Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Rahandusminister Sven Sester tõrjus riigikogus süüdistuse, et piiriäärse kaubanduse hääbumises on süüdi üksnes Eesti kõrgem alkoholiaktsiis võrreldes Lätiga.

„Kuigi on tõsi, et aktsiisierinevused naaberriikidega mõjutavad kõige rohkem just piiriala poode, siis üksnes aktsiisiga alkoholi hinnavahet Eestis ja Lätis põhjendada ei saa,” lausus Sester esmaspäeval riigikogus Vabaerakonna saadikute arupärimisele vastates.

Aktsiisist tulenev hinnaerinevus Eesti ja Läti vahel saab rahandusministri andmetel alates käesoleva aasta märtsist olema pooleliitrise õllepurgi puhul umbes 12 senti ning pooleliitrise viinapudeli korral 1.88 eurot.

„Ülejäänud hinnavahe tuleneb muudest teguritest, mida Eesti otseselt mõjutada ei saa,” selgitas rahandusminister. „Kui Tsoorus müüdava viina hind – pool liitrit 40 kraadi – oli eelmise aasta detsembris 3,33 eurot kallim võrreldes [Läti] Valkas müüdava viina hinnaga, siis oli aktsiisierinevus sellel ajal veidi väiksem kui pool sellest erinevusest ehk 1 euro ja 54 senti,” jätkas Sester.

Kõrgemad hinnad väikepoodides on tema sõnul tingitud väikeste müügimahtude tõttu suurenevatest kuludest kaubaühiku kohta. „Ka Tallinna kesklinnas asuvas, alkoholimüügile spetsialiseerunud poes on õlle, viina, likööri „Vana Tallinn” hinnad madalamad kui Tsoorus asuvas väikepoes,” lausus minister.

Maksusoodustusi väikepoodidele ei tehta

Ühtlasi kinnitas Sester, et mingisuguseid maksuerisusi või soodustusi kohaliku kaubanduse edendamiseks valitsusel kavas sisse seada pole.

„Alkoholi müüki toetavaid maksuerisusi valitsusel kavas kehtestada ei ole,” ütles Sester. „Küll aga on regionaalpoliitiline mõju olemas nii madalapalgaliste maksutagastusel, mida sel aastal tuludeklaratsiooni esitades taotleda saab, ning samuti järgmisel aastal rakenduvad senisest kõrgemal maksuvabatulul.”

Lõunaeestlane

Viimased uudised