Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul ei lähe kaitseminister Kalle Laaneti jutt tänasel Riigikogu istungil kokku tema ja valitsuse tegevusega riigikaitse rahastamisel. Seederi sõnul on plaanitavad kärped kaitsevaldkonnas ohtlikud nii Eesti julgeolekule kui ka kaitseväe mainele.

Helir-Valdor Seederi sõnul on valitsus kaitsekulude osas vassinud. „Kaitseminister rääkis enne riigieelarve strateegia tutvustamist, et kaitsekulusid ei vähendata. Täna teame, et võrreldes varem kokku lepitud summadega on valitsus otsustanud kaitsekulusid kümnetes miljonites eurodes vähendada,“ ütles Seeder.

Tema sõnul rikutakse seetõttu varasemaid kokkuleppeid ning häiritud on ka kaitseväe pikaajalised plaanid. „Ühelt poolt näeme, et mitmeid kaitseväe tegevused plaanitakse lõpetada. Eestist saab vast esimene riik Euroopas, kus puudub kaitseväe orkester ning lõpetatakse ka kaplaniteenistus. Sellega säästetakse mõned miljonid eurod, kuid võrreldes varasemate plaanidega tuleb kärpida veel kümneid miljoneid. Need kärped tulevad aga Eesti julgeoleku arvelt,“ ütles Seeder.

„Nende otsuste põhjal võib väita, et Reformierakonna ja Keskerakonna prioriteediks pole mitte kaitsekulud, vaid kaitsekulutuste kärped. Ajalugu näitab taaskord, et kui valitsuses pole Isamaad siis tõusevad Eesti riigikaitse kohale tumedad pilved,“ lisas Seeder.

Isamaa esimees rõhutas, et kaitseminister Kalle Laanet peab hakkama seisma Eesti riigikaitse eest konkreetsete tegudega. „Ainuüksi rahustavatest sõnadest ei piisa. Isamaa tahab näha kaitseministrit, kes tagaks Eesti julgeolekule ja riigikaitsele ka piisava rahastuse.“

Võrreldes eelmise koalitsiooni poolt heaks kiidetud RESiga vähendab Kaja Kallase valitsus kaitsekulusid 2022. aastal 16,6 miljoni, 2023. aastal 16,6 miljoni ning 2024. aastal 20 miljoni euro võrra.

Viimased uudised