Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 03. november 2022:

paaris kohas vene rünnakute arv kasvas, rindejoones vist üks väike muutus, vene kaudtule kasv mitmes rindelõigus… ning viljalepe…

Ööpäeva jooksul sai tabamusi rindest üle 100 km kaugusel kolm Ukraina linna (Poltava, Kremenzuk ja Smela). Rünnakuteks olla kasutatud nii Iraani droone kui rakette. Ikka sihitakse energiataristut. vene kahepalgelisus: kui eile olla kinni võetud Krimmi poolsaarel sealse infra vastu rünnakut planeerinud isik, siis teda süüdistati terrorismis, ja ise seda massiliselt tehes terrorismi pole… Jätkati ka kogu vene piiriäärsel alal Ukraina külade pommitamist ja korrati eilset päeva ning mõnele külale paar korda päevas pomme teele saadeti.

Harkivi põhjasuund: vene pool jätkas piiriäärsete külade pommitamist ja siingi sai paar küla päevas mitu tabamust. Küll olla miskit belgorodi linnas (venemaa) plahvatanud aga nii varasel kellaajal tavaliselt veel tulemusi ei tea.

Kupiansk-Kreminna: segane seis jätkub, vene pool väidab, et igal pool Ukraina ründab, aga päris seda ei usu. Hetkel paistab, et pigem selline possasõda. Kuna vene pool on päris palju miine olulistele rindelõikutele pannud, siis see uisapäisa liikumine võib päris kalliks minna. Jalaväemiine on lehtpuudega metsas silmadega tuvastada peaaegu võimatu, lihtsalt lehekiht maas on päris paks. Ainuke kõlakas tuli õhtul hilja, et ühte küla hallis alas (Orljanski, Svatovest loodes) asus Ukraina puhastama, et „haldus” üle võtta. Kuna vene pool on miine ohtralt maha pannud, siis tundub, et miiniväljapassidele aega ei raisatud ja nüüd nad isegi hädas, et kust veel rünnata saaks. Reeglina Ukraina ei pane videodele juurde, kus rindelõigus midagi toimetatakse, aga mõne vihje siiski nii ilmast, maastikust kui tegevusest võib saada. Eile tekkis tunne, et ühes uues kohas ületati rasketehnikaga Zerebetsi jõge, isegi tanke veeti soomukiga järgi, ja vähemalt kompanii suurune üksuses seal toimetas arvatavalt uue rünnakusuuna rajamisel. Kahuritega töötles vene pool ikka Zerebetsi sillapäid ja mõned raketid läksid ka Kupianski ja selle põhjapoolsete piki jõge asuvate külade pihta. Ukraina olla HIMARS-idega töödelnud Svatove ja Kreminna linna. Ilmastik veel laseb põldudel toimetada, kui pisut kohta valida ning õhusõidukid said toimetada… Ikka loodan, et kahes kohas Ukraina tugevama löögi annab (nii Svatovest põhja poolt kui Kreminna ja Svatove vahelt).

Siversk: eile tegi vene pool üle pika aja siin rindelõigus mitmes kohas rünnakuid, mõlema Bilohorivka küla suunal ja otse Siverski poole prooviti. Mingeid muutusi see rindejoones ei toonud, aga kogu idarindel suutis eile oma kaudtulega kõiki rünnakusuundi toetada ning jätkuvalt tundub, et maa-ala, mida pommitatakse, on õige, aga tabamuse protsent liialt madal, et rünnaku saatust otsustada. Sestap kipub arvama, et siingi vene poole langenute arv tegi tuntava tõusu (vähemalt lõunapoolse Bilohorivka rünnaku lõpetas Ukraina täpne kaudtuli). Üllatusega olla siingi HIMARS-idega mitu korda lööke Severodonetski pihta antud. Tulemusi kahjuks ei tea. vene kaudtuld jagus keskmisest rohkem ja juba kipub reegel olema, et mitmes kohas päeva jooksul rünnakuid korratakse.

Bahmut: jätkuvalt pole wagner korralikult oma mootorit käima saanud. Eile rünnati nii Yakovlivkat (Soledarist kirdes) kui Soledari ennast aga edutult. Siingi kaudtule eelnev töötlus ei aidanud. Bahmuti linna poole prooviti nii idast kui kagust, olla lausa massiga proovitud, aga muutusi rindejoones polnud. Lisaks rünnakud Bahmuti lõunapoolsete külade suunal ja siingi muutusi polnud. Mitmest kohast on tulnud kõlakaid, et mobbituid ka wagneriga ühinema kutsutakse ja lubatakse, et palk suurem ja laekub kindlal ajal ning boonusedki suuremad. Küll kasvavat vastuolud uute värvatute ja vanade olijate vahel. Viimases hädas on hakanud wagnergi kasutama süütemoona ja arvata on, et edu saavutamiseks hakatakse igatsugu inetusi käiku laskma…

Donetsk: kogu rindejoone ägedamad lahingud jäävad siia kanti. Eile rünnakud Avdiivka ümberhaaramiseks pisut langesid ning ida poolelt Vesele küla suunas vaid üks rünnak, mis muutusi rindejoonede ei toonud. Suund on ülesmäge, sest ümber kõrgendiku lõuna poolt ei saa, seal veekogu ees. Enamus kõrgendikku metsaga kaetud ning vene pool peab tulema üle põldude. Lisaks prooviti vist profülaktika mõttes ka otse linnale peale minna, aga selle mõttekusest aru ei saa, vist pole pea nii kandiline. Juba nädal käib madin Vodiane küla pärast ja vene pool peab vaid kaotustega leppima. Siingi olla Ukraina tõstnud kaudtule toetust just ründavate vene üksuste pihta. Samamoodi jätkab vene pool Vodiane kõrval lääne pool Pervomaiske poole surumist ja vaatamata tihedatele vene poole teadetele, et edenevad seal külas, pole suutnud rindejoone nihkumist lääne poole tuvastada. Kõige ägedamad lahingud jätkuvad Vuhledari linna ümber. Lisandus rünnakusuundi piiramaks linna ümber ja otse surutakse massiga. Esmalt siis ida poolt Novomikhailivka peale sooviga lõigata läbi Vuhledarist kirdesuunaline tee. Siingi ei saa aru, miks küla peale otse minnakse, seda on seal juba mitu kuud üritatud ja pole aidanud ka lauspommitamine. Lõuna poolt massiga minemiseks üle põldude tundub soodsama suunana. Uue suunana võeti ette Mykilske asulast (u 2000 elanikku) otse üle põldude loode suunal asuva Vuhledari poole ründamine. Asub kohe Pavlivka kõrval idas ja tundub vene poolele ahvatleva suunana, aga kõlakad käivad, et siin päris tugevad Ukraina kaitserajatised ning kaudtuletoetustki olla juurde toodud. Lisaks surutakse otse Pavlivka peale (u 2000 elanikku) ja siingi juba ainult Ukraina kaudtuletöötlusega vene frontaalrünnakuid laastatakse. Juba liigub nali, et tundub stalini aegse rünnakustiilina vene tegevus. Ida poolt on uus vene rünnakusuund Novomaiorskest põhja poole, möödumaks Vuhledarist lääne poolt ning lõikamaks läbi linnast tulevat läänepoolset maanteed. Videosid pole näinud, aga maastik rünnakut rasketehnikaga väga ei soosi, sest jõekesed ja sood on täpselt risti ees. Tundub, et vene pool ise kaudtuletöötlust ette ei võtnud. Kas põhjuseks liialt segane seis rindel või loodeti kuskil üllatada või hoopis surus Ukraina vene kaudtule maha. Arvan, et siin tugev vene surve jätkub ning eilsed kaotused peaks ikka päeva summana päris kõrged olema.

***

Lõunarinne: vaid kaudtuleduell ja partisanitegevus. Küll on kasvanud siin marodööritsemine ning kohalike ettevõtete riisumine. Võetakse kõike. Lisaks jätkuvad jamad Enerhodaris paikneva tuumajaamaga. Tuli ka kõlakas, et Melitopoli ja Tokmaki haiglad olla vene haavatuid täis ja kipub arvama, et need Vuhledari kandist pärit on. Vene kaudtuld jagus päris kõvasti kogu rindejoonele ja enamus kohti said mitu korda päevas tabamusi. Mõne valusa vastuse siiski Ukraina pool kirja, sai aga tulemusi ei tea. Esimesed satipildid tulid ja olla see pihta saanud fregatt admiral makarov puksiiridega veetud sadamasse. Vigastusi veel ei tea.

Herson: sõjaudust jätkuvalt eriti infot ei leia ning rindejoones muutusi ei tuvastanud. Küll peaaegu olematuks jäi vene kaudtuli. Hetkel põhjust ei tea ja variante palju… küll oli mitu HIMARS-i lööki päevas Hersoni silla juurde tabamaks praami ja pontoonsilda ning Nova Kakhovka tammi ümbrus pihta sai. Lisaks paaris kohas olla valusalt nii vene üksusi, õhutõrjevõimekusi ja laskemoona ladusid tabatud. Kohalike elanike „äravedu” Dnepri idakaldalt siiski jätkub ja põhiliselt käib see üle Nova Kakhvoka. Linnade ja külade tühjendamist jätkatakse stiilis buss ette ja relvaähvardusel peale. Siingi olla päris massiliseks läinud rüüstamine ja vene soldatid võtavad kõike, mis kohalikest maha jääb. Huvitav, kuidas nad selle ära veavad? Mingi vägede edasi-tagasi liikumine seal toimub, kaitserajatiste loomine Dnepri ida- ja läänekaldal jätkub ning tõusuteel olla seal Ukraina partisanitegevus.

Varjatud mobilisatsioon venemaal jätkub ja isegi kutseid veel saadetakse. Küll kasvavad signaalid, et lubatud preemiad ja palgad ei kipu mobbituteni jõudma. Lisaks kasvavad kisklemised varustuse pärast elukutselistega (neil ju parem varustus). kreml üritab lükata finantskoormust kohalikele võimudele, aga neil eelarves selleks eriti vahendeid pole. Madalam gaasi ja nafta hind maailmaturul, suured ja kasvavad kulutused tasudeks kõigile sõjaväelastele, tuntavalt vähenenud töötajaskond riigis näpistab kõvasti vene riigi finantsreserve ja tundub, et järgmise aasta algus on neil päris mustades värvides. Juba liiguvad kõlakad, et alustatakse suurte avaliku sektori palgakärbetega. Tundub, et sõjatööstuseski neil muresid jagub ja ei aita isegi mitme vahetuse tööle panek, kui pole millest mida toota. Nii siis Põhja-Korea, Iraani ja Valgevene sõjaline abi peab katma kahanevaid varusid. Valgevene olla just saatnud vene poolele 20 soomukit ning Põhja-Koreast tulevat seda suurtükimoona.

kreml teatas eile, et jätkavad viljaveolepingu täitmist. Enne ähvardasid, ja kui nägid, et see ei toimi, siis läks nagu alati. Olla hakatud Luganski oblastis uuesti kasutusele võtma nn vangilaagreid, et paigutada sinna üksuste kaupa lahingust keelduvaid soldateid. Olla neid nii elukutselisi kui värskelt mobbituid. putin küll üritab oma sõnumitega edu riigi arengus näidata, aga need vist kipuvad isegi siseriiklikult lahjaks jääma. Juba liigub kõlakaid, et sellest osalisest mobilisatsioonist ei jätku…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised