Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Välmisministeerium/ Marko Mumm

„Kurjus rüüstab taas Euroopat, kuid me ei lase sellel võita. Agressori hävitatu ülesehitamine Ukrainas on pikk teekond, aga koos tegutsedes on see lühem,“ sõnas president Alar Karis Tallinnas toimunud Ukraina Žõtomõri piirkonna ülesehitusele keskenduva foorumi avakõnes. Riigipea rõhutas, et Eesti aitab Ukrainal end taastada Venemaa agressiooni tagajärgedest, jätkates samal ajal sõjalise ja humanitaarabi andmist.

President Karise sõnul tegutseb Eesti vastavalt Ukraina enda vajadustele, plaanidele ja eesmärkidele: „Lähtuvalt president Zelenskõi üleskutsest, valisime koostööks konkreetse piirkonna – Žõtomõri oblasti, kus enne 24. veebruaril alanud Venemaa sõda elas 1,3 miljonit inimest,“ lausus riigipea. Ta lisas, et praegu on seal juba töös mitmed Eesti ülesehitusprojektid.

Vabariigi President kutsus teisi doonorriike Eesti jõupingutustega ühinema, sest Ukraina ülesehitamine on võimalik ainult paljude riikide ja toetajate ühise pingutusena. Eesti teeb Žõtomõri oblasti ülesehitamisel koostööd juba Portugaliga.

President Karis rõhutas, et Eesti on valmis oma kogemuste ja oskustega ukrainlastele nende ühiskonna reformimisel toeks olema, nimetades möödapääsmatuks õigusriigi süvendamist, sealhulgas sõltumatu ja professionaalse justiitssüsteemi loomist, mis on oluline ka välisinvesteeringute ja rahvusvahelise toetuse saamiseks. „Reformide edukus süvendab ukrainlaste lootust, kasvatab usaldust ning tugevdab soovi ja valmisolekut naasta koju, et ehitada üles Ukrainat,“ lisas ta.

Samuti pidas president Karis tähtsaks majanduskoostööd. „Tugevad ettevõtted ja tööstus hoiavad Ukraina majandust käigus ja aitavad kaasa riigi kiiremale taastumisele. Julgustan Eesti ettevõtjaid hoidma või looma uusi ärikontakte ja otsima investeerimisvõimalusi, sest neid on palju,“ lausus president Karis.

Riigipea tõi näiteks ka Ukraina pühendumuse digipöördele, mille elluviimisesse on Eesti oma kogemuse ja toetusega panustanud.

Zõtomõri piirkonna ülesehitusfoorum toimub teist korda ning seda korraldab Välisministeerium. Foorumist võtab osa umbes 180 osalejat, nende seas ka Ukraina parlamendiliikmed, kohalike omavalitsuste esindajad, diplomaatiline korpus ning Eesti ettevõtjad.

Viimased uudised