Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Levimas on palgakonto pettuse skeem, mis on suunatud ettevõttetele ja mille eesmärgiks on tööandja poolt välja makstav töötasu suunata petturite kontodele.

„Näiteks saab personalitöötaja või osakonnajuht justkui töötajalt e-kirja, kus töötaja teatab oma soovist saada järgmisest kuust töötasu uuele arvelduskontole. Kui e-mail saadetakse töötaja isiklikust postkastist ehk saatja aadress ongi õige, siis sellisel juhul on töötaja postkasti eelnevalt sisse häkitud ja kiri sealt teele pandud. Tihti genereerivad aga petturid hoopis uue e-maili aadressi, mis võib olla väga sarnane õigele e-mailile või siis täiesti absurdne numbrite ja tähtede kombinatsioon,“ hoiatab SEB Turbekeskuse turbejuht Kätlin Kukk.

Kui konto number asendataksegi uuega, ei jõua töötaja töötasu uuel kuul mitte tema kontole vaid petturite kätte.

Näide petukirjast:

—–Original Message—–

From: <mb.it79242@gmail.com>
Sent: Friday, June 10, 2022 4:16 PM
To: Personal
Subject: Re: Vaheta IBAN palgaleht

Tere,

OK, siin on minu uued IBAN-i andmed allpool:

IBAN: EE0000000000000000
BIC: 00000

Palun andke mulle teada, kui olete selle edukalt värskendanud. ja millal on järgmine maksekuupäev?

Aitäh.

Kuidas käituda:

  • Kui saate töötajalt e-maili, mis on eelnimetatud sisuga siis kindlasti kontakteeruge töötajaga ja täpsustage e-kirja sisu. Just suusõnaliselt, sest me ei tea, kelle kasutusel elektrooniline postkast tegelikult on. Lase töötaja kinnitab suuliselt oma soovi.
  • Pöörake tähelepanu saatja aadressile, kui usutav see on. Hinda kriitiliselt teksti ehk grammatikat ja ülesehitust. Kuna petturid kasutavad teksti genereerimisel tõlkeprogramme siis tõlke tulemus ei ole alati korralikus eesti keeles.
  • Abiks võib olla ka, et olulisemad tegevused ettevõttes on digitaalselt allkirjastatud nõudega.
  • Kui on viiteid ohvriks sattumisele või oled ohvriks sattunud siis puhasta oma arvuti kindlasti viirusetõrjega. Kuna e-kirjad võivad sisaldada ka viirusi.
  • Kui olete langenud pettuse ohvriks, pöörduge politseisse ja samuti teavitage sellest viivitamatult oma panka, kasutades panga ametlikul kodulehel olevaid kontakte. Mida kiiremini pangaga ühendust võtta, seda tõenäolisem on kiiremini sulgeda edasist kuritarvitust võimaldavad teekonnad.

Viimased uudised