Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Branson kosmoses. Kuvatõmmis

Riigijuhid on juba aastaid propageerinud rohepööret, see on et inimesed vähem ringi sõidaksid ja oleksid oma elus säästlikumad.

Aga see käib kõik ainult lihtsate inimeste, nö lihtsurelike kohta. Väljavalitud seevastu talitavad sootuks vastupidiselt. Hea näide on Eesti president, kes rahvale jutlustab rohepööret, aga ise aeleb mööda maailma ringi, kuigi tänapäevaseid sidekanaleid ja Eestis paljukiidetud skaipi kasutades saaks kõik vajalikud kohtumised ära korraldada. Millegipärast seda ei tehta, nagu president ise ütleb, et vaja on näost näkku kokku saada. Aga miks seda siis tahetakse keelata tavalistele inimestele? Kaotagem aktsiisid, nii et kõik teised saaks samamoodi ringi sõita ja näost näkku kohtuda. Muidu on tegemist diskrimineerimisega, mille vastu on president samuti korduvalt sõna võtnud.

Eesti president ei pidanud paljuks sõita koguni Afganistani, kust Lääneriikide väed kohe pärast seda välja toodi ja kus praegu võimutseb taas Taliban. Mida oli sinna asja, ja veel kõige ohtlikumal koroona-ajal?

Eesti president pole muidugi ainus, kes on peast lolliks läinud. Hiljuti näitasid oma nö klassi maailma esirikkurite hulka kuuluvad Richard Branson ja Jeff Bezos, kes selleks, et 10 minutiks taevasse sõita, paiskasid otse atmosfääri mitme väikelinna terve aasta saastekoguse. No mis rohepöördest me siin räägime, sõbrad, tegemist on selge ogarusega. Ja neid 10-minutilisi trette kaaluta olekusse on nüüd kavas hakata regulaarselt korraldama. Kui lihtinimesi sunnitakse ostma hirmkalleid elektriautoasid, et loodust säästa, siis esirikkuritel lastakse fossiilseid kütuseid põletada lõpmatuseni ning kiidetakse veel takka. Võib kihla vedada, et raketikütustele pole kehtestatud mingit aktsiisi.

Asja iroonia oli selles, et vahetult peale seda, kui Branson atmosfääris kütust põletas, tabas Saksamaad viimase mitmesaja aasta suurim looduskatastroof, mille põhjuseks peeti suurt kütuse põletamist. Hukkus vähemalt mitusada inimest, tuhanded on vigastatud ja kümned tuhanded kaotasid oma kodu ja vara.

Briti päriolu Branson pole loomulikult ainus. Ameeriklane Bill Gates laseb omale koju liiva vedada tuhandete kilomeetrite kauguselt Bahama saartelt ja teine ameeriklane Leonardo di Caprio sõitis kliima-auhinnale järele eralennukiga üle ookeani.

Või nagu maailma esi-kliimaaktivist Greta Thunberg sõitis üle Atlandi Ameerikasse kliima-konverentsile demonstratiivselt purjepaadiga, aga kuivõrd ta ise purjetada ei oska, siis veeti paadi meeskonna liikmeid ja vahetusliikmeid edasi-tagasi lennukitega. Ehk siis saastati keskkonda kordades rohkem kui Thunberg oleks üksi lennukiga ära käinud. Niipalju siis jutust, et igal väiksemalgi keskkonnateol on tähendus.

Muidu võiks isegi Bezose ja Gatesi tegusid veidrusteks pidada, kui need mehed poleks koos riigijuhtidega rohepöörde-otsuste peamised initsiaatorid. Ehk need, kes ise kõige rohkem keskkonda saastavad, sunnivad ülejäänud näljapajukile.

Ajal, kui suured ässad põletavad otse atmosfääris kütuseid mis kole, sunnitakse lihtsaid inimesi hirmkalleid hübriidautosid ostma. Samas on teada, et suur osa hübriidautode omanikest akusid ei lae ja sõidab ikka fossiilse kütusega, kulutades märksa rohkem kütust, kuna hübriidautod on kaasa pandud akude tõttu raskemad. Lisaks saastab akude tootmine keskkonda ning akude tootmiseks vajalike haruldaste metallide kaevanduste rajamiseks hävitatakse metsi. See on kõigest algus, sest paarikümne aastaga tahetakse kõik autod asendada hübriid- ja elektriautodega. Pole seega ime, kui elektriautode toomise nimel kõik maailma metsad maha võetakse. Oleks see vast rohepööre.

LÕUNAEESTLANE

Viimased uudised