Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 28. oktoober 2022:

mõnes rindelõigus vene rünnakute aktiivsus langes, Ukraina kasvatas survet Svatove ja Kreminna lähistel ning vene mobbitute varustuse seisuskord on abiks Ukrainale… ja putin jätkab bla-bla-bla juttu.

Viimase ööpäeva jooksul suutsin tuvastada kaks droonirünnakut Kiievist lõunas elektrialajaamade pihta. Esimene paarikümne kilomeetri kaugusel Kiievist 750kV alajaam ja Belotserkovskaja lähistel (Kiievist veel kaugemal lõunas) 330kV alajaam. Alajaamade riketega saab Ukraina kiiremini hakkama, aga elektrijaama kahjustustega see nii kiiresti ei lähe. Hea näide on meite endi elektrijaamade plaanilised remondid, mis kestavad tihti mitu kuud (ongi keerukad), sestap elektripuudust jagub, aga õnneks seda vaid piiratud koguses ja piiratud aegadel, aga vähemalt on see igal päeval mingil ajal ja koguses olemas. Eks arvamused on, et vene pool peatselt üritab Ukraina energiataristule veel lööke anda.

Ööpäeva jooksul suuremate Ukraina linnade pihta mõned raketi- ja droonirünnakud siiski olid, aga enamus neist linnadest asuvad rindejoone lähistel ja neid pommitatakse igapäevaselt. Küll lastakse enamus Iraani droone alla. Loodan, et see esimene partii peatselt otsa saab. Mingid päevad tagasi oli Iisrael andnud löögi nende droonide tootmisüksuse pihta, aga tulemustest info puudub. Huvitaval kombel jäeti kõik Ukraina piiriäärsed külad Harkivi oblasti piirist kuni Valgevene piirini seekord pommitamata.

Harkivi põhjasuund: vaid vene kaudtuli piiriäärsete Ukraina külade pihta.

Kupiansk-Kreminna: kui üleeile surus Kreminna poolt paarikümne kilomeetri laiuselt vene pool peale, siis eile alustas Ukraina surumist. Täpsemat infot pole, aga tundub, et Ukraina üksused on lähenenud Tšervonopopovka külale, mis asub Svatove ja Kreminna vahelisel maanteel Kreminnast 6 km põhja pool. Eile sel suunal lahingud käisid ja arvan, et siit edasi Ukraina surub. Maastik on siin pisut meite voortega sarnane, palju metsaribasid ja väikseid teid. Arvan, et vene poole jaoks on see maastik logistiliselt keerukas ja juhtimine peaks tänu maastiku keerukusele paras peavalu olema. Lisaks jätkas Ukraina surumist Svatove suunal ja tuli kõlakas, et kand saadi maha linnast edela suunal 6 km kaugusel. Ukraina ametlikud teated tulevad siin jätkuvalt mitmepäevase hilinemisega ja seda neile ette ei heida. Vene kaudtuld jagus kogu rindejoone ulatuses Zerebetsi jõe äärsete külade pihta ning paaril suunal oli töötlus ka lääne-ida suunalistele teedele. Eile tundus, et Ukraina kaudtuli toetas ainult ründavaid üksusi ja Svatove ja Kreminna ümbrusele tuld ei antud. Vana lootus, et kahest suunast Ukraina rünnakut loodab, nii Svatovest põhja poolt kui Svatove-Kreminna vahel…

Siversk: arvasin eile, et vene poole häma oli Ukraina rünnak Bilohorivka külast ida poole, aga Ukraina blogijad seda eile siiski kinnitasid. Rindejoones see muutusi ei toonud. Rinde lõunaosas mingi vene väiksem luurekas oli, aga rindejoones muutusi mitte. Vene kaudtuld jagus kogu rindejoonele ohtralt ja Ukraina vastutuld ei tuvastanud.

Bahmut: eile jätkusid lahingud Soledari linnas, aga ühtki muutust rindejoones polnud. Bahmuti linna üritas wagner rünnata ida ja kagu suuna vahel uuest kohast sooviga mööduda kaotatud tsemenditehasest põhja poolt. Prooviti seda päevas mitu korda ja liiguvad kõlakad, et wagneri kaotused olla päris valusad. Lisaks jätkas wagner Bahmuti linnale lõuna poolt survet, aga siingi edu ei saadud. Eile ei üritatud murda Ukraina kaitseliinidest läbi linnast lõunas lääne poole ja prooviti hoopis Bahmutist 20 km lõunas Zaitseve kandis suruda põhja poole ja siingi tagasi löödi. vene kaudtuld oli kogu rindejoonel keskmiselt ja tundus, et ründavate üksuste ja kahurimeeskondade omavahelist koordineeritud tegevust eile polnudki, sest rünnakuid nende tuli ei toetanud. Kõlakad käivad, et wagner üritab tõsta enda üksuste liike ning lisada nimistusse õhuväge ja muid luure ja inseneri vidinaid. Ukraina kaudtuld suutsin tuvastada vaid Bahmutist kagu suunal wagneri tagalaala suunal.

Donetsk: mõned vene rünnakud siiski toimusid. Suruti Marinka ja Krasnohorivka suunal ja ei aidanud ka suurtükitule toetus. Üleeilne edu Vodiane küla suunal tundub, et pisut kokku kuivas, ja eile vaid küla ennast pommitati. Ukraina jätkas kõva Donetski ja selle ümbruse töötlust ning jälle sai pihta Šahtarski linn. Kui üleile tabati raudtee kõrval olevat naftabaasi, siis tänu vene enda telemeestele, kes seda tulekustutamist filmisid nii „õnnestunult”, et kaadrisse jäid ka jaamas olevad „õiged” ešelonid, siis eile sinna Ukraina täpse raketilöögi andis. Hetkel tulemusi sellest ei tea.

***

Lõunarinne: vaid kaudtuleduell, sarnane teiste päevadega. Siin kandis hakati kohalikelt ära korjama mobiiltelefone. Esimene põhjus tuvastamaks, kes jälgib Ukraina meediat ja teiseks tabada partisane. vene okupatsioonivõimude esindaja krimmis väitis, et Ukraina olla drooniga rünnanud üht nende alajaama tundub jälle valeuudis olevat, sest isegi ei pilti ega videot pole suudetud juurde panna ning käib nn Ukraina maine kahjustamine…

Herson: lahingud mitmes suunas jätkuvad, aga infot eriti pole ja rindejoones muutusi ei suutnud tuvastada. Küll kasvas tagasi tavalise mahu juurde vene kaudtuli kogu rindejoonel. Ukraina omad vähemalt ühte pontoonpraami tabasid, mõned laskemoonalaod ja üksuste kogunemiskohadki pihta said ning kopterite maaga ühinemised jätkusid, ahjaa üks lennuk ka. vene pool on kasvatanud aktiivsust just Dnepri idakaldale possade rajamisele.

vene mobbitute mured aga jätkuvad. Roostetanud püssidest ja üksikvõitlejate arhailistest komponentidest on varemgi kirjutatud aga nüüd lisanduvad siia nimekirja logud ja igatsugu hädadega tankid, kahurid ja ratasmasinad. Päevaga tankijuhiks on vist üks loosungitest, mis nüüd asendab seda nelja aastaga viie aasta tööd ja tehakse sellega isegi stalinile silmad ette. Küll aga jõuavad mobbitute mured järjest enam venemaa avarustesse. „Lõbusad” mured mobiliseerimisega aga jätkuvad. vene sõjaväelased saatsid teate Orjoli oblasti jäätmekäitlustehases 26 Usbekistani töötajale, kes ei ole seaduslikult allutatud sõjalisele mobilisatsioonile, kuna nad ei ole venemaa kodanikud. Peale Usbekistani saatkonna protesti kutsed tühistati ja väideti, et mobilisatsioonikutsed olid tingitud „tehnilisest veast“.

Jätkub mobbitute suur vangilangemiste arv ja vene poolt kasvab kurtmine, et vene pool oma vangi langenutest ei hooli. Arvan, et veel pikalt jätkub kõrge isikkoosseisu hukkumise arv ja päevas 400-500 surnut on kuus 12-15 000 hukkunut + u 50-70 000 haavatut (kui võtta suhe 1 hukkunu ja 5 haavatut)…

putin jätkab oma mantrat, et Ukraina riiki pole olemas ja et Ukrainlased ja venelased ongi üks rahvus, sestap arvan, et uued mobilisatsioonid veel venemaad ees ootavad ja igatsugu inetusi peaks ohtralt jätkuma just vene poolelt. putin oma retoorikas lihtsalt ei jäta endale taganemisteed ja kinnismõte on Ukraina liita venemaaga. Hetkel tundub, et see seniste meetoditega ei õnnestu ja eks peame siis olema ootel ja valmis ning vajadusel ka ise püksirihma pingutama, kui selleks vajadus tekib. Jätkuvalt on kõigil võimalus mõelda, et kuidas olla valmis raskemateks aegadeks ning mis võiks olla tema panus riigikaitsele ja see pole ainult püssiga sõdimine… sest venemaa pole ühekski päevaks loobunud mõttest vallutada Eesti riik…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega…ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised