Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Karl Soonpää. Arhiivipilt

Täna kell 12 mälestab Riigikontroll Elva kalmistul sõjaeelse Eesti Vabariigi riigikontrolöri, ministrit ja Riigikogu liiget Karl-Johannes Soonpääd (aastani 1939 Soonberg), kelle hukkumisest Elva lähedal 1944. aastal Nõukogude parašütistide käe läbi möödub 80 aastat. Karl Soonpää on tuntuim omaaegsetest riigitegelasest, kes sai surma Saksa okupatsiooni ajal Eestis kokkupõrgetes Nõukogude partisanide või langevarjuritega.

Karl Soonpää mälestamise tseremoonial osalevad koos praeguse riigikontrolöri Janar Holmiga endised riigikontrolörid Alar Karis (praegu Vabariigi President), Mihkel Oviir ja Juhan Parts. Samuti on Karl Soonpääd mälestamas Elva vallavõimu esindajad ning Karl Soonpää perekonna esindajad Ameerika Ühendriikidest ja Eestist.

EÜS austab oma vilistlast kalmistul lipuvalvega – Eesti Üliõpilaste Seltsi kuulus Karl Soonpää (Soonberg) 1914. aastast (vilistlaskogus 1930. aastast). Karl Soonpää oli Vabadusristi kavaler. Karl Soonpää oli ka valitsuse liige – töö- ja hoolekandeminister Jaan Tõnissoni valitsuses ja põllutööminister August Rei valitsuses. Samuti oli ta III, IV ja V Riigikogu koosseisu liige.

Riigikontrolörid panevad pärja ka Karl Soonpääga koos hukkunud kohaliku taluperemehe Hermann Tikkopi hauale.

All taustamaterjalina Karl Soonpää elulugu ajakirjast Akadeemia (koostanud Mart Orav) ja peatükk tema hukkumise kohta teosest „Faatum. Eesti tee hävingule 1939–1940. Riigikontrolör Karl Soonpää päevik aastatest 1939–1940” (koostaja Küllo Arjakas, kirjastus SE&JS, 2009). Samuti on Postimehes 20. juunil 1944 ilmunud kirjeldus Karl Soonpää matusest.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Lae alla [58.30 KB]

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Lae alla [1.90 MB]

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Lae alla [26.04 KB]

Viimased uudised