Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kuigi kogu tähelepanu on Prantsusmaa ennetähtaegsetel valimistel, võivad ka sakslased varsti sarnase stsenaariumiga silmitsi seista.

Väljaande Politico hinnangul ei pruugi küsimus olla enam selles, kas kantsler Olaf Scholzi valitsus jääb püsima, vaid kui kauaks see püsima jääb.

Sakslased seisid pühapäeva õhtul silmitsi terava kontrastiga. Prantsusmaa president reageeris paremäärmuslaste võidule, teatades oma kavatsusest Rahvuskogu laiali saata. Nende enda kantsler kadus aga kui tina tuhka. Scholz külastas põgusalt oma partei peakontorit, et teha mõned selfid, kuid lahkus kohe seejärel, jättes Sotsiaaldemokraatliku Partei (SPD) ajalooliselt halbade tulemuste kohta selgitusi andma oma alluvad.

Sellegipoolest peab Scholz oma partei kaotuse eest vastust andma ning kuigi ta on öelnud, et ennetähtaegseid valimisi ei tule, ei pruugi see enam tema kätes olla. „Tegelikkus on see, et koalitsioonivalitsus on välja hääletatud ja Olaf Scholz peab kuulutama välja uued valimised nagu Macron,” ütles Baieri peaminister Markus Söder Saksa avalik-õiguslikus televisioonis pärast valimisi.

Kuigi kindlaid plaane sellise hääletuse korraldamiseks ei ole, on Scholzi kolmepoolse koalitsiooni kõrged parlamendiliikmed Politicole öelnud, et selliseks võimaluseks valmistutakse. Vaid kaks ja pool aastat ametis olnud Scholzi lõhestunud valitsus on jõudnud murdepunkti.

Viimased uudised