Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Riigikontrolli hinnangul vajab Eesti laste tervishoiukorraldus kiireid muutusi, kuna laste haigusi ei märgata piisavalt vara, lapsed ei jõua õigeaegselt ravile ning ravi ei ole alati järjepidev.

Audit näitas, et Eesti lapsed käivad tervisekontrollis ebaregulaarselt ning paljuski sõltub see lapse vanusest. Kõige enam jõuavad tervisekontrolli kuni 2-aastased, kellest käisid ette nähtud sagedusega perearsti tervisekontrollis 85–93 protsenti.

Eelkooliealistel 3–6-aastastel lastel tuleb tervisekontrollis käia vähemalt kord aastas. Sellise sagedusega jõudis kontrolli alla 4 protsendi lastest. Kolme aasta jooksul ei jõudnud kordagi tervisekontrolli pooled selles vanuses lapsed, mis tähendab, et osad lapsed võivad aastaid olla tervishoiutöötaja vaateväljast eemal.

Kõige vähem käivad lapsed tervisekontrollis koolieas: kontrollis käis sõltuvalt vanusest 8-20 protsenti lastest.

„Laste heaolu ja tervise eest vastutab lapsevanem, kuid riik ei saa lubada, et lapsed, kelle vanemad ei suuda või ei oska ise enda laste tervise eest seista, jääksid tähelepanu või abita,” ütles riigikontrolör Alar Karis.

Näiteks on tema sõnul suurenenud vastutustundetute lapsevanemate hulk, kes on keeldunud lapse vaktsineerimisest, pannes ohtu nii oma lapse tervise kui ka elu, tekitades ohtu ka teiste laste tervisele, kellega vaktsineerimata laps kokku puutub.

„Selleks, et terviseriskid ei realiseeruks ja tervisehädasid suudetaks ohjata tuleb laste tervisele tähelepanu pöörata juba sünni hetkest. Eelkõige tervisekontrollide ja vaktsineerimiste kaudu haigusi ennetades aga ka tervise edendamise kaudu,” lausus Karis.

Eestis elas 2015. aastal umbes 258 000 kuni 18-aastast last. Kõige rohkem on laste seas kasvanud haigestumised healoomulistesse kasvajatesse (63,4%), bronhiaalastmasse (61%), ning toitumis- ja ainevahetushäiretesse (57,3%). Enamlevinud põhjusteks on ebatervislik toitumine, vähene liikumine ning kasvukeskkonnast tulenevad riskid.

Rahvusvahelise kooliõpilaste tervisekäitumise uuringu põhjal söövad Eesti lapsed vähem puuvilju kui mujal, proovivad varem alkoholi, tubakat ja kanepit ning liiguvad vähem.

Lõunaeestlane

Viimased uudised