Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Taarka Pärimusteater

1. augustil etendub Setomaal Treski Küünis auhinnatud seto algupärand „Vanahunt“, mis põhineb jutuvestja Feodor Vanahundi folkloorsetel musta huumoriga vürtsitatud lugudel.

Taarka Pärimusteater toob Helena Kesoneni lavastuses „Vanahunt“ vaatajate ette seto pärimuslikud naljalood maailma loomisest lähiminevikuni. Suvelavastuses põimuvad õigeusu dogmad tugevalt paganlike uskumustega ning pilatakse kõiki ja kõike – talupoja aplust, taevaisa hoolimatust, kirikupapi rumalust.

Lood põhinevad Feodor Vanahundi (1890–1965) lõbusatel lugudel, mille on näidendiks seadnud Eesti Teatri Agentuuri näidendivõistluse peapreemia pälvinud Ott Kilusk. Vanahunt oli omal ajal hinnatud jutuvestja ja ilma näinud mees. Ta rändas Esimese maailmasõja ajal sõdurina ja hiljem põgenikuna mitmel pool Venemaal, Lääne-Euroopas ja Türgis. Rännakud rikastasid Vanahundi silmaringi ja jutupagasit, mida ta koju naastes kuulajatega jagas ning nõnda julge ja põneva jutuvestja maine pälvis.

Lavastaja Helena Kesonen, kelle „Vanahunt” auhinnati ka Taarka-nimelise omakultuuripreemiaga, rääkis, et lavastus ülistab sakraalse ja profaanse ühendust seto kultuuris: „Piilume seto rahvapärimuse dekameronlikku maailma, mis toimib isemoodi, regilaululike reeglite järgi,“ selgitas lavastaja. „Seal toimetavad Jumal ja pühakud nii taevas kui ka maa peal ning selle keskel elab inimene oma pisikeste kirgede ja pisikeste pattudega,“ lisas Kesonen.

Taarka Pärimusteatri lavastust „Vanahunt“ mängitakse veel vaid kümme korda. Etendused toimuvad Treski Küünis 1., 3., 4., 8., 9., 13., 14., 15., 30. ja 31. augustil algusega 19:00.

Lavastaja Helena Kesonen, kunstnik Mailiis Laur, dramaturg Ott Kilusk. Valgustab Chris Kirsimäe, heli loob Liisa Koemets.<

Mängivad: Artur Linnus, Agur Seim, Eduard Tee (Vene Teater), Jekaterina Moskalenko, Kristian Põldma, Martin Tikk, Siim Angerpikk, Claus Mootse.

Viimased uudised