Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Seitsme segaverelise kitsega Misso aleviku külje all piimatootmist alustanud Andri-Peedo noored talunikud Linda Pajo ja Kermo Rannamäe avasid reedel Eesti moodsaima kitsefarmi ja meierei, kus hakatakse tootma esmaklassilist kitsejuustu.

„Vana farm oli meil viiekümnele lüpsikitsele ja see jäi meie jaoks väikseks,” rääkis Andri-Peedo talu perenaine Linda Pajo Lõunaeestlasele.

Praegu 120-pealine Tüüringi kitsekari suurendatakse lähemate aastate jooksul 500 loomani, mis teeb farmist tõenäoliselt maailma suurima Tüüringi tõugu kitsi kasvatava talu.

Praegu toorpiima ja umbes kuu aega ka pastoriseeritud kitsepiima müünud talunikud on seadnud sihiks hakata tootma kitsejuustu ning minna sellega ka välisturule.

„Meie põhieesmärk on ikkagi juustutootmine ja tahaks tõesti kvaliteetset, head juustu toota,” kinnitas Pajo. „Juustu saab ka eksportida, piima ei saa.”

Hea juust algab heinast

Juustu kvaliteedi tagamine algab kitsede söötmisest. Loomad saavad kuiva heina ja jõusööta, kuid mitte suutäitki piima kvaliteeti alandavat silo. Et kuiva heina oleks iga ilmaga võtta, rajati uude farmi ka heinakuivati.

„Et head juustu saada, on vaja head piima,” tõdes Pajo. „Kogu see piima saamine hakkab laudast pihta.”

Kuiv hein on perenaise sõnul kõige kvaliteetsem sööt, mida kitsele anda ning mõistagi kajastub see ka piima ning seejärel piimast valmistatud juustu kvaliteedis.

Tüüringi tõugu kitsedeni, keda peagi on Andri-Peedo farmis rohkem, kui Misso alevikus inimesi, jõuti mõneti pooljuhuslikult.

„Võtsime raamatu ette, vaatasime andmeid ja mis meile kõige rohkem meeldis, oligi Tüüringi tõug,” rääkis Pajo. „Kui me ta kohale tõime, siis selgus, et oligi päris hea valik.”

Kitsefarmi ja meierei rajamine maksis koos sisseseadega kokku 2 miljonit eurot, millest osa saadi toetusena.

Vaata pilte ja videolugu uuest kitsefarmist.

ARVED BREIDAKS

SAMAL TEEMAL: Võrumaale rajatakse vägev kitsefarm