Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Siseministeeriumis sel nädalal allkirjastatud leping võimaldab isikutõendava dokumendi senisest mugavamat kättesaamist. Teenuse saamiseks korraldatud hanke võitis DHL Express Estonia.

Siseminister Lauri Läänemetsa sõnul on lahendust passide kättetoimetamiseks kaua oodatud ning selle eesmärk on muuta dokumentide kättesaamine inimese jaoks lihtsamaks ja mugavamaks. Väga järsult tõusis vajadus selle teenuse järele COVID-kriisi ajal, kui inimeste liikumine oli piiratud, kuid dokumente oli vaja uuendada sellest hoolimata. „Küsimus on eriti aktuaalne suure Eesti kogukonnaga välisriikides – näiteks USA-s, kus uute dokumentide saamiseks tuleb sõita välisesindustesse ning mõnel puhul võib see tähendada suurt hulka lennutunde või pikka autoreisi,“ selgitas Läänemets.

„Nüüd oleme valmis selleks, et soovi korral saab inimene passi kätte ka kodust lahkumata. Nii hoiame kokku inimeste aega, aga vähendame ka välisesinduste töömahtu,“ lisas Läänemets.

Siseministeeriumi sisejulgeoleku asekantsler Veiko Kommusaar märkis, et teenus erineb tavalisest kullerteenusest kõrgemate turvanõuete poolest. „Riik peab tagama, et dokumente ei taotletaks vale identiteediga ega dokumente ei antaks vale isiku kätte. See tähendab, et võtame turvalisust väga tõsiselt. Nii näiteks vastutab kullerteenuse osutaja saadetise turvalise transpordi korraldamise eest kogu saadetise teekonna vältel. Samuti vastutab kuller, et pass antakse vaid selleks õigustatud inimese kätte. Passi transporditakse mittekehtivas staatuses ning Politsei- ja Piirivalveamet teeb passi kehtivaks alles peale kinnituse saamist, et inimene on dokumendi kätte saanud,“ rääkis Kommusaar.

Käesolev leping puudutab üksnes passe. ID-kaardi, kui kõrgetasemelise autentimis- ja digiallkirjastamise vahendi saab endiselt kätte välisesindustest või aukonsulitelt, see võimalus jääb alles ka passide puhul. „Ka ID-kaartide kulleriga kättetoimetamise rakendamine on plaanis, kuid tulenevalt sellest, et tegemist on vahendiga, millega saab ennast tõsikindlalt autentida ja omakäelise allkirjaga samaväärset digiallkirja anda, siis on selle osas turvalisuse nõuded karmimad ning protsessi ettevalmistamine nõuab rohkem aega. Politsei- ja Piirivalveametil on juba praegu käimas uus ID1 formaadis dokumentide hange ning ID-kaardi kulleriga kättetoimetamine on selle üks osa. Uus leping ID-kaartide tootmiseks tuleb 2025. aastal,“ selgitas Kommusaar.

Politsei- ja Piirivalveameti prognoosi kohaselt toimetatakse Eesti kodaniku passe järgnevatel aastatel välisriikides kätte ligikaudu 5000 aastas. Valides kullerteenuse, maksab dokumendi taotleja selle eest ise ning teenuse maksumus sõltub asukohast – näiteks USA-s 71,95 eurot ja UK-s 63,69 eurot. Leedus on hinnaks 48,93 eurot.

Teenuse pakkumine eeldab Politsei- ja Piirivalveameti infosüsteemides IT-arendusi ning minister Lauri Läänemetsa sõnul on eesmärk alustada passide kulleriga kätte toimetamist hiljemalt kevadel 2023.

Viimased uudised