Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Isamaa pilt.

Neljapäevasel Riigikogu istungil andis Riigikogu sotsiaalkomisjoni aseesimees Riina Solman sisse arupärimine sotsiaalkaitseminister Signe Riisalole, et saada selgust valitsuse plaani kohta kärpida lasterikastele peredele mõeldud toetusi ja saada infot ministri plaanide kohta, kuhu ja kui palju ta kavatseb lasterikastelt peredelt ära võetud toetused suunata.

„Parlamentaarne kontroll on mõeldud selleks, et Vabariigi Valitsus ei muudaks Riigikogu enda plaanide kummitempliks ja rahvasaadikud saaksid ministritelt vastuseid nende plaanide kohta. Meil on siiski parlamentaarne riigikord, kus ministrid ei saa otsuseid läbi ministeeriumi seaduseloome tavaellu rakendada. Kahjuks ei suutnud sotsiaalkaitseminister kolmapäevases Riigikogu infotunnis ka anda vastuseid küsimusele, kui paljude Eesti perede ja laste elu valitsus tegelikult kiirkorras halvendama läheb. Minister Riisalo ei osanud sealjuures nimetada, kuhu millises mahus lasterikastelt peredelt ära võetud raha edasi liigub ega tuua välja täpseid tegevusi, kuhu ta need summad üle viib,” ütles arupärimise üle andnud Riina Solman.

„Sotsiaalkaitseministri poolt kooskõlastusringile saadetud perehüvitiste seaduse muutmise seaduse seletuskirjast ei loe samuti tema täpsete plaanide kohta midagi välja. Selliseid muudatusi ei tehta muuhulgas tervikanalüüsita, mida on võimuliit oma koalitsioonileppes küll lubanud, aga mille nüüd seaduse kiirkorras menetlemiseks hülgab,” lisas Solman.

„Konkreetsete vastuste asemel eelistavad minister Signe Riisalo ja teised koalitsioonipoliitikud väita, et võrreldes 2022. aasta seisuga jäävad peretoetused ka kärpe järel varasemast kõrgemaks. Sellega ignoreerivad nad oma jutupunktides eelmises Riigikogu koosseisus vastu võetud seaduse tegelikku eesmärki – kaotamisele läheb ka toetuste indekseerimine, mis tegi toetussüsteemist pikaaegse perepoliitilise meetme. Nüüd taandatakse see ühekordseks toetuste tõusuks, kusjuures ära võetakse ka juba selleks aastaks perede eelarvesse arvestatud raha. Olukorras, kus Eesti sündimus on niigi ajaloo madalaim ja inflatsioon jätkuvalt kõrge, on mõeldamatu, et astututakse samme, mis meie perede olukorda veelgi halvendavad.”

Sotsiaalministeerium saatis teisipäeval kooskõlastusringile seaduseelnõu, millega kärbitakse lasterikastele peredele mõeldud toetusi, kaotatakse toetuste indekseerimine ja lõpetatakse nn „sujuv üleminek“ täisealiseks saanud laste puhul. Eelnõu kooskõlastamiseks anti osapooltele aega eesootava reedeni ehk tõenäoliselt plaanib valitsus seadusemuudatuse Riigikokku saata juba tuleval nädalal.

Viimased uudised