Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Sooja toidu valmistamine Ukraina-päraselt. Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 24. oktoober 2022:

kremli häma, Bahmutis torkis Ukraina valusalt, kaudtulelöökide arv tõusis ja rindejoones suuri muutusi polnud… ning mobbitutega vene pool ise hädas on.

śoigu (vene kaitseminister) helistas eile oma kolleegidele Prantsusmaalt, Türgist, Ühendkuningriigist ja USA-st, väites, et Ukraina valmistub korraldama valelipurünnakut, kasutades räpast pommi (tavaline lõhkeaine, millele on lisatud radioaktiivset materjali, mis ei ole tuumarelv), et süüdistada venemaad massihävitusrelvade kasutamises. kreml on alates 2014 aastast süüdistanud Ukrainat kõiges mis võimalik, nüüd siis uue looga „räpase pommi” valmistamises Ukrainat süüdistatakse. Üldiselt on sõjas toimuv näidanud, et vene pool valetab peaaegu igal pool ja süüdistab Ukrainat kõiges, mida ise teeb. Kindlasti üritavad kremli mõjuagendid uudist mujal maailmas võimendada ja eks venemaa rahvalegi on vaja Ukraina ohtlikkust jooksvalt näidata. Siiani väidab vene pool, et tsiviilobjekte ja kohalike elanikke rünnatud pole… küll teeb pisut murelikuks, et vene pool ise sellist varianti kasutada võib ja igatsugu päris valusate jõhkrustega järjest välja võib tulla selleks, et sõjas muutusi saavutada…

Üldiselt oli eilne ööpäev suurematele Ukraina linnadele rahulikum, enamuses rindelõikudes kaudtuld jagus ja tabamused ulatusid kuni 50 km kaugusele rindejoonest. Läänepoolsete Ukraina linnadeni eile ükski rakett ega droon ei lennanud. Pisut üllatas kaudtule löökide arv ja tihedus Ukraina piiri kirdeosas. Ukraina õhujõudude väejuhatuse pressiesindaja väitis, et alates 13. septembrist, mil venemaa hakkas neid Ukrainas kasutama, on Ukraina väed alla tulistanud kokku 273 Iraani poolt tarnitud drooni Shahed-136.

Harkivi põhjasuund: vene pool jätkas enamuse külade pommitamist rindejoone läheduses ja mõned raketid läksid ka Harkivi suunal. Ukraina mõne lasu siiski vene piirist üle saatis, aga tulemusi ei tea. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

Kupiansk-Kreminna: lahingud jätkusid ning proovivad mõlemad pooled. Kõlakas on, et vene soldatid Svatove-Kreminna vahel Zerebetsi jõeni ulatunud kaitse eenduvas osas possad maha jätsid. Vene pool jätkab rünnakuid Kreminna poolt, aga seni edutult. Vene pool suutis eile töödelda kogu rindejoont ja mõned raketilöögid läksid Kupianski suunas. Ukraina jätkab nii Svatove kui Kreminna ja selle ümbruse logistikasõlmede ning vene vägede paiknemiskohtade töötlust. Jätkuvalt tuleb vene poole kurtmist, et osa HIMARS-e siin on.

Siversk: vene pool ründab igapäevaselt Bilohorivka küla, aga ebaõnnestunult. Küll tuli kõlakas, et Ukraina siin ühe vasturünnaku tegi ning suutis vabastada Zolotarivka küla ja sellega lükata rindejoont mitu kilomeetrit Lõssõtsanski suunal. Vene kaudtuld jagus kogu rindejoonele ning Ukraina omad keskendusid seekord Lõssõtsanski linnale.

Bahmut: Ägedad lahingud Soledari linnas jätkusid, aga rindejoones muutusi ei olnud. Isegi vene pool edust teada ei andnud. Lauspommisadu linnale ja selle ümbrusele jätkus. Bahmuti linna ümber aga läks pingelisemaks, Ukraina tegi vasturünnaku linnast ida suunal ja lõi wagneri omad linna piirist 1 km kaugusele. Kõlakad liiguvad, et asi läks wagneri omadele suht õnnetult, võib olla valmistusid alles rünnakuks, kui Ukraina ette jõudis. vene pool jätkas aga linna ründamist kagu suunalt, aga edu ei saadud. Küll liigub veel üks kõlakas ja mõnel kaardil on see muutus ka sees, et wagneri omad mõnede possade jagu Bahmutist lõunas kilomeetri taandusid. Veel kaugemal lõunas aga rünnakud jätkusid, aga siingi vene pool edu ei saanud. vene kaudtuld jagus kõvasti nii linnale, küladele kui Ukraina possadele. Ukraina kaudtule rohkus eile pisut meeldivalt üllatas ja seda jagus kogu rindejoone ulatuses.

Donetsk: vene väed ründasid Avdiivka, Nevelske, Novomõhhailivka ja Pervomaiske suunal, kuid ebaõnnestunult ja taganesid algsetele positsioonidele. Tundub, et vene väed ründasid Marinkat suurema koosseisuga, aga seegi ebaõnnestus. Kõlakad käivad, et siia rindesektorisse olla lisajõude toodud. Kui need enamasti mobbitud, siis edulootust vene poolel pole. Siingi jagus vene kaudtuld palju, aga kaudtuleduell oli siin võrdsem. Ukraina kasvatas tulelöökide arvu Donetski ümbruses. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

***

Lõunarinne: vaid kaugtuleduell sarnaselt eelmistele päevadele. Kasvas vene kaudtulelöökide arv üle Dnepri jõe põhja suunal ja seda kogu kaldavööndile. Vist jätkuvalt kardavad Ukrainlaste head jõeületuse oskust. Rindejoones muutusi polnud. vene pool väidab, et siia olla Ukraina toonud läänest saabunud koolitatud uued võitlejad. Eks näis.

Herson: lahingud rinde põhja-, kirde- ja lääneosas jätkusid aga rindejoones muutusi ei tuvastanud. Jätkuvalt on tunda vene kaudtule vähenemist rindejoonele. Küll jätkatakse droonide ja rakettide saatmist Mõkolajevi ja Odessa suunal. Ukraina pool aga jätkab Nova Kahovka ja Hersoni jõeületuste ja selle ümbruse töötlust. vene pool olla üleeile „keeranud” interneti kinni, et varjata oma üksuste liikumisi. Kohalike elanike küüditamine jätkub ning seni veel leiab vene vägi midagi varastada ja röövida.

Mobbitutega aga nii venemaal kui rindel jamad jätkuvad. Juba tulevad kõlakad, et kipuvad laskma igas suunas ja tihti saavad pihta omad üksused. Varustus on isegi ühes jaos ikka väga kirju. Vormid koosnevad ikka mitme aastakümne toodangust. Kuna neisse suhtutakse rindel halvasti, neid ei juhita ja varustusega seis niru, siis võimalik, et peatselt seal rahulolematus kasvab ja eks näis, kuhu poole see suunatud saab. Varjatud mobb venemaal siiski jätkub. Küll on agaralt asunud igatsugu erafirmad pakkuma mobbitutele tasulisi kursusi… ikka kõiges, mida rindel vaja võib minna. Kasvanud on vene elukutseliste sõjaväelaste kurtmised, et ei jagu ei raadiojaamasid ega selle suunalise väljaõppe korraldajaid.

Elektri, vee ja külma mured kimbutavad nii okupeeritud kui „vene” vabasid alasid ning probleeme on kütusega. Tundub, et talvega saavad Ukraina võitlejad tunduvalt paremini hakkama. Ukrainaga piirnevad vene oblastid on asunud rajama kaitsetõkkeid Ukraina suunal ja juba vaidlevad kohalikud võimud kremli ja sõjaväega, et kes peaks selle kinni maksma.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised