Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: NATO

Rootsi peaminister Ulf Kristersson ütles pühapäeval, et Rootsi praegune julgeoleku olukord on raskeim alates Teisest maailmasõjast.

Rootsi peaminister ütles pressikonverentsil, et tema võrdlus ei põhine teaduslikul hinnangul. Tema sõnul mõjutavad Rootsi julgeolekukeskkonda nii Ukraina sõda, Venemaa tegevus kui ka see, et välisriigid üritavad nüüd Rootsit mõjutada.

Kristerssoni sõnul on Rootsi haavatavas olukorras ning nüüd tuleb mõelda, mida olukorraga ette võtta.

Riskid on nüüdseks kasvanud, mistõttu teeb valitsus tihedat koostööd luure- ja julgeolekuteenistustega. Peaministri sõnul „võib tuli levida üle maailma ja see suurendab riske”.

„Meie avatud ühiskonnas saab elada normaalset elu, kuid tuleb olla eriti ettevaatlik. Kui näed midagi ebatavalist, tuleb pöörduda politsei poole,” ütles peaminister.

Peaminister Kristerssoni sõnul levib praegu üle maailma valeinformatsioon Rootsi suhtumise kohta islamisse. Kristerssoni sõnul levitab Rootsi kohta valeinfot ka Venemaa.

Julgeolekuolukord on tõsine, sest Ukrainas käib sõda, käimas on Rootsi NATO liikmeks saamise protsess ning NATO protsessiga on seotud ka Koraani põletamine.

Otsus piirikontrolli tugevdamise kohta on kavas teha neljapäeval. Sisepiirikontroll võimaldab tuvastada Rootsi saabujaid, kes võivad ohustada riigi julgeolekut, ütles justiitsminister Gunnar Strömmer.

Otsus meetmete tõhustamiseks on juba tehtud, see jõustub täna. Sellest lähtuvalt saab politsei rohkem volitusi muu hulgas sõidukite läbiotsimiseks ja laibaotsingute tegemiseks.

Peaminister Kristersson rõhutas mitmel korral olukorra tõsidust ja Rootsi pühendumust sõnavabadusele. Valitsuse eesmärk on olukord rahustada ja jätkata erinevate sekkumisvõimaluste kaalumist näiteks koos Taaniga.

Rootsi kaitsepolitsei Säpo teatas eelmisel nädalal, et Rootsi julgeolekuolukord on Koraani põletamise tõttu nõrgenenud. Suurenenud on terrorirünnaku oht Rootsile ning Rootsi valitsus on tugevdanud võimude turvameetmeid.

Rootsi väljaande Expressen teatel kannab politsei terrorirünnaku ohu tõttu nüüd kaasas raskemaid relvi.

Rootsis on islamivastasust rõhutanud erakonna Rootsi demokraadid poliitik Richard Jomshof, kes on parlamendi kriminaal- ja õiguskomisjoni esimees.

Jomshof on olnud tugev islami kriitik ja jaanuaris kommenteeris ta koraani põletamist nii, et kui nende põletamine inimesi vihastab, tuleks põletada veel sada tükki lisaks. Ta põhjendas oma kommentaari sõnavabadusega.

Hiljuti kritiseeris Jomshof islamit kui antidemokraatlikku ja vägivaldset religiooni. Muuhulgas nimetas ta prohvet Muhamedi massimõrvariks ja orjakaupmeheks.

Richard Jomshof on Soome juurtega. Tema perekonnanimi oli algselt Lohikoski, kuid ta muutis oma nime Jomshofiks.

Viimased uudised