Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Rahandusministeerium tutvustas täna valitsusele nende riigiettevõtete võõrandamisettepanekuid, mille ministeeriumid on osaluste valitsejana hinnanud otstarbekamaks erastamisele suunata. Analüüsi kohaselt soovitakse kas täielikult või osaliselt erastamisele suunata kokku seitse ning likvideerida kaks riigi osalusega äriühingut.

Riigivaraseaduse alusel hindavad riigi osaluse säilitamise vajadust valitsevad ministeeriumid kord kolme aasta jooksul. Ettepanek osaluse võõrandamiseks tehakse, kui riigi osalemise eesmärgid on täidetud või nende saavutamine ei ole enam vajalik.

Riigile kuuluvatest äriühingutest soovitakse võõrandamisele anda viis: AS Teede Tehnokeskus, AS Operail, AS Nordic Aviation Group, OÜ Transpordi Varahaldus ning AS-is Tallinna Sadam vähendada riigi osalust kuni 51%-ni. Lisaks suunatakse osalisele erastamisele Eesti Energia AS-i kaks tütarettevõtet.

Rahandusministri Mart Võrklaeva sõnul on osaluste korraline üle vaatamine vajalik. „Riik olgu omanik seal, kus vaja. Meie ülesanne on hinnata, kas omamine on tingimata vajalik ning mittestrateegiliste eesmärkide puhul on targem lasta ettevõttel iseseisvalt toimetada. Näiteks on meil riigiettevõtteid, mis on juba osaliselt börsil ja täna on kaalumiskoht, kas oleks otstarbekas suunata rohkem osalust just investorturule,“ rääkis ta.

„Valitsuse tänane nõusolek annab ministritele suunise alustada erastamiseks ettevalmistusi ning konkreetsete võõrandamisotsustega tulevad nad valitsusse juba siis, kui eeltöö on tehtud,“ selgitas minister.

Kolme äriühingu puhul nähakse vajadust riigi osaluse võõrandamist või teenuse osutamisse erasektori kaasamist täiendavalt analüüsida ning kahe ettevõtte puhul jätkatakse juba varasemalt otsustatud likvideerimisega. Ülejäänud äriühingutes jätkatakse osalusega ning selle säilitamine vaadatakse uuesti üle kolme aasta jooksul.

Kokku on riigil täna osalus 28 äriühingus, millest 23 puhul on selleks 100%. Rohkem infot riigi osalusega äriühingute, asutatud sihtasutuste ja mittetulundusühingute kohta leiab osaluste valitsemise 2022. aasta koondaruandest.

Riigi osalusega mittestrateegiliste ettevõtete erastamisega jätkamine on seatud eesmärgiks Vabariigi Valitsuse tegevusprogrammis.

Lisatud erastamisettepanekute tabel.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Lae alla [95.79 KB]

Viimased uudised