Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Saksa juhtiv viroloog ja valitsuse nõunik Cristian Drosten ütles intervjuus Saksa rahvusringhäälingule Deutschlandfunk, et koroona ärahoidmiseks on tuulutamine olulisem kui kätepesu.

Viroloog põhjendab oma väidet üha enamate tõenditega selle kohta, et koroonaviirus levib just õhus väikeste piiskade kaudu. Koroonaviirus võib õhus hõljuda pikka aega ja nakatumiseks pole vaja lähikontakti. Saksamaal näiteks levis viirus Frankfurdis ühes koguduses, kus inimesed olid koos ühes ruumis. Kõik hoidsid distantsi ning puhastati pindu, aga see ei aidanud nakatumist ära hoida.

Drosteni väitel on vaja välja töötada uued koroonaviiruse juhised, milles arvestatakse rohkem viiruse levikut õhu kaudu. Üks viis nakatumist ära hoida on ruumide tuulutamine. Desoainete kasutamise ja kätepesu mõju kohta aga pole piisavalt teaduslikke tõendeid. Drosten soovitab igapäevaselt rohkem tuulutada, selle asemel, et pindu puhastada ja desinfitseerida.

Drosteni väitel näitavad teaduslikud uuringud üha enam seda, et viirus levib lisaks piisknakkusele veel laialt õhu kaudu. Selle kohta on tõendeid nii Saksamaal kui teistes riikides.

Viiruse saab ruumidest välja, kui panna õhk liikuma. See tähendab, et tehakse aken lahti ja pannakse tuppa suur ventilaator, mis puhub õhu välja, ja uks lastakse veidi irvakile. Tuulutamine aitab vähendada viiruse hulka õhus.

Viimaste uuringute järgi on nakatumised toimunud pigem tavalises õhus kui piisknakkusega. Drosteni väitel võib olla, et 1,5-meetrise vahemaa hoidmine polegi nii oluline, kui viirus levib õhu kaudu. Vaja oleks teha uued juhised, mis arvestas värskete uuringutega.

Ühtlasi on Drosten arvamusel, et vabatahtlikkus viiruse levikut ära ei hoia. Selline omavastutus on Rootsi mudel, aga seal on juba olnud ja on ka edaspidi väga palju surmajuhtumeid.

Koolide osas soovitab Drosten, et õpetajad käiksid kasvõi kord nädalas koroonatesti tegemas ja seda isegi siis, kui neil pole haigusnähtusid. Haigusnähtude puhul tuleks kohe test teha. Koolides on koroona leviku kontrollimine lihtsam kui näiteks kirikutes, kuna koolides istutakse ühel ja samal kohal ning õpilastel on kokkupuude ühtede ja samade täiskasvanutega. Kuigi õpilastel vaevusi pole, võivad vaevused tekkida õpetajatel.

Viimased uudised