Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Lõõtsapealinn Põlva saadab noorte laulu- ja tantsupeole 25-liikmelise Eesti noorte lõõtspilliorkestri Juhan Uppini ja Heino Tartese juhatusel.

Noorte lõõtsaorkester astub üles laupäevasel rahvamuusikapeol, mille repertuaari on valitud lood viielt eesti lõõtsaheeroselt: Elmar Lindmetsalt, Richard Reinolt, Karl Kikaselt, Elmar Ruusamäelt ja Aivar Teppolt.

„Arvan, et nende viie vanema ja keskmise põlvkonna mängija lugude kaudu saab üsna hea pildi, milline on traditsiooniline Teppo-tüüpi lõõtspilli mängustiil ehk kus on meie mängu juured,” lausus rahvamuusikapeo kunstiline juht Juhan Uppin.

„Noortel lõõtspillimängijatel on väga oluline omale teadvustada, et need viis mängijat ei ole mitte mingid „vanakesed”, vaid alustasid oma pillimeheteed juba lapsepõlves, nagu paljudki meist,” lisas lõõtsakuningas.

Eesti noored lõõtspillimängijad astuvad üles ka Eesti suurimal lõõtsapeol Harmoonika, mis toimub 15. juulil Põlva Intsikurmus.

LÕUNAEESTLANE

Võrumaa tantsurühmad alustasid teisipäeva hommikul reisi Tallinna, kus mitme eesootava proovipäeva finaaliks on nädalavahetusel toimuv noorte laulu- ja tantsupidu „Mina jään”.

Kokku sõidab Võrumaalt pealinna 27 bussi, s.o üle tuhande lapse. Teisipäeval välja sõitnud umbes 300-le tantsijatele järgnevad reedel ja laupäeval rohkem kui 700 lauljat. Kokku on esindatud 49 kollektiivi.

Võrumaa noorte eest hoolitseb Tallinnas pealt 20-liikmeline meeskond, pluss iga kollektiiviga kaasas olevad juhendajad-saatjad.

„Võrumaa noorte lauljate ja tantsijate Tallinnas viibimine on suur logistikaprojekt,” rääkis peo Võrumaa kuraator Aigi Pall. „Me peame kogu nädala jooksul tagama laste ja noorte heaolu: et oleks turvaline, et kõhud oleksid täis, et bussid sõidaksid õigel ajal õigesse kohta, et liiguks info kõigi kavamuudatuste kohta, et oleks keegi, kes annab esmaabi ja nii edasi,” selgitas Pall.

Ööbimine koolides

Võrumaa noored ööbivad Tallinnas neljas erinevas hoones – kolmes Tallinna Reaalkooli majas ning Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasiumis. Ööbimiskohtades aitavad laste turvalisust tagada Kaitseliidu Antsla malevkonna mehed.

Lisaks on igas majas komandandid, kes jälgivad päeva jooksul hoonetes üldist korda – et kusagil ei jääks triikraud sisse, et aknad oleksid vajadusel kas avatud või suletud ning kui majja jääb haigeid lapsi, siis oleks neilegi seltsilisi.

XII noorte laulu- ja tantsupeo esimene tantsuetendus toimub reedel algusega kl 19. Teine ja kolmas tantsuetendus on kavas laupäeval. Pühapäeval toimub peorongkäik ning laulupidu.

LÕUNAEESTLANE

VAATA VEEL

VIDEO: Võrumaa poistekoorid laulsid laulupeoks hääle lahti

PILDID: Võrumaa noored tantsijad tegid suvise tantsupeo eksami

XII noorte laulu- ja tantsupeo „Mina jään” korraldajad kutsuvad üles süütama pühapäeva õhtul kell 19 tuli suvise peo auks.

Noorte laulu- ja tantsupeo tuli süüdatakse 16. aprillil Kurgjal ning koos sellega kutsutakse inimesi üles läitma noortepeo auks oma kodukohas lõke, tõrvik või küünal.

„Kunagi varem ei ole noorte laulu- ja tantsupeo tuld nii suurelt süüdatud,” ütles noortepeo „Mina jään” juht Heli Jürgenson. „Sündmuse teeb veelgi erilisemaks see, et tule süütamisega, mida loodetavasti paljud eestimaalased ka oma kodupaigas teevad, saab alguse ka ajalooline Eesti Vabariik 100 programm.”

16. aprillil möödub sada aastat, mil Eestimaa ja Liivimaa eestlaste alad kokku liideti. „Me loodame väga, et 16. aprillil koos Eesti Vabariik 100 programmi algusega süüdatud tulesid kanname me kõik oma südameis kuni juuni lõpus, juuli alguses toimuva noortepeoni,” ütles peadirigent Heli Jürgenson.

Oma tulesüütamise paluvad korraldajad jäädvustada ka foto või videona sotsiaalmeediasse ja lisada teemaviide #minajään.

XII noorte laulu- ja tantsupidu „Mina jään” toimub Tallinna lauluväljakul ja Kalevi staadionil 30. juunist – 2. juulini.

LÕUNAEESTLANE

VIDEO: LAULU- JA TANTSUPIDU

Võrumaa koolinoorte rahvatantsurühmad näitasid neljapäeval Kandle kahes saalis toimunud ülevaatusel oma oskusi lootusega pääseda suvisele noorte laulu- ja tantsupeole.

Kokku esines laulu- ja tantsupeo hindajatele 15 Võrumaa koolide rahvatantsurühma. Need olid jagatud vanuse järgi 1.-2 klassi, 2.-3. klassi, 5.-6. klassi ja 7.-9. klassi rühmadeks ning lisaks veel neidude tantsurühmad.

Ühtlasi tõmmati neljapäevase ettetantsimisega joon alla noorte laulu- ja tantsupeo Võrumaa tantsurühmade eelproovidele ning nüüd jääb tantsijatel oodata, kes pääseb suvisele suurpeole esinema ning kes vaatab esinemisi publiku seast.

Võrumaa kooridel jätkub tuleval nädalal teise eelproovi sessioon.

ARVED BREIDAKS

Ligi 330 Võrumaa noort rahvatantsijat 21 rühmast harjutas neljapäeval Kandles toimunud esimesel piirkondlikul tantsijate eelproovil noorte laulu- ja tantsupeoks.

„Selle proovi eesmärk oli saada kinnitust, et tantsude õppimisel ollakse õigel teel. Kui kavades on toimunud muutusi, siis antakse neist siin teada,” selgitas peo Võrumaa koordinaator Aigi Pall.

„Muuhulgas vaadatakse üle ka rühmade riided ja mõeldakse näiteks sellistelegi asjadele nagu rühmade asetus Kalevi keskstaadionil,” lisas ta.

Seekordsest proovist võtsid osa rühmad Võru Kesklinna Koolist, Varstu Keskkoolist, Kuldre Koolist, Võru Kreutzwaldi Koolist, Rõuge Põhikoolist, Parksepa Keskkoolist, Puiga Põhikoolist, Osula Põhikoolist ja Võru Gümnaasiumist. Lisaks harjutasid tantsijad Võru Kandle, Variatsioonide, Mürakarude ja Pärliine rühmadest.

Rühmasid juhendasid Marianne Jaanson, Ave Saluorg, Leili Väisa, Tiiu Kungus, Kati Velner, Liivika Raudhein, Maie Pau, Merike Helekivi, Helle Liloson, Anne Tolk, Silja Oss, Eve Mõttus, Ave Saluorg, Helena Helekivi, Maarika Rosenberg, Heli Kuulmets ja Maire Udras.

Võrumaalt pürgib noorte laulu- ja tantsupeole kokku 1500 õpilast.

Noorte peo ettevalmistamiseks toimub Võrumaa mudilaskooridele, lastekooridele, segakooridele, orkestritele, rahvamuusikutele ja tantsurühmadele kokku 19 erinevat proovi ja ülevaatust.

Lõunaeestlane