Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kaitseväe pilt.

Esmaspäeval sai Malis sõjaväebaasis toimunud enesetaputerroristi rünnakus vigastada kuus Eesti kaitseväelast, kellest vähemalt osa viiakse Pariisi ravile.

„Mina olin üks neist, kes sai vigastada. Käed-jalad alles, kuid viiakse Pariisi edasisele ravile. Midagi eluohtlikku ei ole,” kirjeldas üks vigastada saanud kaitseväelane Päevalehele.

Tegemist oli enesetaputerroristi rünnakuga, kus autoga sõideti Malis Goa linnas asuva väeosa väravate juurde. Vigastada said Eesti ja Prantsuse sõjaväelased. Vigastused pole eluohtlikud, vahendab The Defence Post.

Eestlaste vigastused on põhiliselt pommikildudest tekkinud haavad ja põrutused. Mõnel sõduril on kuulmiskahjustus, rääkis Eesti kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Herem.

Prantsuse kaitsejõudude ametliku info kohaselt toimus plahvatus esmaspäeval kell 15.45 kohaliku aja järgi Gao sõjaväebaasi Prantsuse osas. Kaks isikut üritasid ÜRO värvides sõidukiga siseneda laagri Mali sõjaväelaste ossa, aga jäid Prantsuse värava juures teiste sõidukite taha kinni. Kaassõitja, kes kandis Mali sõjaväe vormi tuli sõidukist välja ja üritas avada relvast tuld, aga ta „neutraliseeriti”. Sõiduki juht hukkus plahvatuses.

Kokku on haiglaravil kolm sõjaväelast – kaks Eestist ja üks Prantsuse sõjaväelane. Kaks Mali tsiviilelanikku said samuti vigastada.

Üks allikas ütles väljaandele Nord Sud, et väravat valvanud Mali sõjaväelased tulistasid sõiduki pihta, kui see üritas väravatest läbi sõita. Sõidukist tulistati vastu, enne kui see plahvatas.

Teise allika väitel oli sõidukis kolm isikut. Hiljem avaldatud videos oli näha suitsupilve ja kopterit tiirutamas baasi kohal.

Prantsuse juhitavas terrori-vastases Operatsioonis Barkhane osaleb kokku 4500 Prantsuse sõjaväelast, neist 2700 on Malis. Gaos asub alaline Prantsuse sõjaväebaas, ajutised baasid on veel Tessalitis and Kidalis.

Gao baasi kasutavad nii Prantsuse Barkhane’i üksused, ÜRO rahuvalvemissioon MINUSMA kui Mali sõjaväelased. Operatsioonil Barkhane osalevad Gaos ka 50 Eesti kaitseväelast.

Lisaks on Gaos 3 Ühendkuningriigi õhujõudude kopterit Chinook. Rünnak toimus samal päeval, kui tuli teade, et Briti valitsus paigutab Malisse 2020. aastal MINUSMA koosseisus 250 sõjaväelast, et tugevdada luurealast võimekust.

Viimati ründas enesetaputerrorist autoga Prantsuse patrulli Gaos 2018. aasta juulis. Tookord sai plahvatuses neli kohalikku elanikku surma ja 24 vigastada. Neli Prantsuse sõjaväelast said raskelt vigastada.

Islami äärmuslaste juhitud tuareegi mässulised võtsid kontrolli Mali põhjaosa linnade üle 2012. aastal. Prantsusmaa alustas operatsiooni oma endises koloonias järgmisel aastal, ajades islamistid linnadest välja, samal ajal alustas MINUSMA rahuvalvemissioon.

Praeguseks on mäss riigi põhjaosast laienenud üle terve Mali, samuti üle piiri naaberriikidesse Burkina Fasosse and Nigerisse. Suur osa Mali territooriumist on Mali valitsuse kontrolli alt väljas.

Prantsuse algne sekkumine Malis kujunes praeguseks Operatsiooniks Barkhane 2014. aastal. Lisaks on kohal 14 000 sõjaväelasest koosnev MINUSMA rahuvalvemissioon ja kohalik terrorivastane üksus G5 Sahel, mille koosseisu kuulub 5000 sõjaväelast Burkina Fasost, Chadist, Malist, Mauritaaniast and Nigerist.

Tänavu veebruaris teatas Taani valitsus, et kavatseb saata Operatsiooni Barkhane toetuseks kaks transpordihelikopterit. Sellega seoses peaks kaasa minema 2019. aasta lõpus ligi 70 sõjaväelast.

Viimased uudised