Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastseliina vallas puhkes kolmapäeva õhtul viljakuivatis tulekahju, mille kustutamiseks kulus tunde.

Häirekeskus sai kell 21.26 teate, et Külaoru külas tuleb kuivati viljapunkrist suitsu, vahendas Lõuna päästekeskuse pressiesindaja.

Tulekahju kustutamiseks lasti esiti vilja punkrist transpordilindil välja ja korjati tulekoldeid vilja seest käsitsi välja. Samal ajal kasteti punkris olevat vilja veega.

Tulekahju lõplikuks kustutamiseks tuli punker vett täis lasta.

Põleng likvideeriti lõplikult kella 1 ajal öösel.

LÕUNAEESTLANE

Siseminister Andres Anvelt pani kolmapäeva lõunatunnil Vastseliina alevikus nurgakivi uuele päästehoonele, milliseid lähiaastail kerkib Eestisse kümmekond.

Võrumaa idapoolseimaks kutseliseks päästekomandoks olev Vastseliina kuulus veel pool kümnendit tagasi suletavate komandode nimekirja, kuid nüüd on ajad muutunud ning riik näeb vajadust ka selles kohas kutselisi päästjaid ametis hoida.

„Vastseliina komandole oli tollal tõesti punane rist peale tõmmatud,” lausus Võru maavanem Andres Kõiv. „Seda rohkem pakub nüüd rahulolu, et meil õnnestus komando mitte ainult säilitada, vaid saada siia ka riigi investeering uue päästehoone näol.”

Veerand sajandi jooksul kaks nurgakivi

Vastseliina vallavanem Raul Tohv märkis sõnavõtus, et Vastseliinas on viimase 25 aasta jooksul pandud täpselt kaks nurgakivi – mõlemad tänavu suvel. Alles mõni nädal tagasi pandi nurgakivi Vastseliina piiskopilinnuse juurde rajatavale palverändurite majale ning nüüd uuele päästehoonele.

Riigi Kinnisvara ASi tellimusel projekteeris ja ehitab Vastseliina depoohoone AS Semuehitus. Tööde maksumus käibemaksuta on 1,13 miljonit eurot.

Kui varem tervitas Vastseliina päästedepoo alevikku Võru poolt saabujaid, siis uus hoone rajatakse aleviku teise serva.

Ehitustööd on kavas lõpetada 2018. aasta jaanuaris. Valmides on see esimene nüüdisaegne päästeteenistuse tüüphoone, mille järgi kerkivad lähiaastatel kümmekond väikest depood üle Eesti.

Vaata pilte nurgakivi panekust.

ARVED BREIDAKS

Valitsus kinnitas neljapäeval määruse, millega ühendatakse Lasva, Orava, Sõmerpalu, Vastseliina ja Võru vald uueks Võru vallaks.

Ühtlasi muutis valitsus Orava valla maakondlikku kuuluvust, arvates Orava valla Põlva maakonna koosseisust Võru maakonna koosseisu.

Ühinevate omavalitsuste rahvaarv 2017. aasta 1. jaanuari seisuga on rahvastikuregistri andmetel kokku 10 990.

Haldusterritoriaalse korralduse ja sellest tulenev haldusüksuste nimistu muudatus Võru valla osas jõustub Võru vallavolikogu valimistulemuste väljakuulutamise päeval peale kohaliku omavalitsuse volikogu valimisi oktoobris 2017, teatas valitsuse pressiteenistus.

Kokku kinnitas valitsus neljapäeval 11 uue kohaliku omavalitsuse loomise.

LÕUNAEESTLANE

Vastseliinas käis reede ennelõunal valmistumine laadanädalavahetuseks, mil tuhanded inimesed lähemalt ja kaugemalt maarahva laadale müüma-ostma saabuvad.

Eesti ilmateenistuse asukohapõhise ilmaprognoosi kohaselt tõotab laupäev tulla Vastseliinas üldiselt päikesepaisteline, sajuta ning õhusooja ennustatakse päevaks kuni 24 kraadi.

ARVED BREIDAKS

Vastseliina volikogu kavatseb kolmapäeval lükata tagasi ettepaneku liita Vastseliina vallaga 26 Meremäe valla küla, mille elanikud on sel viisil soovinud jääda eemale Meremäe liitumisest loodava Setomaa vallaga.

Volikogu päevakorras oleva eelnõu kohaselt keeldub Vastseliina Meremäe poolt tehtud piirimuudatuste menetluse algatamisest, kuna sellega on haldusreformi praeguses faasis juba hiljaks jäädud.

Meremäe volikogu tegi 22. veebruaril Vastseliinale ettepaneku piiride muutmiseks, mille raames oleks Vastseliina valla koosseisu läinud 26 Meremäe valla küla: Puista, Ruutsi, Miikse, Kalatsova, Kuksina, Merekülä, Teterüvä, Vaaksaarõ, Pelsi, Kiislova, Keerba, Poksa, Paloveere, Sirgova, Olehkova, Kuigõ, Tiklasõ, Marinova, Holdi, Väiko-Serga, Hilläkeste, Palandõ, Tsergandõ, Obinitsa, Rokina ja Martsina.

Aeg sai otsa

Kuu aega hiljem, 23. märtsil arutas seda teemat Vastseliina vallavolikogu haldusreformi komisjon, kes soovis enne küsimuse volikogus otsustamist küsida rahandusministeeriumi seisukohta.

Rahandusministeeriumi seisukoha laekumiseks kulus samuti ligemale kuu ning 18. aprillil laekunud kirjas anti teada, et kuna külade üleandmise üle peavad kohalikud volikogud otsustama vähemalt kuus kuud enne korralisi valimisi ehk tänavu 15. aprilliks, siis ollakse sellega juba hiljaks jäänud.

Tõsi, Vastseliina volikogu saab külade ülemineku menetluse küll ka praegu algatada, kuid mitte seda protsessi lõpetada – seda saab teha juba selle valla valitav uus volikogu, kellega Vastseliina viimaks liitub.

ARVED BREIDAKS

SAMAL TEEMAL: Meremäe vald kipub külakaupa Vastseliinaga ühinema

Vastseliina alevikus avastati teisipäeva hommikul, et Ülase tänava maja eest on öö jooksul ärandatud sõiduauto Volkswagen Golf.

Varastatud sõiduk oli lukustamata ning samuti oli sellel ees süütevõti, vahendas Lõuna prefektuuri pressiesindaja.

Ärandatud sõiduk leiti üles teisipäeva õhtul Põlvamaalt Koorastest, kuhu see oli maha jäetud. Küll aga polnud auto süütelukus enam võtit.

LÕUNAEESTLANE

Piirivalvurid pidasid reede pärastlõunal Vastseliina vallas kinni kahtlasena paistnud Opel Combo, kus lisaks kahele noorele mehele oli ka 60 000 sigaretti.

Opel peatati kella 15 paiku Kapera külas. Autos oli kaks 18-aastast meest, kes vedasid pakiruumis, nagu välja tuli, kuut musta kilesse pakitud kasti.

Nii noormehed kui ka kastides olnud kokku 60 000 sigaretti toimetati Võru politseimajja. Juhtumiga tegeleb edasi maksu- ja tolliamet.

LÕUNAEESTLANE

Kuigi haldusreformi piirkondlik komisjon tegi valitsusele ettepaneku liita omavahel ühineda soovivad Vastseliina ja Orava vald loodava Võhandu vallaga, on viimasel ajal tehtud lobitööd, et Vastseliina ja Orava valla ühinemine katki jääks.

„Arvestades, kui tõsiselt on omavalitsused haldusreformi suhtunud, pean sellist mõjutamist kohalike kogukondade tehtud otsuste ja töö suhtes lugupidamatuks,” teatas Võru maavanem Andres Kõiv.

Nimesid ja üksikasju avaldamata on riigikogu liikmed Kõivu sõnul viimasel ajal kohalikke inimesi hirmutanud väidetega, mis ei vasta tõele.

„Loomulikult on igal pool külasid ja inimesi, kes tunnevad tugevamat seost muude piirkondadega, aga näiteks Orava valla konkurentsitult suure osalusprotsendiga [rahva]küsitlus, kus 82 protsenti inimesi toetas liitumist Vastseliinaga, näitab selgelt, millises suunas Orava ühineda soovib,” lausus Kõiv.

Vastseliina hoiab Võru poole

Vastseliina vallavanem Raul Tohv jääb teemat kommenteerides napisõnaliseks, öeldes, et Vastseliina ja Orava vald on esitanud valitsusele ühinemistaotluse, mille kinnitamist oodatakse.

„Muidugi on väikest virvendust ka siin,” lisas ta Lõunaeestlasele.

„Teada on, et kuna meie [Vastseliina-Orava] suhtes algatatakse sundliitmine, siis see peaks olema Võru suunal,” kinnitas Tohv. „Oleme alati Võru poole liikunud.”

Haldusreformi Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon tegi 9. jaanuaril valitsusele ettepaneku Vastseliina ja Orava valla liitmiseks Sõmerpalu, Võru ja Lasva valla ühinemisel loodava Võhandu vallaga.

Teoreetiliselt on valitsusel võimalik aga jätta Orava ja Vastseliina valla omavaheline ühinemisplaan heaks kiitmata ning liita need vallad mõne teise valdade grupiga. Vastseliina-Orava ühinemiskava peaks valitsuse istungile jõudma veebruaris.

Arved Breidaks


Warning: Undefined array key "pages" in /data01/virt43547/domeenid/www.lounaeestlane.ee/htdocs/wp-content/plugins/facebook-messenger-customer-chat/facebook-messenger-customer-chat.php on line 181