Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Euroopa Komisjon kiitis heaks uue seakatku tõttu kehtestatud Euroopa riikide tsoonideks jaotamise, mis leevendab ulatuslikult seakatku tõttu kehtestatud kauplemispiiranguid.

Otsus on avaldatud ja leitav Euroopa Liidu Teatajast.

Otsusega jääb suurem osa Eestist II tsooni. III tsoonis on Saaremaa Laimjala, Orissaare, Pöide, Valjala ning pool Leisi valda, Pärnumaalt Audru ja Tõstamaa vald. Endiselt on seakatkust puutumata Hiiumaa, mis jääb I tsooni.

„Piirangutega alade ulatuse oluline vähenemine on märk tulemuslikust koostööst seakasvatajate, jahimeeste ja järelevalveametnike vahel,” ütles Veterinaar- ja Toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda.

Varem oli keelatud I või II tsoonist pärinevat metssealiha viia teistesse liikmesriikidesse. Nüüd võib I ja II tsoonist pärit metssealiha viia teistesse liikmesriikidesse, kui liha on eelnevalt läbinud kindla töötlemisrežiimi.

Lisaks sellele on otsuses täpsemalt lahti kirjutatud, kuidas peab toimuma II tsoonist pärit kodusigade saatmine tapamajja.

Kitsendustega tsoone on kolm – I tsoon, II tsoon ja III tsoon. I tsoon on puhverala. II tsoonis on seakatku diagnoositud metssigadel. III tsoonis on seakatku diagnoositud ka kodusigadel. Täpsemat infot tsoonide kohta leiab siit.

TAUST:

• Üle Eesti kehtib sigade väljas pidamise keeld.

• Taudistunud aladel peab farmiomanik välistama metssigade ligipääsu kodusigadele ning kõigile vahenditele ja materjalidele, mis võivad sigadega kokku puutuda.

• Metsas jahil, seenel või marjul käinud inimene ei tohi minna seakasvatusettevõttesse ega vähemalt 48 tunni jooksul pärast metsaskäiku kodusigadega kokku puutuda.

• Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid inimesed võivad viirust edasi kanda.

• Sealiha söömine on ohutu. Kogu Eestis turul olev liha on Veterinaar- ja Toiduameti järelevalve all ja kontrollitud.

• Sigade Aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele www.seakatk.ee ning taudi puudutavaid küsimusi võib esitada ja infot saab ka VTA infotelefonil 605 4750.

Seakatku tsoonide kaart Eestis. Sinine värv: I tsoon, katkust puutumata; roosa värv: II tsoon, katku diagnoositud metssigadel; punane värv: III tsoon, katku diagnoositud ka kodusigadel. Kaart: Veterinaar- ja toiduamet

Viimased uudised