Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Alajaama põleng Ukrainas. Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 23. oktoober 2022:

vene pool alustas eile hommikul üle Ukraina suuremate elektrialajaamade pommitamist, rindejoones suuri muutusi ei toimunud ning Hersoni suunal segadust jagub…

Eile hommikul alustas vene pool raketi ja droonirünnakuid (40 raketti ja 16 Iraani drooni) Ukraina suuremate elektrialajaamade pihta ning elektrita jäi üle miljoni elektri liitumispunkti. Läänepoolseim oli vaid u 60 km kaugusel Poola piirist. Esialgsetel hinnangutel võis löök olla suurem kui mõned päevad tagasi. Vale oli ka minu eilne varahommikune arvamus, et võib olla kreml ei soovi eskaleerida kaugemale ulatuvate relvade võimalikku saatmist Ukrainale. Elektrivarustus vähenes ründe tõttu ka Poolas. Esimesed öökülmad on sinnagi jõudnud, aga õnneks pole püsivat miinust ja vähemalt vee ja keskküttetrasside külmumist ei tule. Karta on, et suuremad evakueerumised ootavad ees, sest vene pool nende taristurünnetega ei piirdu. Õnneks sellega Ukraina võitlustahet ei murta ja vaid vihasemaid võitlejaid rindel kohata võib… Alla lastakse enne sihtmärgini jõudmist enamus Iraani droone ja u pooled vene raketid.

Harkivi põhja suund: kipub juba reegliks saama, et kuskil suvalises kohas vene pool ühe rünnaku ette võtab (Ukraina vägede sidumiseks) ning ohutult vene piiri taha peale suuremat kontakti taandub. Eile tõstis vene pool siin kaugtule tihedust rindejoone lähistel ja Harkivi linn sai raketitabamusi. Ukraina tegi vastuseks mõne tulelöögi piiri lähistel ja vähemalt üks väiksem alajaam sai sealgi tabamuse.

Kupiansk-Kreminna suund: aktiivne lahingutegevus mitmes rindelõigus jätkus, aga rindejoones muutusi tuvastada ei suutnud. Ikka mõni küla või possa hallis alas käest kätte käib. Hetkel tundub, et neljas suunas kumbki pool edu saada üritab. Ikka Svatove linnast põhjas (kus pole põhja-lõuna suunalisi veetakistusi), Kupiansk-Svatove maantee ümbruses, Svatove-Kreminna vahel põhiliselt Ukraina surub ja Kreminnast lääne poole vene pool. Terve rindejoon oli eile päris tiheda vene kaudtule all ja töödeldi nii halli ala, Zerebetsi jõe ületusi kui külasid jõest lääne poolgi. Ukraina kaudtuli keskendus nii Svatove kui Kreminna pihta ning päris tihe tuli oli logistikasõlmedele Kreminnast kagu suunal Rubizne kandis. Seal põhja-lõuna suunaline raudtee ja maantee. Hetkel tundub, et Ukraina ei suuda siin piisavalt vene kaudtuld veel maha suruda. Kuna rindejoon on pikk, siis loodan, et tänu heale luurevõimekusele leitakse nõrkused vene kaitses…

Siversk: vene pool ründas eile Bilohorivka küla kahest suunast ja arvata on, et kaotusi jagus, aga edu mitte. Küla saab igapäevaselt vene pomme kaela. Hetkel ei usu, et vene pool küla teist korda vallutada suudab. Tundub, et Ukraina nn odavam kaudtuli ulatub logistikasõlmedeni suunal Kreminna-Lõssõtsansk, seetõttu peaks vene jõupingutused Bilohorivka küla suunal kasvama. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

Bahmut: rünnaku suunad eile küll vähenesid, kuid rünnakute tugevused kasvasid. Soledari linna (Bahmutist kirdes) sisustasid eile terve päeva wagnerite rünnakud. Ukraina omad kirjutasid, et u 7 frontaali tulekut. Võimalik, et ka üks tänavavahe edeneti, aga see vaid kõlakas. Lahingud käivad seal iga maja pärast ja terveid seal eriti tuvastada ei õnnestu. vene poole kaudtuli tegeles lihtsalt musta maa tekitamisega. Bahmuti kaguserval ka ägedad lahingud terve päeva jätkusid ja liigub hoopis kõlakas, et kuskil sealnurgas Ukraina omad Zaitseve küla lähistel mõned päevad tagasi kaotud possad tagasi said. Tundub, et Ukraina on hakanud siia pisut tehnikat suunama ja Bahmuti tänavatel nähtud Ukrainale kuuluv uuem vene tank seda arvamust toetab. Lisaks on tugevdanud vene pool rünnakuid Bahmutist lõunast möödumiseks, aga seni on need rünnakud tagasi löödud. vene kaudtuld jagus siin nii rünnakute toetuseks kui kogu rindejoone töötluseks. Ukraina kaudtuld jätkuvalt pisut vähe on, aga tundub, et eile vene eesliin siiski tabamusi sai.

Donetsk: siin vaid kaks vene rünnakut. Üks juba pideva rünnakusurve all oleva Pervomaiske küla juures. Küla on pikk ja üks ots on vene kontrolli all, aga rindejoon seisab siin juba nädalaid. Kuna külas edasi ei saa, siis proovitakse üle põldude lõuna poolt ja seni edutult. Tundub, et see on päris halb ründekoridor (2 km lai, lõunas jõgi ja põhjas Pervomaiske küla ning metsasiilud põldude vahel täpselt risti vene rünnakusuunaga). Teine rünnakusuund oli päris uus ning prooviti vist ainult Ukraina kaitse tugevust Kremiku linna lähistel. Kaudtuld jagus ja siin on õnneks Ukraina oma efektiivsem ning hoiab pideva kontrolli all Donetski ümber toimuvat. Rindejoones muutusi ei tuvastanud.

***

Lõunarinne: eks vahel ikka mõni kõlaks tuleb, et Ukraina siin ja seal mõne luuretorkimise teeb. Seni need vaid vene poole väited. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt, vene pool jätkab lihtsalt oma tavalist profülaktikat ning pommitab rindejoone läheduse külasid ja linnu. Ukraina on keskendunud logistikasõlmedele. Küll karmistas vene pool okupeeritud aladel liikumist ja tõstis oluliselt igasuguste kontrollpunktide arvu. Nii suure ala julgestamine on päris ressurssikulukas ja need üksused ei saa rindel sõdida. Enerhodaris asuva tuumajaama ümber mingid tegevused jälle käimas. Linnas asuvad vene soldatid on asunud vara röövima ja tundub, et osa üksusi siit ära viiakse. Krimmis keelati vene üksuste paiknemise ja liikumise jäädvustamine. Küll teeb pisut murelikumaks sõjalaevade arvu kasv seal.

Herson: põhja suunalt olla vene pool maha jätnud Charivne ja Chkalovo külad, mis asuvad rinde selle suuna keskosas. Juba tuleb videosid, kus vene soldatid jätavad maha varustuse ja vormid ning üritavad erariietes end peita või ära liikuda. Kõlakad, et vene ohvitseride konsentratsioon Dnepri läänekaldal kiires langustrendis on. Küll tuli info, et üks vene luureüksus olla end riietanud tsiviili ja üritasid Ukraina possadest läbi saada. Pooled olla surma saanud ja pooled vangi võetud. Tuntavalt vähenes vene kaudtuli kogu rindejoonel ja tihenes Ukraina oma. Eile sai vene pool uuesti korda Hersoni silla kõrval paikneva pontoonsilla ja see on uue HIMARS-i löögi ootel. vene pool jätkab kohaliku elanikkonna küüditamist nii Dnepri lääne- kui idakaldalt ja paljud neist venemaale suunatakse. Eilne uitmõte, et vene pool võib proovida lüüa Mõkolajevi suunal pole veel päris ära kadunud, aga pisut väheneb. Küll võib juhtuda, et vene poole kaitse nii kokku kukub, et surnute ja vangilangenute arv tõused tuhandetesse. Lihtsalt Dnepri jõe ületus ei võimalda kiiret taandumist ja vene poole kehv kordineerimine annab oma panuse. Nii Nova Kakhovka kui Herson saavad igapäevaselt Ukraina kaudtule tabamusi. Siin rindelõigus tundub, et Ukraina tehniline luure on päris heas koostöös kaudtule üksustega ja vene kahurite possad kohe peale esimest tulelööki tuvastatakse ja vastulöök tuleb enne, kui nad minema saavad.

Vene mobb ikka jätkub ja isegi nii moskva kui peterburi oblastis. Seda küll enamasti varjatult. Jätkuvalt võetakse kõik, mis kätte saadakse ehk siis olenemata tervisest või töökohast (osa töökohti peaks olema vabastatud). Rindel kiputakse nad jätma omapäi, ilma kindla ülesande, juhtimise ja varustuseta. Meditsiinilist abi vist pole üldse ja nad isegi ei tea, kuhu poole Ukraina üksused jäävad. Hetkel tundub, et see segadus ja korraldamatus vaid kasvab ning külm ja nälg hakkab varsti oma panust andma. Lisaks mobbitute mured nende võlgade maksmisega, raha pole paljudele üle kantud, maksuamnestia siiski ei tööta ja nii siis kohtukutsed ja täiturite varade arestimised käivad. Olla lausa üks mobbitu määratud tingimisi vangistusse, sest ei tulnud ühiskondlikult kasulikku tööd määratud tähtajal tegema ja vabanduseks Ukrainas rindel olemine polnud piisav…

Mingid hõõrumised aga kremlis jätkuvad ja tundub, et putini „koka” isu kasvab…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised