Siseminister: Vene Föderatsiooni pakutava „sooduskodakondsuse” võtmine avardab võimalusi isikud probleemide korral riigist välja saata
Avaldatud: 2 november, 2023Venemaa jõustas möödunud nädala lõpul föderaalseaduse, mille eesmärk on võimaldada välismaal viibivatele isikutele soodustingimusel Vene Föderatsiooni kodakondsust.
Siseminister Lauri Läänemetsa hinnangul on tegu Venemaa katsega mobiliseerida venemeelset vähemust naaberriikides, pakkudes muu hulgas näiteks praegustele kodakondsuseta endistele NSV Liidu kodanikele Venemaa kodakondsust.
26. oktoobril Venemaal jõustunud föderaalseadus määratleb üle 20 sooduskategooria, mille alusel saavad Vene Föderatsiooni kodakondsuse ka isikud, kes pole elanud Vene Föderatsioonis ega valda vene keelt või tunne selle ajalugu.
Siseminister Lauri Läänemetsa sõnul on tegu järjekordse Venemaa mõjutustegevusega, mille eesmärgiks on mobiliseerida venemeelset vähemust oma naaberriikides. „Venemaa eesmärk on ärgitada oma lähiriikide venemeelseid elanikke suuremale lojaalsusele, sidudes neid kodakondsuse kaudu juriidiliselt Vene Föderatsiooniga. Ühest küljest on olukorras, kus Eesti Vabariik on kuulutanud Venemaa terroristlikuks riigiks, Venemaa kodakondsuse võtmine selge signaal Eesti-vastasest meelestatusest. Teisest küljest peaksid selle võtmist kaaluvad inimesed mõistma, et meelsuse väljendamise kõrval kaasnevad Venemaa kodakondsuse võtmisega ka väga selged ja õiguslikult siduvad tagajärjed,” hoiatas Läänemets.
Vene Föderatsiooni kodakondsuse võtmisega tekib praegustel määratelemata kodakondsusega isikutel kodakondsusjärgne riik, mis avardab Eesti riigi võimalusi isikud probleemide korral riigist välja saata. „Samamoodi tekib isikul Vene Föderatsiooni kodakondsuse võtmisega kohustus näiteks mobilisatsiooni korras Venemaa poolel Ukrainasse sõdima minna. Vene okupatsioonivägede poolel Ukrainas sõdimine on Eestis teadupärast kuritegu, millega siia naasmisel tasub arvestada,” rõhutas siseminister Läänemets.
Siseminister siiski ei usu, et kodakondsuskampaania võiks Eesti elanike seas üleliia viljakaks osutuda, sest 2022. aasta Venemaa laiaulatuslik agressioon Ukraina vastu hoopis kasvatas hüppeliselt siin elavate Venemaa kodanike huvi saada Eesti kodakondsus. „Kui 2021. aastal taotles Eesti kodakondsust 291 Vene Föderatsiooni kodanikku, siis 2022. aastal see number enam kui kahekordistus 726 isikuni. Pigem on vastupidi olnud probleemiks see, et Venemaa ei lase inimestel oma kodakondsusest loobuda, mis raskendab paljudel Eesti kodakondsuse saamist,” ütles Läänemets.
Vene Föderatsioon võimaldab järgmise aasta jooksul nö sooduskodakondsust näiteks inimestele, kelle vanemad on Vene Föderatsiooni kodakondsusest loobunud või endiste NSVL-i koosseisu kuulunud riikide elanikele, kel tänini asukohariigi kodakondsus puudub. Samuti saab Vene Föderatsiooni kodanikust lapsevanem taotleda oma lapsele Vene Föderatsiooni kodakondsust teise lapsevanema nõusolekuta.