Tel. 5897 3482‬
info@lounaeestlane.ee

Neljapäeval Võru Stedingu maja järjekordsel luuleõhtul oma värsse lugenud skandaalne Soome ajakirjanik Sami Lotila, kes on siinmail tuntust kogunud oma Eesti suhtes kriitiliste sõnavõttudega, jäi oma esinemise ja Võrus käiguga üldse väga rahule.

Palvele Lõunaeestlasega oma muljeid jagada vastas Sami, et õhtu läks suurepäraselt. „Publikut oli kohal palju rohkem kui ootasin. Keegi ei solvunud, keegi ei andnud mulle peksa. Nii et kogemus oli igati positiivne. Äitah, et mind esinema kutsuti! Stedingu Maja iseenesest on ilus kohvik, mida ma hea meelega soovitan igaühele. Soomes pole enam selliseid kohti ja Tallinnas ka mitte. Peaksin vist kolima Võrru, tõsiselt. Stedingus oli mul kaasas 15 luuletust ja paljud neist tekitasid kuulajates aktiivset vastukaja. Sain ka aplausi, mis oli tore. Rääkisime luuletuste vahepeal ja ka pärast neid. Sain näiteks teada, mis oli Mannerheimi hobuse nimi. Üheks meie ja minu luuletuste teemaks oli Eesti elukallidus ja näiteks see, kuidas üks ja sama kopupiimatopsike on Helsingis peaaegu 50 protsenti odavam kui Eestis. Kohupiim toodetakse Eestis ja transporditakse Soome, aga selle hind Soomes mitte ei kerki, vaid langeb, ning märkimisväärselt! See on küll üks tõeline Eesti ime.”

Sami on Võrus ka varem käinud. „Ma olen käinud Võrus üsna palju, põhiliselt puhkamas spaahotell Kubija. Mulle väga meeldib Kubija savi-sviit, aga kahjuks on selle hind ühele soomlasele (s. o minule) juba liiga kalliks kerkinud. Esimest korda käisin Võrus aga 1994. aasta suvel. Minu tollane sõbranna, soomlanna Leena, oli pärit Kuusakoskist, mis asub Kouvola kõrval, ja tema isa suguvõsa oli ilmselt pärit Võru kandist. Tulin Leenaga Võrru, et leida tema isa sugulasi. Plaaniks oli kõndida ringi Võru tänavatel ja otsida inimesi, kes oma välimuselt meenutaksid tema isa, ja siis küsida nende käest, et kas teil on sugulasi Soomes… Probleemiks kujunes aga see, et Võru tänavad olid inimestest päris tühjad, ja kui kedagi nägime, siis nad kõik meenutasid ta isa… See jäi ka meelde, kui puhas linn Võru oli, prügi polnud näha kuskil – nagu mingi imelik nukulinn.”

Sami ööbis Georgi hotellis ja ka selle kohta on tal lausuda vaid kiidusõnu. „Georgi hotellis olen ööbinud ka varem. See meeldib mulle. Imelik, et Võru-suuruses linnas on üks nii kvaliteetne hotell,” lausus ta.

Nii palju siis selleks korraks. Järgmine luuleõhtu on juba 13. novembril, jälle kell 19, ning siis on külla oodata tuntud kirjanikku Jan Kausi!

Kommentaarid

Viimased uudised