevi palju rohkem kui võimalikke tänavavahesid. Erinevad kaardid seni nende edenemist ei kinnita. Küll jätkatakse siingi kaudtulelööke asula pihta. Novomikhailivka suunal proovis vene pool asulasse kagu suunal kulgeva oja lääne poolsemal kaldal mööda põlde rünnata (eile idapoolsel kaldal) ja tagasi löödi. Vuhledari suunal rünnakusuundade arv langes. Jonni ei jäeta ja Pavlivka asulale ikka tormi joostakse. Küll on kasvanud vene poole kurtmine, et põllud rünnakuks liialt mudased ja asula üle põldude ründamine on ikka väga kulukas. Ukraina kaudtuli jätkab siin edukat töötlust. Kõlakad tulevad, et siin osalevad rünnakutes nii mobbitud kui vene dessantnikud. Loodan, et siin vene rünnakud jätkuvad. vene kaudtuld jagus siingi tervele päevale ning suund Vuhledari linna poole. Ukraina aga tõstis Donetski ja selle ümbruse kaudtulelöökide arvu ning ulatuti päris kaugele linnast lõuna poole, arvatavalt ida-lääne suunalist vene vägede transiiti segama. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

***

Lõunarinne: vaid kaudtuleduell ning üks vangide vahetus, pisut üle 100 vangi ja enamus neist Azovstali kaitsjad. Enerhodari tuumajaama vene võrguga ühendamise katsed käivad ja olukord seal pisut kriitiline, sest hetkel töös nn varuvariant diiselgeneraatorite baasil tagamas kõigis jaama sektorites. Melitopoli kant ikka mõne Ukraina tabamuse eile sai, aga tulemusi ei tea.

Herson: eilne ühe küla vabastamine rinde kirdeosas oli päris suure hilinemisega (u 10 päeva) ja rindejoones muutusi tuvastada ei suutnud. Mingi tegevus rindejoone põhjaosas käib, aga täpsem info puudub. Küll toodavat mobbituid rindejoonele juurde ja juba kõlakas, et neid jagub seal ikka väga tihedalt. Lisaks olla sealt ära toodud elukutselised paigutatud teisele kaitseliinile ehk siis suurt vägede äraviimist endale seni veel ei paista. vene pool jätkab kohalike küüditamist Dnepri mõlemalt kaldalt ning rüüstamine käib täie hooga. vene kaudtulega oli eilegi pisu hõredalt, tundub, et töötavad torud teise kaitseliini tagant ja põhiliselt Mõkolajevi suunal ning põhjarinnet torgitakse üle Dnepri jõe. Ukraina jätkab edukalt kogu jõetranspordi hävitamist ja jõe lähedus on igasugusele vene tehnikale ja isikkoosseisule ohtlik koht. Kuna kohalikke sinna vähe jäänud, siis infot vene liikumiste kohta ka vähem. Küll käib hoogsalt vene possade rajamine. Polegi ammu neid betoonpunkreid näinud (u 2,5×2,5m ja laskeavaga), neid pannakse põhiliselt piki Dnepri jõe idakallast. Eks suur vene plaan võib olla, et anda ära Dnepri läänekallas ja ära tuua siit vabanev ressurss „vabastama” Donetski oblastit. Donetski omade kurtmine, et neil seal elu liialt hull on kasvanud iga päevaga. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

Varjatud mobilisatsioon venemaal jätkub ning päris karmid meetmed on okupeeritud aladel, kui ikka kohe puude tõendit ettenäidata pole, siis rindele. Kõlakad käivad, et võetavat sunniviisiliselt vabatahtlikuks, kellele ei pea eriti midagi maksma. Küll tuli lõbus uudis belgorodist (venemaa), kus vene sõjaväemiilits tuli abi paluma kohalikult miilitsalt. Olla rong seal peatanud ja u 350 purjus mobbitut laamendab nii rongis kui jaamas… Eile tuli kõlakas, et kreml mõtleb plaanist suurendada ajateenistust kahele aastale… kui see kohe töösse panna, siis saab just lõpetava aastakäigu „töösse panna”. Eks näis.

Uus Iraani „abisaadetis” jõudis moskvasse vnukovo lennuväljale ja eks peatselt see partii lennuvahendeid rindele jõuab. Hetkel pisut mure on nende lühimaa ballistiliste rakettidega, sest nende allalaskmise võimekusega on keeruline, lendavad kõrge kaarega ja päris kiirelt.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised