VIDEOLUGU: Põlva on valmis müüma haigla aktsiad 1 miljoni eest
Põlva vallavolikogu otsustas müüa ASi Põlva Haigla enamusosaluse sihtasutusele Tartu Ülikooli Kliinikum, kellelt soovitakse 51 protsendi aktsiate eest saada üks miljon eurot, mida aga kliinikumil esialgu pole.
„Volikogu nõustus, et 51 protsenti aktsiatest võiks kuuluda Tartu Ülikooli Kliinikumile,” kinnitas Põlva vallavanem Georg Pelisaar Lõunaeestlasele.
Volikogu otsuse kohaselt suurendatakse haigla aktsiakapitali uute aktsiate emiteerimise teel 1 000 035 euro võrra, mis on aga 200 000 eurot kõrgem hind sellest, mida kliinikum on praegu valmis maksma.
Tänavuses riigieelarves nähti selleks tehinguks ette 800 000 eurot, samas kui näiteks Valga haigla aktsiate kontrollpakk läks mullu ülikooli kliinikumi omandusse samuti ühe miljoni euro eest.
Alla miljoni ei müü
„Põlva vallavolikogu eeldab, et see summa peaks olema vähemalt miljon eurot 51 protsendi aktsiate eest,” lausus Pelisaar. Suusõnalisi lubadusi, et valitsus leiab Põlva jaoks ka puuduolevad 200 000 eurot, on tema kinnitusel küll antud, kuid esialgu ühtegi garantiid pole.
Miljon eurot, mida Põlva oma haigla võrgustamise eest soovib, pole laest kahmatud number ning valitsus on seda hinda ka varasemalt aktsepteerinud.
Nii otsustas 2016. aasta septembris toona veel Taavi Rõivase juhitud valitsus, et ülikooli kliinikumile eraldatakse Põlva haigla ülevõtmiseks üks miljon eurot, kuid riigieelarve menetluse käigus riigikogus kärbiti see summa 800 000 euro peale. Hilisem valitsuse vahetus „ära lõigatud” 200 000 eurot tagasi aga ei toonud.
Müügitulu tervishoidu tagasi
Haigla aktsiate müügist laekuvat raha, kui see kord laekub, saab vallavalitsus kulutada üksnes tervishoiu arendamiseks.
Pelisaare kinnitusel on miljoni eest kavas katta Põlva uue esmatasandi tervisekeskuse ehitamise omaosalus, ehitada ümber haiglahoonet ning soetada uus röntgeniaparaat.
Aktsiate müügitehinguga loodetakse lõpuni jõuda hiljemalt tuleva aasta jaanuaris.
Vaata videolugu Põlva haiglast.
ARVED BREIDAKS
Samal teemal: Põlva haigla liigub ülikooli kliinikumi võrku
Põlva tervisekeskuse ehitamiseks loovutatakse hektar maad
Põlva vallavolikogu otsustas kolmapäeval võõrandada tasuta ASile Põlva Haigla Uus tn 2b kinnistu, kuhu haigla rajab uue tervisekeskuse.
Kui esmalt oli uus tervisekeskus kavas ära mahutada haigla praegusele, Uus tn 2a kinnistule, siis hiljem selgus, et see jääb siiski kitsaks.
Sestap otsustas volikogu loovutada haiglale ligi ühe hektari suuruse naaberkinnistu Uus 2b, kus praegu asuvad parkla ning roheala.
Volikogu otsuse seletuskirja kohaselt lahendatakse koos tervisekeskuse rajamisega haigla kvartalis ka liikluskorraldus ühes juurdepääsuteede rajamisega, mida on võimalik kasutada nii tervisekeskuse klientidel ja haigla patsientidel kui ka möödujatel.
Rajatavas tervisekeskuses hakatakse pakkuma esmatasandi teenuseid. Põlva tervisekeskuse teeninduspiirkonda jäävad praegused Ahja, Kanepi, Kõlleste, Laheda, Mooste, Põlva, Valgjärve ja Vastse-Kuuste vald.
AS Põlva Haigla rahastab tervisekeskuse ehituse Euroopa Liidu toetusraha abil.
LÕUNAEESTLANE
Videolugu: Põlva haigla liigub ülikooli kliinikumi võrku
Praegu täielikult Põlva vallale kuuluv AS Põlva Haigla võrgustumine viiakse lõpule järgmisel aastal, kui sihtasutus Tartu Ülikooli Kliinikum omandab 51 protsenti haigla aktsiatest.
Põlva vald ja kliinikum on aktsiamüügi üle peetavate läbirääkimistega jõudnud praeguseks punkti, kus oodatakse valitsuse lubatud ühte miljonit eurot, mille kliinikum enamusosaluse eest peaks maksma.
„Läbirääkimised on sellises seisus, et oleme umbes poole peal,” lausus Tartu Ülikooli kliinikumi juhatuse liige Mart Einasto Lõunaeestlasele.
Tema sõnul on riik Põlva haigla võrgustumiseks eraldamas 800 000 – 1 miljon eurot, kuid praeguseks ei ole riigikogu seda otsust veel lisaeelarve vastuvõtmisega kinnitanud. Kui otsus tuleb, võiks Einasto hinnangul haigla suuromaniku vahetus järgmise aasta suveks toimuda.
Põlva vallavanem Georg Pelisaare kinnitusel soovib vald tehingust saada miljon eurot, mis kulutataks täielikult tervishoiuteenuste arendamiseks, nagu seda ka riik ette näeb.
„Üks osa [rahast] läheks uue tervisekeskuse rajamiseks, aga teine osa hädatarviliku aparatuuri uuendamiseks,” selgitas Pelisaar. Näiteks on Põlva haiglal tarvis uut röntgeniaparaati ning samuti planeeritakse kulutusi taasturavi osakonna laiendamiseks.
Sünnitusosakonna ebaselge tulevik
Põlva haigla minek Tartu Ülikooli kliinikumi haiglate võrgustikku, kuhu kuulub ka näiteks Võrus asuv Lõuna-Eesti haigla, pakub Einasto hinnangul inimestele kindlustunnet, et haigla püsib. „Päevapäevalt mingeid suuri muudatusi oodata ei maksa,” kinnitas ta.
Kuid ületulevasse aastasse vaadates pole Einasto kindel, kas Põlva haiglas ka siis sünnitusabi osutatakse. „Sünnitusabi on selline valus ja keeruline teema, et sünnitusi jääb aasta-aastalt vähemaks,” rääkis ta. „Praegu on kindel, et 2017 midagi ei muutu, aga sealt edasi ei julge küll midagi lubada.”
Pelisaare sõnul loodetakse sünnitusosakonna säilimisele. „Põlva valda huvitab, et Põlva haiglas jätkuks niikaua kuni vähemasti 200 last siin aastas sünnib, sünnitusosakonna tegevus,” ütles ta.
Vaata videolugu Põlva haiglast.
Arved Breidaks