Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Räpina vallavolikogu valis kolmapäeva pärastlõunal uueks esimeheks reformierakondlase Teet Helmi ja aseesimeheks Anne Kaldoja pärast seda kui oli kaks nädalat tagasi umbusaldanud volikogu seniseid juhte.

Volikogu esimehe kohale esitati kaks kandidaati: Teet Helm ka Aira Meitus. Salajasel hääletusel kogus Helm 9 ja Meitus 5 häält. Kohal olnud 17 volikogu liikmest osales hääletusel 14.

Esimeheks valitud Helm avaldas lootust, et volikogu selle koosseisu lõpuni jäänud loetud kuude jooksul õnnestub vaenukirves maha matta. „Igal juhul ei püüa ma eskaleerida erimeelsusi,” lausus ta sõnavõtus.

Volikogu aseesimehe valimisel seati üles samuti kaks kandidaati: Anne Kaldoja ja Maarika Loodus.

Ka aseesimehe valimisel jagunesid hääled nõnda kui esimehe valimisel: Teet Helmi poolt üles seatud Kaldoja kandidatuuri poolt andis hääle 9 ja Looduse poolt 5 saadikut; kolm ei osalenud taas hääletamisel.

Keerukamalt läks revisjonikomisjoni esimehe valimisel, kus viis üles seatud kandidaati üksteise järel loobus või pidi ametiseisundi tõttu loobuma kandideerimast. 12 poolhäälega sai sellele kohale Vello Kasearu, kes seni oli revisjonikomisjoni aseesimees.

Kaks nädalat tagasi avaldas Räpina vallavolikogu umbusaldust volikogu senisele esimehele Tiit Kalale ning volikogu aseesimehest revisjonikomisjoni esimehele Inge Hirmole.

Valimiste seaduspärasus kahtluse all

Tiit Kala kinnitas pärast volikogu istungit Lõunaeestlasele, et vaidlustab kohtus nii sel kolmapäeval kui ka kaks nädalat tagasi tehtud otsused, kuna nende menetlemisel on rikutud valla põhimäärust.

Põhimäärus sätestab, et volikogu istungile minev õigusakt peab olema esitatud valla kantseleisse vähemalt 15 päeva enne volikogu istungit. Kolmapäeval hääletatud eelnõud volikogu esimehe, aseesimehe ja revisjonikomisjoni esimehe valimise kohta registreeriti aga 6. juulil ehk kuus päeva enne volikogu istungit.

Tiit Kala viitas sellele ka enne volikogu istungi algust, kuid vallasekretär Kalle Laht leidis, et kuna tegemist on erakorralise volikogu istungiga, siis piisab, kui volikogu liikmed on eelnõud kätte saanud neli päeva enne istungit, nagu samuti sätestab valla põhimäärus.

Kala kinnitusel rikuti 15 päeva nõuet ka nende eelnõude puhul, millega teda ja Hirmot kahe nädala eest umbusaldati, mistõttu vaidlustab ta kohtus ka need.

ARVED BREIDAKS

SAMAL TEEMAL: REVANŠ: Räpina vallavolikogu avaldas oma kahele liidrile umbusaldust

Reformierakonna juhitud Räpina vallavolikogu opositsioon avaldas kolmapäeval umbusaldust volikogu esimehele Tiit Kalale (EKRE) ja revisjonikomisjoni esimehele, volikogu aseesimehele Inge Hirmole (Keskerakond).

Ligi poolteist tundi kestnud volikogu istung kulges opositsiooni ja koalitsiooni vastastikkuse süüdistamise tähe all.

Umbusaldamise algatanud üheksa volikogu liiget panid revisjonikomisjoni esimehele Inge Hirmole ning komisjoni liikmele Tiit Kalale süüks liiga karme võtteid valla asutustes korraldatud revisjonide läbiviimisel.

„Tegelikult meenutab see prokuratuuri uurimist,” võrdles revisjonikomisjoni tööstiili Reformierakonna saadik Teet Helm, kes mullu märtsis vallavanema ametist loobuma sunniti.

Tüli põhjus vallafirmas

Umbusaldusmenetluse põhjusi tuleb otsida läinud aasta märtsikuust, kui Räpinas pikalt võimul olnud Reformierakond võimult maha hääletati. Sellele järgnes uue võimu poolt korraldatud revisjon nii Räpina Sadamas kui ka vallale kuuluvas ASis Revekor.

Valla elamu-, kütte- ja veemajandusega tegelevas ASis Revekor toimunud revideerimine ajas reformierakondlaste närvid pingule, sest volikogu Reformierakonna fraktsiooni liikme Vilja Kvetkovski juhitavas ettevõttes leiti puudusi, mille sisu volinikud küll ei avalda, kuid kasutavad nende iseloomustamiseks sõnu „omastamine” ja „toimingupiirangu rikkumine”.

Valla kodulehel on asjakohane revisjoniakt muudetud avalikkusele kättesaamatuks.

Nüüdseks on Revekoris toimunud kahtlusevarjuga tehingud jõudnud politseiuurijate kätte, mis oli samuti liigne tilk reformierakondlaste kannatuste karikas, sest umbusaldajad soovinuks, et riigi uurimisorganid jäänuks vähemalt esialgu sellesse loosse kaasamata.

Revekori juht Vilja Kvetkovski lükkas tema tegevuse pihta lendu lastud süüdistused tagasi, kinnitades, et maksu- ja tolliameti kontroll ei ole Revekoris rikkumisi tuvastanud.

Puudused tuvastanud volikogu revisjonikomisjon oli tema hinnangul aga ettevõtte tegevust kontrollides poliitiliselt motiveeritud. „Komisjoni eesmärk oli saada rasvane akt,” lausus Kvetkovski. „Soov oli Revekorile ja Reformi[erakonna]le vesi peale tõmmata.”

Hirmo: riigi alustalad kõiguvad

Nii Hirmo kui Kala pidasid neile esitatud süüdistusi absurdiks, kuna revisjonikomisjon ei ole teinud midagi valesti.

„Revisjonikomisjon ei ole ületanud oma pädevuse piire,” kinnitas Hirmo. „Eesti Vabariik on õigusriik ja peale õiguste on meil ka kohustused.”

Hirmo sõnul pole revisjonikomisjonil võimalik leitud puudusi õiguskaitseorganite eest varjata põhjusel, et see võib vallale halba varju heita. Kui komisjon nõnda toimiks, kõigutaks see tema sõnutsi õigusriigi alustalasid.

Üheksa poolthäälega avaldati kolmapäeval umbusaldust kokku kolm korda: esmalt umbusaldati Inge Hirmot revisjonikomisjoni esimehena ning seejärel teda ka volikogu aseesimehena; sama tulemusega sai volikogu esimehe kohalt lahti ka Tiit Kala.

Kolm umbusaldusavaldust esitasid volikogulased Teet Helm, Vilja Kvetkovski, Miia-Kersti Sultsmann, Anne Kaldoja, Vello Kasearu, Ülo Tuuling, Mait Meensalu, Toomas Heering ja Allan Kolpakov volikogule 21. juunil.

Esialgu pole teada, kas volikogu esimehe ja aseesimehe umbusaldamise järel üritatakse välja vahetada ka vallavanemat.

Uusi juhte koguneb Räpina volikogu endale valima 12. juulil.

ARVED BREIDAKS