Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 27. oktoober 2022:

karmid lahingud Kupianski-Kreminna, Bahmuti, Donetski ja Hersoni rindel jätkusid ja mingeid muutusi rindejoones oli, kogu idarinne oli tiheda vene kaudtule all ja kasvab videote hulk vangi langenud vene mobbitutest ning kreml jätkab vandenõuteooriate leiutamist…

Eile jätkas vene pool igapäevast piiriäärsete Ukraina külade pommitamist kuni Valgevene piirini. Mõned Ukraina linnad nii keskosas kui ida pool raketi- ja droonitabamusi said, aga löökide arv jätkas vähenemist ning vist vaid üks elektrikatkestus toimus.

Harkivi põhjasuund: üks vene rünnak Ukraina vägede sidumiseks toimus Harkivist kirdes ja peale kontakti venemaale tagasi tõmbuti. Piiriäärsete Ukraina külade pommitamine jätkus. Harkivi linn eilegi vist tabamusi ei saanud, aga mõned kaudtulelöögid ulatusid 100 km kaugusele rindejoonest. Tabamuste kohta info puudub.

Kupiansk-Kreminna: lahingute intensiivsus kasvas. Eilne kõlakas, et mingi Ukraina üksus jõudis Svatove linnast 4 km kaugusele (edelast) leidis veel paarist allikast kinnitust, aga tundub, et see üksus ei jäänud paika ning ala hetkel „eikellegi” maa on. vene pool alustas Kreminna suunalt mitmes kohas lääne poole surumist, sooviga lüüa Ukraina üksused Zerebetsi jõe taha. Võimalik, et see paaris kohas juhtuski, kindel pole, sest vene poole väited mitme küla kohta kindlasti valed. vene poole rünnakuid toetas kaudtuli. Mingite kõlakate tõttu tekib tunne, et kuskil rindejoonel (aga mitte Kreminna lähistel) Ukraina uut rünnakusuunda kavatseb. Üks võimalus on Svatovest põhjas, kus põhja-lõuna suunalisi jõgesid pole ning lõigataks läbi otse venemaalt ühendusteed. Loodan peatselt sealt suunalt uudiseid. Ukraina omad rünnakute infot siingi varjus hoiavad, aga tundub, et eile otse Svatove linna poole suruti. Ilm läheb seal järjest kehvemaks ning võrreldes mõne päeva taguse ajaga on hakanud rasketehnika järjest sügavamaid jälgi jätma. Siin kandis vist enim mobbituid vangi langeb, seda nii üksikult kui jao kaupa. Liigub ka kõlakas, et need mobbitud hästi vangide vahetuseks ei pruugi sobida, aga Ukraina nn vangidevahetusfondi neid aktiivselt korjab. Vene kaudtuld jagus kogu Zerebetsi jõe ümbrusele ning Ukraina ikka vaid Svatove ja Kreminna lähedusele keskendus. Hetkel rindejoones muutusi pole.

Siversk: ei ühtki rünnakud eile. Küll väitis vene pool, et Bilohorivka küla poolt Ukraina ühe ürituse tegi, aga kindel selles pole. Ei imesta, kui vene pool mõtles välja vabanduse, miks ise eile ei rünnanud. vene poole kaudtuld jagus tervele päevale. Ukraina kaugtuli läks eile Lõssõtsanski suunal. Rindejoones muutusi polnud.

Bahmut: eile intensiivsus Soledari linnas ja selle kõrval asuvas Bahmutke külas kasvasid ning lahinguid jätkus terveks päevaks, aga muutusi rindejoones see ei toonud. Kaudtuld vene poolelt palju nii linnale ja külale, kui nende ümbrusele. Bahmuti linna rünnati nii kagu kui ida suunalt, aga seni nädal tagasi kaotatud possasid tagasi pole saadud. vene kaudtuld jagus nii rünnakute toetuseks kui profülaktikaks. Pisut tõuseb Ukraina kaudtule mõju. Bahmutist lõunas jätkab wagner lääne poole surumist, aga seni veel eduta. Ise jätaks Soledari ja Bahmuti poole surumise ja suunaks ressurssid sellele suunale edu saavutamiseks, aga õnneks meeldib vene poolel „peaga seina töödelda”. Eks ikka kõlakaid tuleb, et kindralid kipuvad seersantide eest otsuseid tegema ja igatsugu ametnikud kremlist näpuga kaardil oma soove/käske esitavad. Peale eilseid väiteid, et putini kokk lausa kremlit kritiseerib, asus kokk ise neid väiteid ümber lükkama, vist kutsuti vaibale…

Donetsk: eile mitmest suunast rünnakud jätkusid ja ühes kohas ka umbes 1 km edeneti Pervomaiskoje ja Vodiane küla vahel. Õnneks rünnakusuund u 1 km pärast lõpeb kahe jõe ühinemisega (mis mitmes kohas paisutatud) ja tundub päris hea sihtmärgi alana, sestap siit suurt edenemise jätku ei usu, küll aga vene poole kaotuste lisandumist. Mujal vene poolt edu ei saatnud. Kaudtuld vene poolelt jagus palju ning Ukraina jätkab Donetski ümbruse pommitamist. Eile ulatuti ka Donetskist 50km ida poole Šahterski linnas asuva naftabaasi pihta.

***

Lõunarinne: vaid kaudtuleduell sarnaselt teistele päevadele.

Herson: lahingud mitmes rindelõigus jätkuvad, aga rindejoone võimaliku muutuse kohta infot pole. Küll langes veelgi vene poole kaudtulelöökide arv (loodan, et moon hakkab Dnepri läänekaldal olevatel üksustel napiks jääma) ja kasvas Ukraina löökide arv. vene pool jälle kurtis, et Hersonis peab pidevalt praamiliikluse pommitamise tõttu peatama. Tuli ka info, et üks mobbitute koondumis/väljaõppe koht olla pommitabamuse saanud. Mõlemal Dnepri kaldal tegeleb vene pool aktiivselt kaitserajatistega, aga tundub, et põhirõhk siiski idakalda kindlustustel. vene lahingukopterid ikka kipuvad siin kandis alla kukkuma ja nii mõnigi üksus ei jõua rindele (saab enne kaudtule tabamuse). Eks näis, kuna siin murdehetk tuleb.

Valgevenes aga olla hakatud mobiliseerima autojuhte ja tehnikuid ning kasutatavat neid seal vene sõjatehnika remondiks. Eile ka kõlakas tuli, et selle raudtee lõhkamise vene piiri lähistel olla teinud üks Valgevene enda sõjavastane rühmitus. Eks neid raudtee sabotaaže on seal varemgi juhtunud. Valgevene enda otseseid rünnakuid seni ei usu. Küll mingit varustust nad endi ladudest vene väele saadavad.

Vene mobilisatsioon mitmes kohas seni veel käib. Lubavad, et hiljemalt 1. novembriks peab tehtud olema, sest siis alustab vene ajateenistuse uus sats tulemist. Huvitav, kui juba ei jätku mobbitute väljaõppeks instruktoreid, siis kes neid välja õpetama hakkab? Pisut loodan, et ka nende riidesse panemine ja varustamine ei saa lihtne olema, sest võimalik, et palju varusid juba mobbitutele välja jagatud.

kreml alustas uut infolainet ja seekord siis teemaks, et Ukraina riiki kui sellist pole olemas, vaid on USA ripats. Siiani levitatakse infot, et Poola üksused võitlevad Ukraina eest jne. Ei hakkaks teemat pikemalt lahkama.

Küll jõuab pidevalt Eesti positiivses võtmes Ukraina uudistesse ja seda nii sõjalise- kui humanitaarabi tõttu. Lisaks meite omade töö Euroopas, et kasvaks Ukraina toetamine ning sanktsioonid venemaa suunal läheks karmimaks. Eks paneb imestama, et ka NATO kontingendi tegevused meil seal uudise künnise ületavad. Jah, kasvab erinevate riikide kurtmine, et neil enam jagamiseks sõjalisi varusid pole ning olemasolev on endale hädavajalik. vene piiriäärsete riikide puhul on see mõistetav, aga Euroopa kesk- ja lääneosa… õnneks relvastust Ukraina suunal tuleb, aga võiks rohkem olla. Pisu rohkem võiks Euroopa anda ka finantsabi Ukrainale, sest nende eelarve on igakuiselt mitme miljardiga miinuses ning abi summas u 1 miljard iga kuu ei pruugi piisavalt aidata. Tore küll teha konverentse Ukraina ülesehitamiseks tulevikus ja vaielda teemal, kuna pihta saab hakata, kuid jooksvalt oleks rohkem abi vaja…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega…ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised