Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vene armeekindral Sergei Surovikin. Kuvatõmmis

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina, 19. oktoober 2022:

lahingute aktiivsus pisu langes, õhurünnakud Ukraina linnadele jätkusid ning rindejoon oli päris tiheda tule all, rindejoones kaks võimalikku väikest muutust… ja vene poole kaotuste suured numbrid peaks jätkuma.

Eile ulatusid vene raketi- ja droonirünnakud poole Ukrainani nii päeval kui öösel. Ukraina presidendi sõnul oli üleeilse pommitamise tagajärjel u 1/3 elektrivõrgust maas ja selle taastamine käib. Vene pool jätkab enne talve elektritaristu ründamist. Arvan, et järgmisena peaks ette võetama suuremad sillad Ukrainas kui raudteetaristu.

Vene teles oli intervjuu uue „erioperatsiooni” juhi armeekindrali surovikiniga. Mõni tähelepanek sealt:

„Me ei püüdle kõrgete pealetungimäärade poole, jahvatame metoodiliselt vaenlast ja liigume edasi, kaitseme oma sõdurite ja tsiviilisikute elusid;

Hersoni piirkonnas: vene föderatsiooni relvajõud tagavad elanikkonna turvalise, juba väljakuulutatud lahkumise venemaa valitsuse ettevalmistatava ümberasustamisprogrammi raames;

täppisrelvadega löögid antakse sõjalistele objektidele ja infrastruktuuri rajatistele, mis mõjutavad Ukraina vägede lahinguvõimet;

Edasised tegevused Hersoni suhtes sõltuvad tekkivast sõjalis-taktilisest olukorrast, see pole lihtne, välistada ei saa raskeid otsuseid.”

Esimene muutus peaks siis olema uuesti kogu rindejoonel nn musta maa taktika ehk esmalt kõik puruks pommitada. Teine muutus, et Ukraina infrat kogu riigi ulatuses üritatakse jooksvalt purustada. Kolmas muutus, kasvab okupeeritud aladelt Ukraina kodanike venemaale asumisele saatmine ning tundub, et Dnepri läänekalda maha jätmine vene vägede poolt on „õhus”.

Rindel toimuv

Harkivi põhja suund: ühes kohas Harkivist kirdes vene piiri kõrval (Ohirtseve asula) tegi vene pool rünnaku ja löödi tagasi ning jätkuvalt arvamusel, et need pigem Ukraina vägede sidumiseks on. Isegi kõlakaid vene vägede suurema koondumise kohta lähipiirkonnas seni pole. Küll kasvas pommitamine ja enamus piiriäärseid Ukraina külasid said tabamusi. Kui üleeile Harkiv rahule jäeti, siis eile nii päeval kui öösel õhurünnakusireenid undasid. Küll oli päev erinev eelmistest, Ukraina pommitas päris mitmeid külasid vene piiri taga ning belgorodi linnas õhurünnakusireenid (seegi juba igapäevane) undasid.

Harkivi ida suund: kumbki pool pisut vastuolulist infot annab, sestap arvamus vaid: võimalik, et Svatove linna lähistel nn eikellegi maal mõni küla käest kätte käib. Rindejoones muutusi ei tuvastanud. Küll kasvas oluliselt vene kahurituli kogu rindejoone ulatuses. Sihtmärkideks nii Zerebetsi jõe ületused kui kõik külad rindejoone läheduses. Ukraina pool vabastatud aladelt ikka veel vene lahingumoona leiab ning vastase paigutatud miinidega peab tegelema. Hetkel tunne, et Ukraina proovib siiski leida üllatavat rünnaku suunda ja otse peale Svatovele ei suru, sest see oleks liialt kulukas.

Slovjansk: lahingud Kreminnast läänes jätkuvad, päevas rünnaku või paar vene pool ette võtab ja need pigem aja võitmiseks, sest vene kaitseliini rajamine Svatove-Kreminna joonel alles käib. Vene kahurid andsid sealgi terve päeva tuld kogu rindejoone ulatuses. Ukraina kahjuks vastas minimaalselt. Rindejoones muutusi polnud.

Siversk: vene pool on hakanud päevas vähemalt ühte rünnakut tegema ja see vist vaheldumisi käib, et üks rünnak rinde põhjaosas Bilohorivka küla kandis ja teine lõuna pool Spirne küla kandis. Rindejoones need muutusi pole toonud. Küll kasvas siingi vene pommitamine kogu rindejoone ulatuses. Hetkel tundub, et suuremaid rünnakuid siin vene pool ei plaani ja pigem ootakse just Ukraina edenemist…

Bahmut: wagneri rünnakute suundade arv vähenes ning lahingud jätkusid nii Bahmutke küla (Soledari linna kõrval Bahmutist kirdes) kui Bahmuti linna lõuna osas. Võimalik, et vene pool hõivas Opytne küla linnast lõunas. Tundub, et vene pool üritab suruda Bahmutist mööda lõuna poolt. Seal ees vaid põllud ja mõned külad ja viimasel kuul on seal suudetud paar kilomeetrit edeneda. Siingi kogu rindejoon tugeva tule all oli ning Ukraina tuli oli wagneri tagalaala pihta. Vene pool lubas Bahmuti linna oktoobri lõpuks ära vallutada, see aga ei tundu juhtuvat.

Donetsk: siingi paar rünnakud vaid aga rindejoones muutusi polnud. Kaugtuleduell siiski võrdsem oli ning Ukraina pool keskendub nii Donetski kui selle ümbrusele.

***

Lõunarinne: vaid kaugtuleduell ja rindejoones muutusi polnud. Enerhodari tuumajaamas viib vene pool jaama võtmeisikuid kuhugi ära. Ukraina kaugtuli ulatus eilegi Melitopoli linnani ja sellest kaugemalegi. Mingid kõlakad käivad, et partisani tegevus Melitopoli ümbruses jätkub, aga juba kuu aega täpsemat infot ei tule. Eks vene poolgi kogu sotsmeedia infot monitoorib ja üritab neid leida, sestap peab selle kõlakaga rahulduma.

Herson: vene poole väited vaid, et Ukraina kogu rindejoonel ründab ja muutusi rindejoones pole. Jätkuvalt tundub, et Ukraina töötleb põhja poolt võimalikku kahte ründesuunda ja otsib nõrkusi vene kaitses. Vene kaudtuld jagus enamusele rindejoonele ja ulatuti kuni Odessani. Ukraina sai pihta Nova Kakhvoka tammile ja kasvas vene poole paanika tammi lagunemise võimaluse pärast. Arvatakse, et tammi lõhkumine vee alla laskmiseks on Ukraina soov, aga seda ei usu. Küll on võimalik, et vene pool võib seda mingil hetkel ise teha ja võimalik, et otsitakse head põhjust Dnepri läänekaldalt põgenemiseks. Kõlaks käib, et Iraani instruktorid ka kuskil Hersoni lähistel paiknevad (algselt olid Krimmi poolsaarel). Ukraina Hersoni ümbrust pommitab ja loodan, et nende Iraani droonide ladu ka pihta saab. Kasvab Hersoni elanike „vedu” venemaa suunal „puhkama” ja alustatud on sealsetest muuseumitest vähegi väärtusliku venemaale saatmist.

USA-s tõstab HIMARS-ide tootja kiirust kasvatamaks toodangut ning kasvab õhutõrje vahendite saatmine Ukrainale. NATO juhi ütlus, et Ukrainast peaks saama NATO riik peaks ajama kremli seltskonna päris pöördesse…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised