Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitsevägi

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 31. oktoober 2022:

rindejoones suuremaid muutusi polnud, Ukraina surub Svatove poole ja vene pool üritab kasvatada edu Donetski oblasti lääneservas…

Öösel olid õhuhäiresireenid töös enamustes suuremates Ukraina linnades riigi idapoolsel küljel. Hommikuks tabamustest infot polnud, sestap lootus, et enamus rakette ja droone alla lasti. Küll said tabamusi linnad rindejoonest kuni 100 km. vene pool jätkas tavapäraselt piki piiri Harkivi oblastist kuni Valgeveneni Ukraina külade pommitamist. Üks kõlaka parandus eilsest: lapin uppunud pole ja seni teadmata täpselt, mis võis olla tema juhtimisest taandamise kirja pandud põhjus…

Harkivi põhjasuund: vaid kaudtuli piiriäärsete Ukraina külade pihta, seekord siis paari küla päevas mitu korda pommitati. Ukraina vist ühe vastuse andis ja vene pool neid ühe küla elektrialajaama ründes süüdistas…

Kupiansk-Kreminna: kipub info poolest sama udune rindelõik olema kui Hersoni kant. Midagi siiski. Vastastikku torkimine käib, otse Svatove suunal tundub, et üritavad mõlemad pooled edu saavutada, aga rindejoones muutusi ei tuvastanud. vene poole väide, et ühe küla tagasi vallutasid ei tundu tõesena. Kaudtuld jagus siin vene poolel rohkelt ning põhiliselt ikka Ukraina sillapead üle Zerebetsi jõe ja Kupiansk ning sealt põhja poole jõe äärsed külad tabamusi said. Kreminna suunal tundub, et Ukraina võis pisut edeneda, aga seal päris suur maa-ala „külavaba”, sestap muutusi tuvastada rindejoones ei suutnud. Et seal miskit Ukraina kasuks liigub kinnitab fakt, et vene pool lasi osaliselt õhku Krasnorichenskyi asula silla üle Krasna jõe. Asula asub Kreminna linnast u 20 km põhja poole ja seda läbib ka põhja-lõuna suunaline raudtee ning on kohaks, kus just Ukraina edenemist loodabki. Vene kaudtuli siingi põhiliselt Zerebetsi jõe äärsete külade pihta läks ja Ukraina töötles päris valusalt Kreminna ja Rubizne kanti. Ilm seal ikka niiske ja lombid aina suuremaks lähevad. Vähemalt põlluteed on veel sõidetavad, aga suurem ja raskem kolonn samas jäljes enam sõita ei saa. See peaks mõjutama ka järelveetavate kahurite possadele paigutamise aega, sest need vajavad suht kindlat põhja enda toestamiseks. Kaevamist rohkem ja see kleepuva pinnase tõttu paras peavalu…

Siversk: rünnakuid tuvastada ei suutnud aga vene kaudtule sihtmärkide tuntav muutus. Hakati üritama kopeerida Ukrainat ning töödeldi rindejoonest 10-15 km kaugusel asuvaid külasid ja asulaid ning maanteesõlmi.

Bahmut: tundub, et wagneril veel läheb pisut aega enda uuesti käima tõmbamisega. Soledaris ja sellest kirde pool pigem nn possasõda jätkus kuhu juurde pidev kaudtuli, aga kumbki pool suuremat initsiatiivi üles ei näidanud. Bahmuti linna siiski pisu torgiti kagu suunalt, aga siingi jäi rindejoon paika. Üritati läheneda ka Bahmuti lõuna poolsete külade poole, aga needki tundusid pigem üritustena. vene kaudtuli oligi põhiliselt rünnakusuundade töötluseks. Ukraina kaudtuli ikka ja jätkuvalt seda wagneri tagalaala kagu serva torgib. Küll aga putini koka (wagneri juhi) palve kremlile google ja youtube keelustamiseks annab pisut aimu, et vangide jätkuv voog nende ridadesse hakkab siiski murendama nende põhikoosseisu moraali… ja võib vähendada enemaa avarustest uute värvatute leidmist.

Donetsk: siin vene pool üritab mõlemas pisut neile edu toonud suunas rünnakuid jätkata. Madinad käisid eile terve päeva nii Vodiane kui Pavlivka juures. Vene poole käes peaks olema Vodiane külast enamus ja tundub vene kaudtule järgi, et küla serval asuva silla juures on jätkuvalt alles Ukraina sillapea ning seni pole vene pool üle saanud Vodjana jõest. Loodan, et siin suunas nad kaugemale ei saagi. Pavlivka asulas aga jätkusid lahingud terve päeva. vene poole üksused on hõivanud asula ida ja kagu serva ja üritavad edasi liikuda. Tundub, et eile edu juurde ei saadud aga kindlasti üritavad täna tugevamalt. Singi aga Ukraina õnneks asula taga paraja takistsuena jõgi on. Kaudtuld jagus vene poolelt kõigile rindelõigu asulatele ja küladele. Sellega aga Donetski rindelõigus vene tegevused ei piirdunud ja rünnati üle pika aja Avdiivka linna nii lõunast kui idast aga rindejoon kipub juba 8 aastat seal sama olema. Lisaks jätkati juba „vanade” suundadega (Marinka, Krasnohorivka, Pervomaiske), aga siingi rindejoones muutusi ei tulnud. Üks suund ka lisandus, prooviti ühest eenduvast rindelõigust Oleksandropili küla juures külast lõuna poolt mööda põlde aga see prooviks jäigi. Ukraina kaudtuli ikka Donetski ja selle ümbrusele. Tundub, et siin rindelõigus on tekkinud pisu rohkem rünnakuvõimelisi üksusi ja arvan, et rünnakute intensiivsust suudetakse mingi aeg hoida.

***

Lõunarinne: vaid kaudtuleduell tavapäraste sihtmärkide pihta. Küll tuli uudis, et nüüd olla okupeeritud aladel lubatud käibel olla nii rubladel kui grivnadel. Ei suudetud rubla ainuvõimu siin kehtestada. Jätkub tihe vägede ida-lääne-ida suunaline liiklus ja liiguvad nii isikkoosseisud kui relvastus. Seni pisut segane seis on Musta mere laevastiku kahjudega. Üritab vene pool igatsugust infot varjata. Tundub, et 4 laeva pihta said. Lisaks juba eilsele infole siis üks dessantalus ja miskit veel. Pole veel näinud ka satipilte, aga eks needki peagi üles riputatakse.

Herson: lahingud põhiliselt põhjalõigul jätkuvad. Suruvad mõlemad pooled. Rindejoones muutusi ei tuvastanud. Mingeid possade hõivamise videosid siiski tilgub (seda kahjuks vastastikku). Küll tundub, et miski muutus vene kaudtule töös on. Järjest kasvab põhja lõigu kaudtuli Dnepri lääne kaldalt, aga see kogu rindelõigule ei ulatu ning seetõttu on sunnitud vene Dnepri idakaldal asuvad suurtükid toetama vaid nii kirde kui põhja suunda ja mujale enam nii tihedalt tuld anda ei suudeta. vene poole suurem ponnistus on Dnepri läänekalda kindlustamine ja abiks on võetud ka betoon. Hetkel tundub, et ka Hersoni mingi kaitse plaanis on. Kas Ukrainal õnnestub siin kuskil üllatuslöök teha ei oskagi öelda. Hetkel ilm siin veel leebe ja sõidetavusele ei mõju. Ukraina töötles ikka Hersoni jõeületusi ja seal kandis olevaid üksusi.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Eilsed vastase kaotuste numbrid Ukraina kaitseministeeriumi lehelt:

Viimased uudised