Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

SEB Panga andmetel lükkus koroonaviiruse pandeemia ajal eluasemelaenuturu kõrgperiood kevadest sügisesse, samas näidates juba septembris eelmise aastaga võrreldes 4-protsendilist mahu kasvu. Oluliselt on kasvanud keskmine eluasemelaenude summa, mis ulatub nüüdseks  88 000 euroni.

„Tavaliselt saabub kodu ostmise ja eluasemelaenude taotlemise tipphooaeg kevadel, kuid sel aastal nihkus see COVID-19 pandeemia tõttu suvesse ja jätkub senini. Vaatamata sellele, et aasta liigub juba lõpu poole, aktiivne eluasemelaenude taotlemine veel käib. Selle juures tasub mainimist ka see, et laenude kvaliteet on endiselt kõrge ning üleüldine võlatase on isegi madalam kui eelmisel aastal,“ kommenteerib eluasemelaenude turu arenguid SEB juhatuse liige Ainar Leppänen.

Panga andmetel on samuti märgata eluasemelaenude võtjate suurt huvi mitte vaid kinnisvara ostmise, vaid ka renoveerimise osas. Kokku moodustasid ehituse – ja renoveerimislaenud kõikidest võetud eluasemelaenudest 13 protsenti ning kõige suurem nõudlus nende vastu ilmnes Kohtla-Järvel, kus 12 protsenti eluasemelaenudest võeti renoveerimise eesmärgil ning samuti Pärnus, kus 6 protsenti laenuvõtjatest plaanisid alustada ehitamisega. Seevastu 95 protsendi Narvas võetud eluasemelaenude eesmärk oli kinnisvara ost. Eesti keskmise laenaja sissetulek ulatus 1700 euroni kuus ning üle poole laenajatest olid 26 kuni 35 aastat vanad.

„Oma andmetest näeme, et kinnisvara- ja eluasemelaenude turgu on eest vedanud mitte kasvanud suvilate ja eramajade ost, vaid pigem noorte perede huvi korterite vastu. Eluasemeid ostavad need kliendid, kelle jaoks on ost eluliselt ja tulevikku vaadates tähtis, ning neid ei takistanud oluliselt ka koroonaviiruse kriis. Samuti pole kliente seganud asjaolu, et aasta algusest on keskmine eluasemelaenu summa kasvanud rohkem kui 10 protsenti. Kriisioludes on selline kasv pigem üllatav, kuid näeme, et kliendid on suutnud sellega kohaneda,“ lisab Ainar Leppänen.

Keskmine eluasemelaenu summa Tallinnas moodustas 2020. aasta 11 kuuga 96 000 eurot ning Tartus 85 000, Narvas 32 000, Pärnus 60 000 ja Kohtla-Järvel 25 000 eurot. 2020. aasta 11 kuuga on 51 protsenti SEB eluasemelaenude klientidest tulnud Tallinnast ja Tartust ning 49 protsenti väiksematest linnadest. Koguni 80 protsenti eluasemelaenu klientidest on 26 kuni 45 aastat vanad.

Aasta kõige aktiivsem kuu kinnisvara ja eluasemelaenude kontekstis oli oktoober, mil välja antud laenude maht oli kõige suurem.

Viimased uudised