Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Nädala jooksul on Brent toornafta hind liikunud vahemikus 78 – 82 USD/b. Nafta hinda tõstavad naftatoodete nõudluse kasv ning kaubalaevade rünnakud Punasel merel.

„Viimase nädala jooksul on toornafta hind maailmaturul liikunud vahemikus 78 – 82 USD/b. Nädala alguses tõusis hind üle 80 USD/b ning neljapäeval (25.01) üle 82 USD/b taseme,” ütles Circle K Eesti mootorikütuste hinnastamisjuht Indrek Sassi. Nafta hinda maailmaturul tõstavad ühelt poolt positiivsed signaalid suuremate riikide majandusnäitajates ning teiselt poolt rünnakud nii Punasel merel kui ka Venemaal.

Nafta hinda maailmaturul mõjutavad jätkuvalt ka huthide rünnakud kaubalaevadele Punasel merel. „Kaubaliiklus Suessi kanalis on häiritud ning turvalisuse kaalutlustel valib üha rohkem ettevõtteid pikema teekonna ümber Aafrika. Pikem teekond on aga aeganõudvam ja kulukam,” selgitas Sassi. Lisaks on oma mõju maailmaturu nafta hinnale ka Ukraina sõjal, mille käigus toimus nädala jooksul mitmeid rünnakud Venemaa naftarajatistele, mis omakorda mõjutavad naftatoodete toodangut ja eksporti Venemaalt.

Maailmaturu hinnale andsid hoogu juurde ka positiivsed signaalid USA ja Hiina majandusest. „USA möödunud aasta neljanda kvartali majandusnäitajad olid oodatust paremad ning samuti paranesid inflatsiooninäitajad. Hiina püüab majanduskasvule kaasa aidata teatades kohustuslikest kommertspankade reservinõuete kärpimisest,” tõi mootorikütuste hinnastamisjuht välja, millised arengud on kahe maailma suurima nafta tarbija majanduses.

Ka viimased USA laovarude andmed näitasid suurt, 9,2 miljoni barreli suurust laovarude kahanemist ning languses olid ka ARA laovarud. „USA laovarude langust selgitab see, et talvehooaeg on kaasa toonud ekstreemsed külmad ning sellega seoses kasvas ka nafta tarbimine,” lausus Sassi.

Eeltoodu viitab Sassi sõnul sellele, et nõudlus naftatoodete järele on tõusmas, kuid pakkumise osas hetkel kasvu näha ei ole. Turud on ootel, et kas ja milliseid muutusi toob selles osas kaasa OPEC+ järgmise kuu kohtumine.

Circle K mootorikütuste hinnastamisjuht rõhutas, et Circle K Eesti AS ostab kõik mootorikütused otse Euroopa Liidus asuvatest rafineerimistehastest. Circle K Eesti AS ei osta, müü ega vahenda Venemaal ega Valgevenes toodetud mootorikütuseid.

Circle K Eesti AS kuulub Kanada päritolu rahvusvahelisesse kontserni Alimentation Couche-Tard Inc. Alimentation Couche-Tard Inc. on maailma üks juhtivaid jaemüügikontserne, mis tegutseb 24 riigis ning opereerib 14 332 teenindusjaama üle maailma. Ettevõttes töötab kokku üle 122 000 töötaja.

Viimased uudised