Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kuvatõmmis.

Saksa laevastiku juht, viitseadmiral Kay-Achim Schönbach esitas vastuolulisi arvamusi oma India-visiidi käigus. Tema väitel peab Venemaa liidrit Vladimir Putinit austama, Ukrainat ei tohi lasta NATO-sse ning Krimm on lõplikult kaotatud.

Saksa laevastiku juht ütles Delhis Manohar Parrikari julgeoleku instituudis NATO laienemist puudutavale küsimusele vastates, et kui riik vastab kõigile nõusmistele, nagu on see ka Euroopa Liiduga, siis tuleb öelda „jah”. Ukraina aga ei vasta nõudmistele, kuna osa riik on okupeeritud, või vähemalt Donbassi piirkond on okupeeritud Venemaa sõjaväe poolt, või nagu nad ennast nimetavad, mässulised.

Või võtame mõne teise riigi, nagu Gruusia. Gruusia on avaldanud soovi saada NATO liikmeks. Nad täidavad ilmselt nõudmised, aga kas on tark nad liikmeks vastu võtta, küsis Schönbach. Ei ole, vastas ta.

Balti riikide kohta ütles viitseadmiral, et Eesti, Läti ja Leedu on eriolukorras, kuna nad olid iseseisvad riigid enne kui Venemaa nad okupeeris.

Soome ja Rootsi täidavad samuti nõudmised, aga on nende riikide enda otsustada, kas nad tahavad liituda, märkis laevastiku juht.

Schönbach küsis, kas Venemaa tõesti tahab endale väikest osa Ukrainast? Ei, see nii ei ole. Nad avaldavad survet ja ilmselt nad oleks selleks võimelised. Mida Putin aga tegelikult tahab, on austus. „Mu jumal, kedagi austada ei maksa midagi,” ütles Schönbach kätt südamele pannes, „anname talle selle austuse, mida ta vajab. Ja mida ta ilmselt ka väärib.”

Venemaa on vana ja oluline riik, ütles Schönbach. Isegi meie, Saksamaa ja India vajame Venemaad. „Sellepärast, et me vajame Venemaad Hiina vastu,” lisas ta, „mina olen kristlane, rooma katoliiklane, ja see on kristlik riik. Isegi kui see pole demokraatlik riik meie standardite kohaselt, anname neile võimaluse. See on lihtne ja see hoiab Venemaa eemal Hiinast. Sest Hiina vajab Venemaa maavarasid ja Venemaa annab need ära, kui riiki sanktsioonidega survestatakse.”

See on poliitikute küsimus, kuidas seda lahendada, jätkas Schönbach. „Aga hei, Krimmi poolsaar on läinud. Seda ei saa enam kunagi tagasi. See on fakt. Me peame aru saama, et sellised poliitilised küsimused on reaalsus,” lisas ta.

Vestluspartner vastas, et nõustub Schönbach’iga, kuna Indial on samuti tugev strateegiline koostöö Venemaaga.

Viitseadmirali väljaütlemised tekitasid vastukaja Saksamaal ja Saksa kaitseministeerium kinnitas, et kõrge sõjaväelase seisukohad ei kattu Saksamaa ametlike seisukohtadega. Tuli välja, et Schönbach ei teadnud, et tema juttu salvestati. Ta pidas algul ettekande ja siis vastas küsimustele.

Viimased uudised