Riiklik Kaitsefond tegi esimese investeeringu
Avaldatud: 9 juuli, 2025Riikliku fondivalitseja SmartCapi Kaitsefond investeeris 10 miljonit eurot Eesti esimesse kaitsetehnoloogiate riskikapitalifondi Darkstar, mis keskendub sõjalise ja kahese kasutusega tehnoloogiaid arendavatele ettevõtetele, kelle tooteid on testitud Ukraina lahinguväljal.
Majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo sõnul on Eesti oma kaitsetööstuse arendamine osa riigi julgeoleku tagamisest ja majanduse konkurentsivõime parandamisest.
„Oleme valitsuses käivitanud riigi ajaloo suurima tööstuse kasvuplaani, mille eesmärk on kindlustada meie julgeolekut ning samas kasvatada majandust. 100 miljoni euro suurune Kaitsefond on üks lüli meie kaitsetööstuse terviklikust väärtuspakkumisest, mille eesmärk on sektori ekspordimahtu ja tulu 2030. aastaks mitmekordistada,” märkis Keldo.
Kaitsefondi tegevuse läbi suureneb kaitsevaldkonna kapitali kättesaadavus, mille kaasamine erasektorist on kaitsetööstusettevõte jaoks olnud seni keeruline. SmartCapi 10 miljoni eurone investeering Eesti riskikapitalifondi Darkstar toimib ankurinvesteeringuna, millele lisanduvad erainvesteeringud kasvatavad fondi kogumahu kuni 25 miljoni euroni.
Darkstar on üle-Euroopaline uudsetele kaitsetehnoloogiatele suunatud fond, mis keskendub nii kahese kasutusega kui ka sõjalist tehnoloogiat arendatavatele ettevõtetele ning aitab neil tulla Eestisse, et rajada siin oma tootmine ning laieneda edasi Euroopasse. „Näiteks on Darkstarilt esimese investeeringu saanud ettevõte Farsight toonud oma peakorteri Eestisse ja palganud siin esimesed töötajad,” selgitas minister.
„SmartCapi kui riikliku investori missioon on mitmekesistada ja suurendada omakapitaliinvesteeringute pakkumist ekspordipotentsiaaliga Eesti ettevõtetele, mistõttu on meil äärmiselt hea meel teha Kaitsefondi esimene investeering just Eesti kaitsevaldkonna riskikapitalifondi. Tegemist on ühe esimese institutsionaalse kvaliteediga riskikapitalifondiga Euroopas, mis panustab oluliselt nii Eesti, Ukraina ja laiemalt kogu Euroopa kaitsetehnoloogia ettevõtete arengusse ning ehitab samas Eestisse väga spetsiifilist kaitseinvesteeringute kompetentsi,” lisas SmartCapi tegevjuht Sille Pettai.
„Pidasime Darkstari investeeringut tehes võtmetähtsusega teguriteks meeskonna unikaalset võrgustikku, koostööprojekte Ukrainas ning piirangute puudumist ühese kasutusega militaarlahendustesse investeerimisel. See võimaldab meil vastata Euroopa kaitsetehnoloogia tänastele vajadustele ja lahendada uusi väljakutseid ka relvasüsteemide valdkonnas,” lausus ta.
„Eesti on kujunenud Euroopa kõige kiiremini arenevaks ja ettevõtete asutajasõbralikumaks kaitsevaldkonna ökosüsteemiks. Seda toetab nii ettevõtjasõbralik majanduskeskkond ja e-residentsus kui ka valitsuse poolne kaitsevaldkonna innovatsiooni võimestamine. Näiteks Eesti Kaitseväe valmidus innovatsioonivõimekuse arendamisel on erakordne, ka rahvusvahelises mastaabis,” ütles Darkstari kaasasutaja Ragnar Sass.
Darkstari kaasasutaja Mart Noorma sõnul on Darkstari laiem eesmärk tugevdada Eesti ja Euroopa kaitsevõimet ning tagada, et kriisiolukordades oleks võimalik toota kaitserelvastust kohapeal. „Võimalikult suur osa relvastuse kriitilistest komponentidest peaks olema toodetud eelkõige Eestis või ka Lätis, Leedus, Põhjamaades või Poolas,” ütles Noorma.
Lisaks rahvusvahelisele haardele pööratakse tähelepanu ka kohalikele ettevõtetele. „Näeme, et varasematest idusektori edulugudest on välja kasvamas uued ettevõtjad, kes keskenduvad kaitsetehnoloogiale. Samuti arendavad kaitsetehnoloogiaid ülikoolitudengid, mis näitab, et Eestis on peale kasvamas tugev idusektor kaitsevaldkonnas,” lisas Noorma.
SmartCapi Kaitsefond teeb otseinvesteeringuid seemne-, varase faasi ja kasvufaasi kaitsetööstusettevõtetesse, mis arendavad või toodavad sõjalise ja kahese kasutusega tooteid ja tehnoloogiaid. Lisaks tuuakse fondiinvesteeringute kaudu turule uusi kaitsevaldkonnale suunatud riskikapitali ja erakapitali fonde, et suurendada ja mitmekesistada kapitali pakkumist kaitsesektoris.