Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 25. oktoober 2022:

lahingud paljudes rindelõikudes ja Ukraina edu vaikselt jätkub, kaudtuleduell eile pisut võrdustus, kreml hämab edasi ja mobbitutega mured jätkuvad.

Eile jõudsid vaid mõned raketi- ja droonirünnakud Ukraina linnadeni ning olulisi sihtmärke ei tabatud. Ukraina luure väidab, et neid päris täpseid rakette vene poolel napib ja üldse olla alla poole neist veel alles. Valgevene piiri lähedal Brjanski oblastis Novozybkov-Zlynka lõigul plahvatas isevalmistatud lõhkekeha ja raudtee sai kannatada. Kaugus Ukraina piirist u 50 km ja seda olulisel ida-läänesuunalisel raudteel.

Harkivi põhjasuund: vene pool tegi siin lausa kaks rünnakut uutest kohtadestv Harkivist kirde suunal ja peale suuremat kontakti taganes. Jätkub Ukraina kaitse kompamine vägede sidumiseks. Kaugtuld oli eile vene poolelt üllatavalt vähe. Võimalik, et moona tarne tõrge. belgorodi linnas eile mingi aeg voolu polnud, aga miks, ei tea (õhurünnakuid polnud).

Kupiansk-Kreminna: lahingud kogu rindejoonel jätkusid ja hallis alas jätkuvalt possad käest kätte käivad. vene pool kasvatab survet Kreminna poolt ja mujal pigem Ukraina vaikselt surub. Eile tuli Ukraina ametlikes teadetes info nelja küla vabastamisest, aga kaks neist olid juba üle nädala tagasi vabastatud ja kaks juba mõned päevad tagasi (Ukraina siingi üritab jooksvat infot kontrolli alla hoida ja see vajalik, sest vene pool ka seda loeb). Küll on uus uudis, et vene üksused vähemalt ühes kohas Svatove-Kreminna maantee taha taandusid ning kontroll maantee üle veelgi vähenes. vene poole kaudtulelöökide arv eile langes ja Ukraina oma tõusis. Arvatavalt HIMARS-i löögid Starobilski linna ümbrusse 60 km kaugusele rindejoonest vene logistikasõlme pihta pidid päris valusad olema. Lisaks jätkati Kreminna ja Rubizne ümbruses paiknevate vene üksuste ja transpordisõlmede pommitamist. Hetkel veel põllud rasketehnikat kannavad, ilm jahedam ning niisket ilma jagub. Jätkuvalt arvamusel, et Ukraina saavutab edu nii Svatovest põhjas kui Svatove-Kreminna vahel. Kahes kohas korraga edenemine kukutaks kogu vene kaitse, aga ega see kerge olema saa, sest siia on vene pool väge palju kokku kuhjanud.

Siversk: vene pool jätkab Bilohorivka küla survestamist, aga edulootuseta. Hõredam oli ka vene kaudtuli ning Ukraina pommitas Lõssõtsanski linna ümbrust. Rindejoones muutusi polnud. Luganski lähistel läks üks kaevandus põlema, aga see neil ise tehtud…

Bahmut: Soledari linnas lahingud jätkuvad ja juba kaks päeva pole isegi vene pool edust teada andnud. Bahmuti ääres aga tasapisi wagner taganeb. Ukraina surus neid paar päeva tagasi ida poole u 1 km ja tänaseks u 1 km ka lõuna poole. Linna kaguserval asuv betoonitehas saadi tagasi ja sealt hea kontroll ala üle. Juba varem oli näha videotest, et Bahmuti suunal on Ukraina pool hakanud pisut paremat ja võimsamat tehnikat saatma. Eile töödeldi nii wagneri eesliini kui tagalat. vene kaudtuld siiski jagus kõikjale. Isegi wagneri juht prigozin pidi tunnistama, et ei edeneta piisavalt kiiresti.

Donetsk: tundub, et siin kohati mingit tõsisemat rünnakutahet jätkub. Enamus tuttavatel suundadel löödi rünnakud tagasi ja vaid kõlakas, et kuskil vist mõnisada meetrit edu saadi. Kaudtuld jagus rohkelt kogu rindejoonele ning Ukraina keskendus kaugemale suuremate kahjude korraldamise poole.

***

Lõunarinne: vaid kaudtuleduell. Küll salvas Ukraina valusalt mitmes kohas ja üks neist oli Enerhodaris asuv hotell, kus paiknesid nii vene kui kadõrovi soldatid. Lisaks olla Tokmaki lähistel mitmed vene üksused valusaid tabamusi saanud. Kohalikud haiglad olla haavatutest pungil. Partisanitegevus jätkub täie hooga ja juba igapäevaseks hakkavad saama autode plahvatused ning jalgsipatrulle vist enam paarikaupa välja ei saadeta. vene üksuste ida-lääne-ida suunaline tihe liikumine jätkub.

Herson: Ukriana luure teatas, et vene pool valmistub siiski Hersoni linna kaitseks ning nii selle ette kui linna kaitserajatisi luuakse ning väge juurde tuuakse. Ikka on maas internet (arvatavalt info piiramiseks), aga see pole seni takistanud Ukrainal oluliste sihtmärkide leidmist ning eile päris valusad paar lööki Nova Kakhovka ja Hersoni lähistel isikkoosseisu ja tehnika kaotusi vastasele põhjustasid. Ukraina avaldab rinde põhjaosas survet, aga rindejoones juba mingi aeg muutusi pole olnud. vene kaudtuld jagus keskmiselt ja enamusele rindele. Küll võeti tõsisemalt ette kitsas koridor Mõkolajevi linna poole ja päris vene rünnet sinna suunal maha ei kannaks. Kõik vangid olla Hersonis vabaks lastud ja neid nüüd soldatiteks värvatakse. Lisaks töödeldakse seal olevaid mehi sama tegema. Kohalikke üle Dnepri lääne poole enam ei lubata. Ukraina õhutõrje lasi lausa kolm vene lahingukopterit Ka-52 ühel päeval alla. Vähemalt üks oli õlalt lastava raketiga alla toodud.

kreml jätkab „räpase pommi” info jagamist aga see lääne suunal ei tööta. Järjest aktiivsemalt on asutud piirama meedia tegevust mobilisatsiooni jätkumise ja sellega seonduvate murede kajastamisel. Ikka võetakse ära ka piirangute all olevaid mehi ning seni kuni nende juristid üritavad tõestada, et nad peaks olema mobbist vabastatud, on paljud neist juba rindel juba surma saanud. Kohati juhtub, et grupiga keeldutakse Ukrainasse minemast ja neid siis on hakatud solgutama mujale (arvatavalt töötluseks). Keelati ka mobbitutele õigusabi andmise reklaamimine meedias. Küll kasvavad mured vene majanduses, sest nüüd ei jagu tootmisliinidele ja masinatele töötajaid. Isegi bussi- ja metrooliiklust olla vähendatud. Rindel mobbitutega samad mured, mis varasemalt, aga tundub, et tõus pingete kasvule on olemas. Väljaõppega jätkuvalt kehvasti ning juba on muutnud venemaal „kogenud” instruktoriks vanemsoldatid.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised