Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Riigimetsa Majandamise Keskus käivitas suvehooaja eel teavituskampaania „Kui loodusesse, siis lugupidavalt!”, mille eesmärk on suurendada inimeste teadlikkust, et riigimetsas liikumine oleks turvaline, meeldiv ja loodust säästev.

RMK soov on suunata inimesi enne matkapuhkuste hooaega tutvuma lihtsate põhimõtetega, kuidas olla looduses külaline, kes austab ümbritsevat keskkonda ja teisi puhkajaid.

Looduses liikumine on Eestis aina populaarsem viis linnamelust ja tööstressist taastumiseks. Paraku toob suurenenud huvi kaasa ka probleeme: RMK telkimisaladelt ja puhkekohtadest leiab ikka ja jälle prügi ning loodusest jälgi lugupidamatust käitumisest.

„Soovime kasvatada teadlikumat looduskasutajat, kes liigub metsas, mererannas või järve ääres viisaka külalisena, tehes seda võimalikult märkamatult,” sõnas RMK külastuskorralduse juht Marge Rammo.

Kampaania toob esile kümmekond praktilist reeglit, mis aitavad looduses liikuda keskkonnahoidlikult ja turvaliselt. Need hõlmavad ettevalmistust, prügikäitlust, tuleohutust, taimede ja loomade austamist ning viisakat käitumist. Alljärgnevalt mõned olulisemad juhised:

  • Valmistu ja kavanda: Enne loodusesse minekut tutvu RMK kodulehel olevate matkaradade, telkimisalade ja lõkkekohtadega. Paki toit ja varustus korduvkasutatavatesse kottidesse, et vähendada prügi.
  • Püsi rajal: Tähistatud radadel liikumine kaitseb õrna pinnast ja tundlikke elupaiku, nagu rabad või liivikud.
  • Vii prügi kaasa: Igaüks peaks oma prügi loodusest ära viima või sorteerima selle kohapeal. Kõik, mis jaksad metsa tuua, jaksad ka sealt ära viia.
  • Tuleohutus: Lõket tohib teha vaid selleks ettevalmistatud ja tähistatud kohas. Hooletu suitsetamine või omal käel tekitatud lõkkekohad võivad põhjustada maastikupõlenguid.
  • Pea lugu taimedest-loomadest: Lilli vaata pigem silmadega, ära nopi tundmatuid taimi. Metsloomad ei soovi tähelepanu. Kariloomi jälgi eemalt, eriti ajal, mil valitseb suu- ja sõrataudi oht.
  • Telkimine ja rahu: Telgi ainult ettevalmistatud aladel ja jäta koht puhtaks. Öörahu kell 23.00–6.00 kehtib ka telkimisaladel, et tagada kõigile vaikuse nautimise võimalus.
  • Lemmikloomad ja hügieen: Hoia koer rihmas ja korista tema järelt. Käimlat ära aja segamini prügikastiga – mähkmed, hügieenivahendid ja toidujäänused tuleb panna prügikasti või viia kaasa.
  • Veekogu ääres: Väldi pesuainete sattumist veekogusse. Pese nõusid ja ennast kuival maal, veest eemal.
  • Eelista ühistransporti: Sõiduautode asemel kasuta võimalusel rongi või bussi ning mahuta autosse rohkem inimesi, et säästa ka parkimisruumi.
  • Karavaniga mõistlikult: Matkaautode ja karavanidega liiklejad peaksid eelnevalt uurima sobivaid parkimis- ja telkimiskohti. Looduses ei tohi parkida vee äärde ega metsa alla, vaid kasutada ettevalmistatud alasid.

Aasta-aastalt on üha rohkem neid, kes soovivad looduses suurema seltskonnaga midagi tähistada. Enne seda tasub uurida vajadust see RMK-gakooskõlastada.

RMK kutsub kõiki loodushuvilisi järgima kampaania põhimõtteid ning jagama oma häid emotsioone märksõnaga #riigimets.

Hea käitumistava tutvustamiseks ja juhisteni jõudmiseks püüab RMK soovitud sihtgrupi tähelepanu eeskätt sotsiaalmeedia kanalites. Videoklippide seitsmeosalises seerias astub üles karakter Rain-Maru Kõu, keda kehastab näitleja Franz Malmsten.

Viimased uudised