Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Lõõtsapealinn Põlva saadab noorte laulu- ja tantsupeole 25-liikmelise Eesti noorte lõõtspilliorkestri Juhan Uppini ja Heino Tartese juhatusel.

Noorte lõõtsaorkester astub üles laupäevasel rahvamuusikapeol, mille repertuaari on valitud lood viielt eesti lõõtsaheeroselt: Elmar Lindmetsalt, Richard Reinolt, Karl Kikaselt, Elmar Ruusamäelt ja Aivar Teppolt.

„Arvan, et nende viie vanema ja keskmise põlvkonna mängija lugude kaudu saab üsna hea pildi, milline on traditsiooniline Teppo-tüüpi lõõtspilli mängustiil ehk kus on meie mängu juured,” lausus rahvamuusikapeo kunstiline juht Juhan Uppin.

„Noortel lõõtspillimängijatel on väga oluline omale teadvustada, et need viis mängijat ei ole mitte mingid „vanakesed”, vaid alustasid oma pillimeheteed juba lapsepõlves, nagu paljudki meist,” lisas lõõtsakuningas.

Eesti noored lõõtspillimängijad astuvad üles ka Eesti suurimal lõõtsapeol Harmoonika, mis toimub 15. juulil Põlva Intsikurmus.

LÕUNAEESTLANE

Võrumaa tantsurühmad alustasid teisipäeva hommikul reisi Tallinna, kus mitme eesootava proovipäeva finaaliks on nädalavahetusel toimuv noorte laulu- ja tantsupidu „Mina jään”.

Kokku sõidab Võrumaalt pealinna 27 bussi, s.o üle tuhande lapse. Teisipäeval välja sõitnud umbes 300-le tantsijatele järgnevad reedel ja laupäeval rohkem kui 700 lauljat. Kokku on esindatud 49 kollektiivi.

Võrumaa noorte eest hoolitseb Tallinnas pealt 20-liikmeline meeskond, pluss iga kollektiiviga kaasas olevad juhendajad-saatjad.

„Võrumaa noorte lauljate ja tantsijate Tallinnas viibimine on suur logistikaprojekt,” rääkis peo Võrumaa kuraator Aigi Pall. „Me peame kogu nädala jooksul tagama laste ja noorte heaolu: et oleks turvaline, et kõhud oleksid täis, et bussid sõidaksid õigel ajal õigesse kohta, et liiguks info kõigi kavamuudatuste kohta, et oleks keegi, kes annab esmaabi ja nii edasi,” selgitas Pall.

Ööbimine koolides

Võrumaa noored ööbivad Tallinnas neljas erinevas hoones – kolmes Tallinna Reaalkooli majas ning Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasiumis. Ööbimiskohtades aitavad laste turvalisust tagada Kaitseliidu Antsla malevkonna mehed.

Lisaks on igas majas komandandid, kes jälgivad päeva jooksul hoonetes üldist korda – et kusagil ei jääks triikraud sisse, et aknad oleksid vajadusel kas avatud või suletud ning kui majja jääb haigeid lapsi, siis oleks neilegi seltsilisi.

XII noorte laulu- ja tantsupeo esimene tantsuetendus toimub reedel algusega kl 19. Teine ja kolmas tantsuetendus on kavas laupäeval. Pühapäeval toimub peorongkäik ning laulupidu.

LÕUNAEESTLANE

VAATA VEEL

VIDEO: Võrumaa poistekoorid laulsid laulupeoks hääle lahti

PILDID: Võrumaa noored tantsijad tegid suvise tantsupeo eksami

XII noorte laulu- ja tantsupeo „Mina jään” korraldajad kutsuvad üles süütama pühapäeva õhtul kell 19 tuli suvise peo auks.

Noorte laulu- ja tantsupeo tuli süüdatakse 16. aprillil Kurgjal ning koos sellega kutsutakse inimesi üles läitma noortepeo auks oma kodukohas lõke, tõrvik või küünal.

„Kunagi varem ei ole noorte laulu- ja tantsupeo tuld nii suurelt süüdatud,” ütles noortepeo „Mina jään” juht Heli Jürgenson. „Sündmuse teeb veelgi erilisemaks see, et tule süütamisega, mida loodetavasti paljud eestimaalased ka oma kodupaigas teevad, saab alguse ka ajalooline Eesti Vabariik 100 programm.”

16. aprillil möödub sada aastat, mil Eestimaa ja Liivimaa eestlaste alad kokku liideti. „Me loodame väga, et 16. aprillil koos Eesti Vabariik 100 programmi algusega süüdatud tulesid kanname me kõik oma südameis kuni juuni lõpus, juuli alguses toimuva noortepeoni,” ütles peadirigent Heli Jürgenson.

Oma tulesüütamise paluvad korraldajad jäädvustada ka foto või videona sotsiaalmeediasse ja lisada teemaviide #minajään.

XII noorte laulu- ja tantsupidu „Mina jään” toimub Tallinna lauluväljakul ja Kalevi staadionil 30. juunist – 2. juulini.

LÕUNAEESTLANE

VIDEO: LAULU- JA TANTSUPIDU

Võrumaa poistekoorid juhatasid reedel sisse noorte XII laulu- ja tantsupeo maakondliku eelproovide tsükli, mille jooksul selgitatakse Võrumaa umbes 1500 koorilaulja seast välja suvisele suurpeole pääsejad.

„Võrumaalt on kokku viis poistekoori ja üks noorte meeste koor,” rääkis XII noorte laulu- ja tantsupeo Võrumaa kuraator Aigi Pall Lõunaeestlasele. Kokku teeb see poistekoorides rohkem kui 130 lauljat ning noormeeste kooris üle 30 laulja.

Nelja tunni jooksul lihvisid Võru Kesklinna Kooli, Võru Kreutzwaldi Kooli, Antsla Gümnaasiumi, Rõuge Põhikooli ja Võru Muusikakooli poistekoori ning Põlvamaa noormeeste koor Kandles dirigentide Lydia Rahula ja Hirvo Surva juhendusel suvise noorte laulupeo repertuaari kuuluvate lugude esitamist.

Tihe konkurents

Noorte laulupeole pääsemise nimel on koolides proove tehtud juba mõnda aega ning lähematel kuudel selgub, kes kesksuvisele kooride pillerkaarile pääsevad.

„Harjutamine käib tõsiselt, sest soov peole saada on ju suur ja kõik teavad, et konkurents on tegelikult kõva,” lausus Pall. Võrumaalt laulupeole pürgivast 1500 noorest lauljast umbes kolmandikul tuleb tema sõnul leppida publiku seas kaasaelamisega.

Pärast reedest poistekooride eelproovi jätkavad lähema paari kuu jooksul eelproovidega mudilaskoorid, lastekoorid, segakoorid. Eelproovide teine ring viiakse läbi aprillis.

„Pärast seda tulevad otsused, kes Tallinnasse saavad,” lisas Pall.

Noorte laulu- ja tantsupidu „Mina jään” toimub 30. juunist 2. juulini. Noorte laulupeo peadirigendiks on Heli Jürgenson, tantsupeo pealavastajaks Margus Toomla.

Laulupidu tõstab korraldajate sõnul esile uue põlvkonna heliloojate loomingu ning kogemustega dirigentide kõrval saavad oma esimese laulupeo kogemuse ka mitmed noored dirigendid.

Tantsupidu tugineb muistendile Koidust ja Hämarikust. See on lugu igikestvate väärtuste põlvest-põlve edasikandmisest ja vastutusest selle hoidmisel.

Vaata pilte ja videot Võrumaa poistekooride eelproovipäevast.

Arved Breidaks


Warning: Undefined array key "pages" in /data01/virt43547/domeenid/www.lounaeestlane.ee/htdocs/wp-content/plugins/facebook-messenger-customer-chat/facebook-messenger-customer-chat.php on line 181