Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitseministeerium

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 21. oktoober 2022:

rindejoones muutusi vähe, Hersoni suunal läheb pingelisemaks, Ukraina linnadele õhurünnakute arv vähenes ja elektriga on Ukrainlastel raske…

vene raketi- ja droonirünnakud üle Ukraina suuremate linnade pihta jätkuvad, aga nende arv on langustrendis. Üle 100 km kaugusel rindejoonest sai vaid paar linna pihta. Elektriga varustamine on muutunud keeruliseks, sest rünnatud pole ainult alajaamu, vaid ka elektritootmisjaamu. Paljudes linnades jagub voolu vaid mõnedeks osale ööpäevale. Tootmisjaamade remont on oluliselt ajamahukam ning tagavaosadega keerulisem, sestap võib elektri vähesusega olla muresid kogu talv. Jätkuvalt arvamusel, et järgmisena raudteesõlmed ja suuremad sillad üle Ukraina vene pool sihikule võtab. Kurb, et lääneliitlased veel päris kaugele ulatuvaid rakette ja droonisüsteeme Ukrainale ei tarni…

Harkivi põhja suund: eile piirduti pommitamisega ja see vaid rindejoone/riigipiiri vahetus läheduses asuvate külade pihta läks. Ukraina andis pisut vastutuld. Harkivi linn eile jäi pommitamata. Rindejoones muutusi polnud.

Kupiansk-Kreminna rinne: väga vastuolulist infot tuleb kogu rindelt. Rindejoones muutusi ei tuvastanud. Küll tundub, et eikellegimaal mingeid uusi possade hõivamisi või käest kätte käimisi on ja seda nii Svatove kui Kreminna lähistel. Eile vähemalt ühte videot nägin, kus Ukraina jalavägi kummipaadiga Zerebetsi jõge ületas, sestap neid sillapeasid peaks järjest lisanduma. Kaugtuleduell jätkub kogu rindel ning vene pool annab enamuse rõhku Zerebetsi jõe äärsete külade pihta. Ukraina omad on keskendunud Svatove ja Kreminna suunas. Hetkel veel vihmad pole põldusid liialt pehmeks teinud ja kannatab raskema tehnikaga sõita. Jätkuvalt Svatovest põhja suunal ja Svatove-Kreminna vahel Ukraina rünnakute ootel…

Siversk: juba mitmes päev jätkab vene pool Bilohorivka käla ründamist. Eelmine kord läks vene poolel küla vallutamisega üle kuu aja ja kaotuste arv oli neile päris ränk. Küla asub Siverski Donetsi jõe lähedal ning kõrgendikul ja palju metsalõike annavad küla kaitsjatele tuntava eelise. Ukraina rünnakutest selles rindelõigus infot polnud ja rindejoones muutusi ka mitte. Küll jagus siin palju vene kahurite tööd kogu rindejoone ulatuses.

Bahmut: ägedad lahingud jätkusid vähemalt neljal suunal. Surve kasvas Soledari linnas ja selle ümbruses. Jätkuvalt ei ole aidanud wagneri omasid tugev kaudtule toetus, ka vene lennuvägi toetab seda rindelõiku ning edusamme pole. Bahmuti linnale idast, kagust ja lõunast rünnakud jätkusid terve päeva. Vene ametlikud teated kinnitavad, et eile edeneti ja ollakse lausa Bahmuti linnas sees, aga isegi kõik vene blogijad seda ei kinnita. Vene kaugtuli oli ikka tervele rindele ja Ukraina kaudtuli läks seekord vene eesliinile Bahmutist lõunas kui wagneri tagala-alale. Hakkab tekkima tunne, et see võib olla taotluslik, et Ukraina siin end nõrgemana näitab, õhutamaks vene poolt suurte kaotuste hinnaga rünnakuid jätkama. Vene pool proovis edeneda Bahmutist lõunas lääne poole, aga seegi ei õnnestunud.

Donetsk: siingi vene poole rünnakud jätkusid ning tuntav surve tõus oli märgatav. Ühtki uut rünnakusuunda polnud ning kogu rindejoonel u 7 küla suunas rünnakud jätkusid. Kaudtule tugev toetus ei aidanud vene poolel rindejoont edasi nihutada. Vene poole huvi on saada rindejoon piisavalt kaugele Donetski linnast, et Ukraina pool kahuritega ei ulatuks linna ja selle ümbrust pommitama aga see pole alates 2014 aastast neil õnnestunud.

***

Lõunarinne: vaid kaudtuleduell. Rindejoones muutusi polnud. Kõlakad jätkuvad, et vene sõjavägi edasi-tagasi ida-lääne suunal toimetab. Enerhodaris asuva tuumajaama hooned olla mineeritud ning mingi üksuste vahetus käivat. USA kinnitas, et Iraani drooniinstruktorid asuvad Krimmis. Nii vene kui Iraani riik on teatanud, et Iraani droone selles sõjas ei kasutata. Tore aga oli vaadata üht vene uudisesaadet, kus just kinnitati, et venemaa pole Iraani droone ostnud ja teadmata, et mikrofon on veel sisse lülitatud ütles kremli esindaja, et nii peab lihtsalt ütlema… Küll jätkuvalt keeldub Iisrael andmast Ukrainale õhutõrjevahendeid (need on neil maailma paremikku kuuluvad). Põhjuseks võib olla Süürias toimuv, kus vene poole kohalolek riigis vähendab õhurünnakute arvu Iisraeli suunal…

Herson: tugev surve põhiliselt põhja suunalt Hersoni poole jätkub. Rindejoone muutusi küll tuvastada ei suutnud, aga tundub, et mingi edenemine siiski on. Eks toetuma peab kas kõlakatele või vene poole andmetele, sest jätkuvalt on sellel rindelõigul Ukraina napisõnaline. Kõlakate põhjal tundub, et vene pool siin mingeid possasid on maha jätnud ning Ukraina kahest suunast peale surub. Ukraina kaugtule töötlus käib nii vene eesliini kui tagumise kaitseliini possade pihta. Lisaks on suurenenud surve otse Mõkolajevi poolt Hersoni suunal. Vene pommitamine väheneb ja võimalik, et on hakatud seda raskemat relvastust Dnepri läänekaldalt ära tooma. Eile suutis Uukraina pool tabada nii Hersoni silla külje all paiknevat pontoonsilda kui kahes kohas pontoonidest tehtud järelveetavat alust Dnepri jõel. Vene pool suutis juba panna üles info, et praamil olid vaid tsiviilisikud. Kuna pommitamine toimus öösel, siis seal kehtib kohalikele liikumiskeeld, sestap on see väheusutav. Lisaks olla muutunud vedude suund ehk siis läänekaldalt tuleb täislast ja enamasti vastu läheb tühi praam. Jätkub kohalike elanike küüditamine venemaale. Kuna tundub, et osadele üksustele on antud peatne lahkumiskäsk, siis on alanud mõlemal Dnepri kaldal massiline kodude rüüstamine ja kaasa võetakse kõike. Lisaks liigub kõlakas, et osasid Dnepri läänekaldal asuvaid vene elukutselisi sõjaväelasi on hakatud mobbitute vastu välja vahetama. Eks need jäetakse siis odava kahurilihana taandumist toetama. Ukraina pool eile ütles, et vene pool mineeris Nova Kakhovka tammi. Ukraina tabamused eile tammi ümbrusele jätkusid. Lisaks liigub kõlaks, et sealsed poed enam rublasid vastu ei võta… ja tänaseks peavad Dnepri läänekaldalt olema läinud kõik okupatsioonivõimude esindajad ja „head” koostööpartnerid.

***

Venemaalt tuleb jätkuvalt signaale, et mõnes piirkonnas veel mobilisatsioon jätkub. Kasvab kurtmine, et mobbitute varustus kehv või lausa puudulik, toitu ei jätku ning tegevusi pole. Lisaks puudub sõjakomissariaatidel teave, kus mingi soldat asub ning mobbitute naised ja emad on asunud päris valjuhäälselt seda infot nõudma. Jätkub kuuma kartuli loopimine, kes on kehvas mobilisatsiooni korraldamises süüdi. Ikka tuleb infot, et peale komissariaati ilmumist rindel surma saamisega võib kiirelt minna ja piisab nädalast-paarist. Küll käis putin koos soiguga üht väljaõppekeskust vaatamas ja oli suudetud alla 10 võitleja rivvi panna ja vene tippvarustust neile esitleda. Kasvavad aga vanade rindelolijate kurtmised teemal mobbitud, kes ei oska midagi, korrast ei tea midagi (ikka nende mõistes ja see meie omast väga palju erineb) jne. Vene poole kaotuste arv peaks jätkuvalt kõrge olema.

Võimalus, et meil võib talvel mõni elektrikatkestus tulla on vaid pisku võrreldes Ukraina kannatustega, sestap pisut rohkem mõistmist ning valmistumist võimalikeks kriisideks. Infot kriisideks valmistumiseks leiab netist piisavalt ning oskusi saab igatsugu koolituste näol, kui vaid ise aktiivne olla ja huvi tunda. Kui muidu ei saa, siis Kaitseliidu kontaktid netist leitavad ja kas ühineda organisatsiooniga või osaleda mõnes Naiskodukaitse koolituses on tugev soovitus. Mida teadlikum on riigi kodanik (lisaks ikka treenitum ja varustatum ka), seda kaitstum on meie riik.

Viimased uudised